Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות | מדע ותפיסת המציאות - כתבות נוספות

תורה, הכוח הסודי שבטבע

כילד בשנות הארבעים ברוסיה הלבנה, הדבר הקרוב ביותר לבית הכנסת שהכרתי היה ביתו של סבא שלי. הייתה מתקבצת שם קבוצה של כמה זקנים כמוהו. כשהיה חסר להם מניין, היו מבקשים מאבא שלי להצטרף, למרות שהוא כבר לא ידע להתפלל. ודאי שלא היה להם ספר תורה ולא כלום, אלא רק סידור או שניים שהצליחו להחזיק בסתר. בהמשך, כשהייתי סטודנט בלנינגרד, פעם בשנה הלכנו לבקר בבית הכנסת המפואר שהיה בעיר, בשמחת תורה.

בית הכנסת הבא שפגשתי היה כבר בישראל. גרתי אז ברחובות, והתחלתי להתעניין ביהדות. סידרו לי איש יקר בשם יונה טלר שלימד אותי בסבלנות רבה. הילדים שלי התחנכו במסגרות חרדיות. הייתי הולך לבית הכנסת ומצפה למצוא שם משהו, אבל כלום לא קרה. היה לי רצון למשהו שנמצא מעבר לכל הטקסים, רציתי לגלות את משמעות החיים.

רב חכם שהיה שם, הרב פישר, אמר לכולם שבאמת יש כאלה אנשים שלא מספיק להם המעשה בלבד, וצריך למצוא מישהו שילמד אותי פנימיות. קישרו אותי לרב זילברמן בירושלים. למדתי קצת אצלו את "ספרא דצניעותא" עם פירושו של הגאון מוילנה, וספרי קבלה נוספים. גם הלימוד שם לא סיפק אותי. עברתי בעוד כמה תחנות בדרך, עד שלבסוף מצאתי ב-1979 את המורה שלי, הרב ברוך שלום אשלג - הרב"ש. בנו הבכור של הרב יהודה אשלג, "בעל הסולם", וממשיך דרכו בלימוד חכמת הקבלה.

מהרב"ש למדתי שהרצון להבין את משמעות החיים דורש התפתחות ותיקון. הכוח שמפתח ומתקן את הרצון הזה הוא כוח מיוחד. קוראים לו תורה או המאור שבתורה, אבל הוא לא נמצא בקריאה בעלמא בספרי התורה, בטקסים המסורתיים או במעשים החיצוניים. ספר התורה שמצוי בבית הכנסת הוא רק סמל לכוח הזה שטמון בטבע, וכדי לאתר אותו יש צורך בעבודה מיוחדת. זהו כוח סודי, נסתר, אבל אם מגלים אותו, הוא ממש משנה אותנו. אפשר להגיע אל הכוח הזה אך ורק במאמצים להתעלות מעל האגו שלנו.

זה שהאדם מטבעו אגואיסט ידעתי עוד קודם, אבל לקח לי הרבה שנים לגלות שאם רוצים להתעלות מעל הטבע המקורי שלנו, אפשר לגלות טבע עליון. זה כמו לעלות מקומת הקרקע שבה אנו חיים עתה, אל קומה שנייה, גבוהה ממנה. איך זה קורה?

"בראתי יצר הרע, בראתי לו תורה תבלין", אומר הבורא, "כי המאור שבה מחזירו למוטב". מה זאת אומרת להחזיר למוטב? מלכתחילה טבוע בנו כוח רע, האגו שלנו, השנאה, הריחוק, הדחייה מהאחרים, התחושה שאני קיים בפני עצמי וכל השאר שישמרו מרחק. כנגד הכוח הזה אפשר להביא כוח טוב, כוח התורה, כוח האור, והוא יתקן את הרע שבנו ויחבר בינינו. בתוך החיבור נגלה את הכוח המשותף שעובד ומקרב אותנו זה לזה. הכוח הזה יפתח בפנינו מציאות עליונה יותר, מציאות של אהבה ושל חיבור. המציאות הזו תיקרא עולם עליון, והכוח שיתגלה בחיבור בינינו ייקרא כוח עליון, הבורא. דווקא במהלך החיים האלה, כאן ועכשיו, אפשר לגלות אותו.

כאשר מורי הרב"ש לימד אותי את כל זה, הבנתי סוף סוף מהו באמת בית כנסת ומהי התורה. בית כנסת מסמל את הנטייה לחיבור, וקריאת התורה היא סמל למשיכת המאור המחזיר למוטב. אנחנו צריכים את המאור הזה כדי לגלות את הכוח העליון, שרצונו להתגלות בינינו ולא להישאר נסתר. כאשר הכוח העליון נסתר מאתנו אנחנו נחשבים לעם ישראל שנמצא בגלות. בניתוק. והמצב הזה הוא ממש לא ראוי ולא רצוי.

הרבה דברים למדתי ממורי, שיטה שלמה לתיקון האגו האנושי, וניסיתי בכל כוחי לממש אותה. שהיתי במחיצתו שתים עשרה שנה, יום ולילה. הייתי תלמידו, עוזרו האישי, הנהג שלו ונאמן ביתו. מאז שהוא נפטר ב-1991 השתדלתי להמשיך בדרכו, ולגלות יותר ויותר מהו האור שבתורה.

"הלוואי אותי עזבו ותורתי שמרו, שהמאור שבה מחזירן למוטב", אומר הבורא. תפסיקו לפנות אליי, להתפלל ולצעוק, ותתחילו לשמור את תורתי. הכלל הגדול שלה הוא "ואהבת לרעך כמוך", והוא כולל הכול. אז תתחילו לשים לב לא אליי, אלא ליחסים ביניכם. אם תרצו לתקן את היחסים ביניכם, ולא את היחסים שלכם איתי, אז אבוא ואהיה קרוב אליכם. אך ורק כאשר יהיה לי מקום להיכנס ביניכם, לתוך האהבה וההשפעה הטובה ההדדית שתרצו לפתח, לשם אוכל גם אני להיכנס. רק שם אוכל להתגלות.

כולי תקווה שתשרה בינינו שוב השכינה, כמו ששרתה בקרב אבותינו, שנרגיש גם אנחנו את כוח האהבה והנתינה. בזמנינו, כשהעולם כולו נהרס מרוב רוע ושנאה, במאבקי אגו מטורפים בין אנשים ובין עמים, אין לנו כל תקווה אחרת.

מן המקורות

"תורה, הכוונה למאור המלובש בתורה" (בעל הסולם, מאמרי "שמעתי", ו).

"המאור הזה מחזירו למוטב, כלומר, שתהיה לו היכולת לצאת מהאהבה העצמית" (הרב"ש, מאמר "מהו תורה ומלאכה בדרך ה'")

"היינו שיצא אז מהמידות הרעות, הנקרא לקבל, ויוכל לעסוק בבחינת להשפיע, שזה נקרא שמחזירו למוטב" (הרב"ש, אגרת נו)

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 706 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content