Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

שפת האדם

מדוע קוף לא יכול ללמוד שפה כמו אדם? לשם מה נתן לנו הטבע את היכולת לפתח שפה? האם בעתיד תימצא דרך להעביר זה לזה מחשבות ורגשות גם ללא ביטוי מילולי? על הדרך שבה התפתחות השפה מקדמת את האבולוציה של בני האדם, ועל השפה הפנימית שתחבר אנשים שונים בעולם של מחר.

מלבד האדם, איננו רואים יצורים חברתיים. יש כמובן להקות דגים, זאבים ועוד, אבל זה מוגבל לצורך הישרדות, והדחף לזה בא אינסטינקטיבית מהטבע ולא שהם מחליטים שצריכים להתחבר. האדם הוא היצור היחידי שבמהלך התפתחותו מעבר לעיגול הקטן והטבעי של משפחה או חמולה, מרגיש צורך להיות מקושר עם עוד ועוד אנשים זרים, שונים, בכל מיני צורות קשר. בכל פעם מתעוררים באדם רצונות חדשים, וכדי למלא אותם הוא בונה קשרים הדדיים עם הזולת. מכאן התפתחה החכמה של האדם וגם השפה. הוא החל לקנות, למכור, לחתום חוזים, להתחתן ועוד. התפתחו אמנויות כמו ריקוד וציור, אינספור סימנים ותנועות, בעל פה ובכתב. נוצרו נהלים, מוסכמות ותרבויות שלמות. למעשה, השפה היא לא רק מה שמדברים או כותבים, השפה היא כל מה שקושר בין אנשים.

מצד טבע הבריאה יש צורך מיוחד לזה שבני האדם יתקשרו זה לזה. לא רק יבינו זה את זה בצורה חיצונית לצרכי מסחר וכדומה, אלא יגיעו להתקשרות פנימית מלאה עד שיהפכו להיות כדמות אדם אחד. שכל אחד יבין וירגיש את האחר, שיהיה צורך בחיבור הדדי ביניהם עד כדי כך שידברו זה עם זה בשפה פנימית. שלא יהיו זקוקים לסימנים חיצוניים כמו שיש גם בשפת החיות, אלא שיתקשרו בשפת הלבבות. מה זה אומר? שהרצונות שלהם יהיו מקושרים ומחוברים זה לזה, עד שיתחילו לקבל שפע עליון. הוא ימלא את ההתקשרויות ביניהם, וזו תהיה השפה הכי פנימית, הכי מקורית שיש בטבע. להתקשרות כזו אנו צריכים להגיע, ובה כל הנבראים יהיו כמערכת אחת שמלאה בגילוי הבורא, התגלות הא-לוהות. "כִּי אָז אֶהְפֹּךְ אֶל עַמִּים שָׂפָה בְרוּרָה, לִקְרֹא כֻלָּם בְּשֵׁם ה', לְעָבְדוֹ שְׁכֶם אֶחָד", נאמר על כך במקורות (צפניה ג, ט).

ההתפתחות שלנו אל המצב המושלם הזה תלויה במידת הקשר בינינו, במידה שבה השפה שלנו תהיה יותר מבוררת, גבוהה ועמוקה. שנוכל למסור זה לזה, ללא מילים חיצוניות, כל מיני התקשרויות רוחניות. כלומר, אני מעביר דרכי לאדם אחר את אור הבורא, והוא מעביר לי את האור שעובר דרכו, וזה נחשב לדיבור רוחני בינינו. בצורה כזו אנחנו נכללים זה מזה במה שנקרא "כלים ואורות", עד שכולנו הופכים להיות מערכת אחת עגולה שנקראת "הנשמה המתוקנת". עד כאן התמונה הגדולה, וממנה אפשר לגזור עוד כמה תובנות.

מדוע אי אפשר ללמד קוף שפה של אדם? כי חסר לו המרכיב האנושי, הוא נברא להיות קוף. האדם לעומתו נברא כדי שתהיה לו אפשרות להתקשר עם הדומים לו בצורה שתהיה דומה לטבע של א-לוהים. כלומר, מטרת התפתחותנו היא לא שנתקשר איש לרעהו בצורה אנושית בכל עסקי העולם הזה, אלא שנתפתח לצורת קשר עליונה יותר שתיקרא "א-לוהים". דווקא מתוך התקשרות נכונה בינינו נוכל לעזור אחד לשני להתעלות מעל הטבע האגואיסטי לרמה אחרת.

אם אני נכלל בשני, זה עוזר לי לצאת מעצמי, ובמידה הזאת אני יכול להתחיל להרגיש מה באמת נמצא מחוץ לי. בדרך זו מגיעים לחקר הא-לוהות, חקר הטבע העליון הנמצא מחוץ לטווח קליטת חמשת החושים הרגילים. כך אני מתחיל להבין מה רוצה מאיתנו הטבע, מאיפה באתי ולאן אני הולך.

לאורך ההיסטוריה התפתחו שפות שונות, וכיום יש בעולם מגוון לשונות. זאת בהתאם לנקודה הפנימית המיוחדת שיש לכל אחת מאומות העולם. האם באופק מחכה לנו שפה גלובלית? יכול להיות, אם כי לא בטוח שכל כך נצטרך זאת. שכן, ההתקשרות בינינו צריכה להיות לבבית, בשפה פנימית, שנרגיש זה את זה עוד לפני הביטוי במילים. שהמחשבות שלנו ייפגשו זו עם זו.

ובינתיים, השפה של הדור הצעיר הולכת ומתכווצת. בקושי מדברים, בעיקר כותבים, מעט מאוד מילים. הרבה סמלים, שפת הסימנים. יכול מישהו לחשוב שיש בכך חזרה לאחור, אבל אין זו אלא תקופת מעבר. בעתיד, השפה המדוברת תאבד מחשיבותה ואנשים ידרשו שפה פנימית יותר, מלב אל לב. במקום גלי קול יעברו ביניהם גלי רגש. הם יצטרכו להבין זה את זה ברגשות. כל אחד יקרין את רגשותיו, והאחר יהיה מסוגל להבין מה הוא דורש ממנו ואיך יוכלו להיכנס להתקשרויות הדדיות. או אז השפה תחזור לשימושה המקורי שנשכח אי שם בדרך, העברת רגשות. העתיד, אם כן, הוא בשפה שתהיה משותפת לכולם, לא אנגלית, סינית או שפות אחרות, אלא שפה פנימית שמקשרת לבבות.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1030 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content