אינטליגנציה חברתית

איזו אינטליגנציה דרושה כדי להצליח בתקופת הקורונה? למה מנת משכל גבוהה של אדם לא תספיק כדי להוביל? ומה צריך המין האנושי ללמוד מהטבע כדי לשרוד את עידן הנגיפים? על האינטליגנציה החברתית והאבולוציה של המאה ה-21.

כמו גל ששוטף את העולם, הקורונה נתנה לכל האנושות מכה אחת. אף פעם לא הרגשנו בעוצמה כה רבה שכולנו נמצאים יחד על פני כדור הארץ הקטן, תלויים מאוד זה בזה וכמובן בכוחות הטבע. עתה צריכה לצמוח בנו ההכרה שהטבע הוא מערכת אחת, גלובלית ואינטגרלית, שפועלת במגמה להפוך גם אותנו לחלק אינטגרלי בתוכה. רמזים לכך ראינו בעובדה שתוך זמן קצר בלעדינו כל הטבע זכה לפריחה. מכיוון שהמין האנושי הוא גורם מזיק במערכת, כדאי שנתחיל לחשוב כבר עכשיו איך לתקן זאת כדי למנוע את המכה הבאה.

מעבר לכך, אינטליגנציה חברתית דרושה לנו בעיקר ביחסים בן בני אדם. מצד הטבע במוח של האדם יש מנגנונים שמכוונים ליצירת קשר הדדי וחיבורים טובים, לפיתוח תכונות כמו אמפטיה, שיתוף פעולה והתחשבות בזולת, אבל הפוטנציאל הזה רחוק מלהיות ממומש.

אינטליגנציה חברתית נשענת על מידת ההכרה בצורך של האדם בקשר טוב עם החברה. ברמה הבסיסית ביותר, ברור לנו שאדם שיפרוש מן הציבור וילך לחיות לבדו ביער בקושי יוכל לשרוד. ככל שהאינטליגנציה החברתית מתפתחת, האדם מבין שכדאי לבנות חברה שבה לא רק הוא יוכל להרוויח, אלא שכולם יעזרו זה לזה ליהנות מהחיים.

העיקרון החשוב ביותר באינטליגנציה חברתית הוא "איש את רעהו יעזורו". עיקרון זה אומר שאנחנו צריכים ללמוד איך להיכנס לקשר נכון בינינו, כדי להיות מותאמים לכוחות הטבע הכלליים שסוגרים אותנו במערכת אינטגרלית. במצב כזה נהנה מכל רגע ורגע בחיים.

הביטוי המעשי הראשון הוא שאף אחד לא ייקח לעצמו יותר ממה שהוא צריך כדי לחיות, כמו כל היצורים בטבע. בנוסף, כיוון שכולנו שייכים לאותו המין, עלינו להיעזר במדע כדי לבנות את עצמנו כמערכת אחת של תמיכה הדדית. אל המקום הזה, בסופו של דבר, האבולוציה תוביל אותנו.

בתקופת הקורונה למדנו להיזהר שלא להעביר וירוסים זה לזה, מעתה ואילך עלינו להקפיד שלא להעביר דוגמאות של התנהגויות אגואיסטיות האחד לשני. מומלץ לתת לסובבים אותנו דוגמאות טובות. זה מתחיל בשמירה על הכלל: "אל תעשה לחברך מה ששנוא עליך", וממשיך עד לרמה של "ואהבת לרעך כמוך". כללים אלה מביעים את מהות האינטליגנציה החברתית, ובעזרתם כולנו נהיה בריאים יותר בכל הרמות: פיזיולוגית, נפשית, חברתית ורוחנית.

מידת ההבנה איך לקשור את עצמי נכון לחברה, באופן שאני אעזור להם והם לי, ובשל כך כולנו נהנה, היא שתקבע את רמת האינטליגנציה החברתית של האדם. כלומר, היכולת להתקשר נכון לזולת וליהנות מזה, היא שנחשבת לאינטליגנציה חברתית.

נכון להיום, לא מעט אינטראקציות עם אחרים גורמות לאדם סבל, וזה מעיד על חוסר באינטליגנציה חברתית. לכל אחד יש אגו גדול, ואנשים לא יודעים איך להתקשר נכון לסובבים אותם. החל מבני הזוג והילדים, דרך המכרים והעמיתים, ועד לרמה של המדינה והעולם.

הצלחה בעולם של מחר תהיה בנויה על איכות הקשרים שאדם ידע לבנות סביבו. אדם בעל אינטליגנציה חברתית, בכל אינטראקציה שאליה ייכנס יזהה קודם כל איך ביכולתו להיטיב לזולת. יהיה לו ברור שכך יגרום הנאה גם לעצמו, כי כולם קשורים במערכת אחת. הרצון להיטיב יבנה לו יחסים טובים, ויספק את ההגנה הטובה ביותר. הוא ידע איך להסתדר עם אנשים, הם יימשכו אליו וירצו להיות בחברתו. במהלך התפתחותו הוא ילמד לאזן בכל פעם בין הלב ובין המוח, ולהפעיל את שניהם בעוצמה הולכת וגוברת, לטובת כולם. אינטליגנט חברתי, הגרסה הבאה של אדם משופר.

 

> נכתב בהשראת דברי הרב ד"ר מיכאל לייטמן בתכניתנו חיים חדשים 1244

אהבת? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

השאר תגובה

עוד בנושא

גם למייל שלך
מגיע תוכן
משמעותי

רוצה להכין את עצמך לעולם של מחר?

אז הכנו עבורך המון תכנים וסרטונים, כתבות ושיחות, שיעזרו לך לעשות סדר בבלגן.
והכול בחינם, מן הסתם ;-)
כל מה שצריך הוא להזין פרטים:


תנאי השימוש
x
בהתאם לסעיף 30א. לחוק התקשרות (בזק ושירותים תשמ"א-1982) אני מאשר בזה את הסכמתי לקבל מכם דברי פרסומת בכתב או בע"פ לכתובת המייל שלי

תודה על הרישום
נתראה בתיבת הדואר שלך!