עולם העסקים החדש

עולם העסקים עובר התקף לב ואירוע מוחי גם יחד, שלא ברור מתי יגיעו לקצם. מי ישרוד? אילו הזדמנויות עסקיות יתגלו? כיצד ישתנו הצרכים של ציבור הלקוחות בטווח הקצר ובטווח הארוך?

מיום ליום מתברר שמשהו חדש קורה אל מול פנינו, וכנראה שהוא הולך לחולל שינוי ביחס שלנו לחיים, לעסקים, למשפחה, לעצמנו ולעולם. אם לא נתעקש להיאחז באתמול וניגש בראש פתוח לחקר התהליכים הגלובליים שמתרחשים, נוכל לעבור את צירי הלידה של עולם חדש בקלות יחסית.

לאורך ההיסטוריה מבנים חברתיים-כלכליים החליפו זה את זה: החל מחברה שבטית בימי קדם, דרך עבדות ופאודליזם ועד לקפיטליזם. כעת אנחנו נכנסים לתצורה שתהיה שונה לחלוטין מכל קודמותיה, מפני שתיבנה על בסיס עקרונות חדשים ביחסים בין בני אדם. 

כולם יצטרכו להיות קרובים יותר זה לזה, מתוך הכרה בכך שהעולם שבו אנו חיים הוא אינטגרלי, מקושר בכל פרטיו, כפי שהמחישה היטב הקורונה. ככל שנקדים להבין זאת, נוכל לעבור לשלב הבא באבולוציה של מין האדם בצורה יפה, נוחה ומהירה, מתוך הבנה וראייה קדימה, ולא על ידי מכות נוראיות כמו מלחמות עולם נוספות שיכריחו את מי שישרוד אותן להתקרב זה לזה.

כיום אנחנו נמצאים בתקופת מעבר שבה נצטרך להשתנות כבני אדם, ויהיו לכך השלכות על עולם העסקים כמובן. לפני הכול אנחנו צריכים להסכים להשתנות, מתוך הבנה שאנחנו חיים בתקופה חדשה שדורשת שינוי מהותי. רוצים או לא, אנחנו חייבים לקבל את השינוי הזה, כי בלעדיו אין עתיד. לא לנו, לא למשפחה לא לעסק ולא לעולם. כנראה שהיינו שמחים לוותר על השינוי, כי אנחנו רגילים למה שהיה עד כה, אבל מסתבר שלחיים יש דינמיקה משלהם והם לא עצרו לשאול אותנו. 

חשוב גם להבין שההכרח בשינוי בא מצד הטבע, ולא מצד גורם כלשהו כמו אנשי הון ושלטון או אינטרסנטים אחרים. הטבע חכם יותר מכל קומבינה וחזק יותר מכולנו. אם רצוננו לשרוד, כדאי לנסות להבין לאן הוא מוביל אותנו בהתפתחותנו. 

הטבע מביא אותנו לעולם אינטגרלי, מפני שהאינטגרציה היא החוק הגבוה ביותר של הטבע, העיקרון העליון. כוח אחד כולל פועל בכל מערכת הטבע, וכל המציאות מנוהלת על ידו. אם נתאים את היחסים בינינו לאינטגרציה שבו, נזרום נכון עם ההתפתחות הכללית של המציאות לעבר אחדות הכול. כך מלמדת חכמת הקבלה.

עם הבנת מגמת ההתפתחות נתבונן בעולם העסקי. בסופו של דבר, נצטרך כולנו להקים עסק אחד משותף סביב כל כדור הארץ. להיות כאנושות אחת. כבר במאה שעברה החלו לדבר על אפקט הפרפר וכל מיני מודלים נוספים שהמחישו עד כמה אנחנו קשורים זה לזה, משפיעים זה על זה ותלויים זה בזה. עד היום לא רצינו להפנים את המשמעות של התלות ההדדית הזו, אבל מכאן ואילך, בלית ברירה, נצטרך לבנות מערכות חברתיות, מדיניות, תעשייתיות, כלכליות וכן הלאה, שיובילו שלב אחר שלב, תחום אחר תחום, בכל מדינה ומדינה ואחר כך בכולן יחד – לאינטגרציה מלאה.

הטמעת חוק האינטגרציה בעסק הפרטי שלי כרוכה בתהליך למידה והכשרה. אני כבעלים וכל המנהלים והעובדים שלי, כולנו צריכים ללמוד להתקשר זה לזה כמו חלקים שונים במערכת אחת. לשם כך, עלינו ללמוד על חוק האינטגרציה, מאיפה הוא נובע, מה הוא כולל, מה הוא דורש מאיתנו, למה אנחנו צריכים לקיים אותו, מה נרוויח מכך, לאילו הצלחות הוא יכול להביא אותנו ברמה האישית והכללית, בחיינו הפרטיים, בעסק שלנו ובעולם בכלל. 

מי שיקדים להטמיע את חוק האינטגרציה בעסק או בארגון שלו יזכה להצלחה גדולה. רמת ההצלחה תהיה תלויה ברמת היחסים ההדדיים שתיבנה קודם כל בין האנשים בארגון. ככל שהיחסים האלה יהיו קרובים, חמים ופתוחים, ככל שהם יתחשבו, יתמכו וירצו להיטיב זה עם זה, כך הצלחתם העסקית תגדל. 

על אף שגם עתה ארגונים פועלים לגיבוש עובדים וכדומה, יש שוני מהותי בתפיסה האינטגרלית. כיום ההצלחה של ארגון, עסק או צוות, מוגדרת בערכים של תחרות אגואיסטית. 'אנחנו' מתלכדים כדי לנצח 'אותם'. תמיד יש 'אנחנו והם'. בתפיסה האינטגרלית, כולנו אחד. 

אנחנו רוצים להיות הכי טובים במה שאנחנו עושים, לא כדי לנפח את הכיס שלנו, אלא כדי להיטיב עם הכלל. אנחנו פועלים במטרה לעשות טוב לכולם, וזה מה שמכוון אותנו בכל צעדינו. אם לדוגמה יתברר לנו שמישהו אחר עושה את אותו הדבר טוב יותר מאיתנו, לא ננסה להרוס אותו, אלא להפך, נתמוך בו, נצטרף אליו, נפרגן לו. הראייה האינטגרלית מרחיבה את סרגלי המדידה מטובתו המצומצמת של הפרט לטובת המערכת כולה. 

התחרות החדשה תהיה לא מי מרוויח יותר מכולם, אלא מי מיטיב יותר לכולם. מתוך ראייה כזו אנחנו ננפה את כל מה שמיותר בעולם העסקים, ויישארו פעילים רק אלה שיהיו באמת חיוניים ומיטיבים עם העולם.

המומחיות הגדולה ביותר שתידרש להצלחה בעולם העסקים החדש תהיה בניית קשר אינטגרלי בין בני אדם, כי מתוכם דווקא יתחיל להיות מורגש ומובן איך לבנות עסק שיהיה באמת מוצלח. הצלחה אינטגרלית, האקזיט של מחר.

 

> נכתב בהשראת דברי הרב ד"ר מיכאל לייטמן בתכניתנו

חיים חדשים 1254

אהבת? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

השאר תגובה

עוד בנושא

גם למייל שלך
מגיע תוכן
משמעותי

רוצה להכין את עצמך לעולם של מחר?

אז הכנו עבורך המון תכנים וסרטונים, כתבות ושיחות, שיעזרו לך לעשות סדר בבלגן.
והכול בחינם, מן הסתם ;-)
כל מה שצריך הוא להזין פרטים:


תנאי השימוש
x
בהתאם לסעיף 30א. לחוק התקשרות (בזק ושירותים תשמ"א-1982) אני מאשר בזה את הסכמתי לקבל מכם דברי פרסומת בכתב או בע"פ לכתובת המייל שלי

תודה על הרישום
נתראה בתיבת הדואר שלך!