ישראל והעולם

למה שונאים יהודים?

אני נולדתי וגדלתי בארץ, ולכן לא הרגשתי על בשרי גזענות מה היא. החוויה שלי נמצאת בסכסוך רווי היצרים בינינו לבין הערבים. אבל אפילו בו לא מורגש הריקבון והסירחון של גזענות.

בחינוך החד ערכי שלו זכיתי, העם הגרמני הוצג כשורש הגזענות האנטישמית. אם היא תיכרת ממנו היא תיכרת מהעולם. בנוסף השניאו עלי את היהודי הגלותי וזקפו לחובתו הרבה מאותה אנטישמיות וגם יותר מכך.

הקמתה של מדינת ישראל הוצגה בפנינו כפתרון מנצח לאנטישמיות. בבחינת “אם ישנה אנטישמיות בעולם, שיעלו ארצה!!” או בהפוך “נפולת של נמושות” על ה”יורדים” מהארץ.

המציאות של היום היא כבר פחות נאיבית. בעיני העולם ישראל והבעיה היהודית הם אחד. והגזענות האנטישמית היא מחלה מתפרצת מהטבע. “סרטן” שגרורותיו מתפשטות ונכרתות כבר אלפי שנים.

מי שחושב עדיין במושגים שיד הברזל הארוכה של מדינת ישראל היא מגינתה ושומרה חושב נכון. אבל בו זמנית זה מזכיר את מחשבותיהם הנכונות של מהנדסיה וקברניטיה של הטיטאניק.

מי שעסוק בלהציג את ישראל כהצלחה בין לאומית מרובת חכמי הנובל, מוצלחי ה- היי טק, ואבירי טכנולוגיות הפיתוח מכול סוגיו, מרים את שם ישראל בעמים רק לא בטוח שזה מה שהם רוצים מאתנו.

דווקא מתוך החיפוש לשאלה “למה שונאים יהודים”, ניגלה עכשיו כיוון מאוד מיוחד שעליו נכתב כבר במקורות שלנו:

“אין ישראל נגאלים – לא מתוך הצער ולא מתוך השעבוד, ולא מתוך הטלטול ולא מתוך הטירוף, ולא מתוך הדוחק ולא מתוך שאין להם מזונות, אלא מתוך עשרה בני אדם, שהם יושבים זה אצל זה, ויהיה כל אחד מהם קורא ושונה עם חברו, וקולם נשמע” ]תנא דבי אליהו זוטא, פרק י”ד[

בישראל היום מפציעה ועולה שיטה חדשה. “סטארט- אפ” אנושי הבוחן את כללי המציאות הקיימת בכלים חדשים שדרכם ניתן לזהות ולהגיב נכון. הוא אנושי אוניברסאלי ועוסק בקשר הטוב בינינו כפתרון המרכזי לכול תחלואינו. דרכו ניתן לגלות חוקי טבע המבטיחים לנו חיים טובים ומאושרים.

ב “סטארט- אפ” הזה עלינו לתמוך. נראה שהתשובה לשאלה “למה שונאים יהודים”, נמצאת בו.