Left Sidebar Content

חינוך, הורות והוראה

ריגושים, הדור הבא

ילדים שנולדים היום שייכים לדור אלפא, אלו שמעל גיל עשר שייכים לדור Z. בני עשרים עד ארבעים לדור X, בני ארבעים עד חמישים לדור Y. מבוגרים יותר, בני חמישים עד שבעים שייכים לדור הבייבי בומרסשנקרא גם ילדי הפרחים, ולעתיקים מהם קוראים הדור השקט. לכל דור מאפיינים משלו ותפיסת עולם אחרת, כפי שניתן לראות בבירור.

מה שפחות ברור הוא כיצד עובד המנוע הפנימי שמחולל את השתנות הדורות. האם יש לו אלגוריתם מסוים? האם אפשר לחזות מה הולך להיות הדור הבא? איזה שאיפות יהיו להם? מה ירגש אותם ומה ישעמם? אם נדע מראש מה באופק, נוכל כבר מעתה להתכונן.

אגו. התגברות האגו באדם היא הגורם שמפתח אותנו קדימה. כך מלמדת חכמת הקבלה שחוקרת את התפתחותם של האדם, החברה והטבע. לכל דור יש אגו גדול יותר מקודמו, וכתוצאה מכך הוא דורש יותר מהחיים. התפתחות האגו מתבטאת בכך שהוא דורש יותר מילוי, הן בכמות והן באיכות. לכן כל דור שונה.

הדרישה ל"יותר" יכולה להתבטא בכל מיני צורות שונות. לדוגמה, בשאיפה גדולה יותר להבין את מהות החיים, בהבנה איך נוכל למלא את האגו המוגבר שלנו, בבירור מהיר יותר של מה כדאי לנו ומה פחות.

מפני שכל דור אגואיסטי יותר מקודמו, דברים קטנים שהיו פעם ממלאים אנשים כבר לא מרגשים את הדור הצעיר. אם בעבר ילד שקנו לו איזה צעצוע נהנה ממנו לאורך זמן, כיום מהר מאוד זה משעמם. אם טיסה לחו"ל עם ההורים הייתה פעם אירוע מכונן, כיום ביקור ראשון במטוס עובר להם כמו נסיעה ברכבת. תן להם ביד טלפון חדש, תוך כמה דקות הם משתלטים על כל הפונקציות שבו בטבעיות. כאילו ברור להם מבפנים שכך צריך להיות.

וכך, העולם שאנחנו בנינו ופיתחנו בו כל מיני דברים חדשים בהתרגשות, עבורם הוא פשוט קיים, טבעי, רגיל, חסר חיות. הם לא מתרגשים כמעט מכלום בעולם החומרי, מפני שהאגו שלהם נעשה משובח יותר, מורכב יותר, בנוי ליותר ממה שכבר יש.

כמו איינשטיין בזמנו, שפתח בחקר הפיזיקה ממדים חדשים וסיים את התקופה שהחלה כמה מאות שנים קודם אצל ניוטון, כך גם הדור הבא יהיה כלפינו ההורים. אנחנו בנינו כל מיני "חומרות", אבל ילדינו יפתחו את ה"תוכנות" החדשות. הם ייכנסו לתוך החומר, יחקרו לעומק מה קורה בתוך התא, בתוך המוח, בתוך הפסיכולוגיה של האדם, מעבר לגבולות השכל וכן הלאה. הם יחדרו לצד השני של החיים, כביכול, אל שכבת המידע שרוכבת מעל החומר.

אגו גדול יותר מיועד לתפוס את עומקי החיים. הדור הבא יעבור מרמת החומר אל הכוח שמפעיל את החומר. אוכל, מין, משפחה, כסף, כבוד, שליטה, אפילו ידע ומושכלות, כל הדברים שמביאים לנו סיפוק בחיים, להם כבר לא יספיקו. שאיפתם תהיה להתקדם מ"עולם החומרה" אל "עולם התוכנה", עולם הכוחות שמעל החומר, אל הרמה שמפעילה את החומר, אל המחשב הגדול של הבריאה, אשר בחכמת הקבלה נקרא העולם הרוחני.

הם יבקשו לפתוח לעצמם את כל המציאות, להבין למה כך הם תופסים אותה ולא אחרת, לגלות אם המציאות שמחוץ להם אמיתית או מדומה, ללמוד איך לאפשר לראות את המציאות כמו שהיא בעצמה, לפני שהתפיסה המוגבלת שלהם מקלקלת אותה. חכמת הקבלה תסייע להם להבין מה מנהל אותם בכל רגע ורגע בחייהם, לאן הם מכוונים על ידי מערכת הניווט העליונה, לגלות איפה הם נמצאים לפני הלידה ואחרי המוות, לפרוץ את מגבלות הזמן, המקום והתנועה, ולהעפיל אל קיומם השלם והנצחי.כאן ועכשיו. פחות מזה לא יוכל לרגש אותם.    

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 850 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>hafatza</p><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content