הקורונה של טראמפ: כולנו שווים בפני הטבע

הבית הלבן הפך אדום: הנשיא טראמפ בן ה-74 ורעייתו מלאניה נמצאו ביום שישי האחרון חיוביים לקורונה והעולם כמרקחה. כרגע טראמפ זוכה לטיפול הטוב ביותר בעולם – אפילו מקבל בהצלחה קוקטייל תרופות ניסיוני. מצבו עולה ויורד, וכרגע נשמע שחל שיפור במצבו. אבל הקורונה לא עושה הנחות, גם לא לאיש החזק בעולם.

התגובה הראשונה שנשמעת בין תערובת הקולות היא שהזלזול הממושך של טראמפ בבריאות יריביו והלעג למסכות הקורונה חזרו אליו כמו בומרנג. הרי טראמפ אמר בעצמו: "הקורונה תיעלם עד האביב", "הנגיף לא כזה נורא, זה ימות מעצמו". אז האם המחלה של טראמפ היא מקרה קלאסי של גמול הולם, עונש ראוי, צדק פואטי? האם באמת הטבע שופט בין היחיד ומעשיו לבין התוצאות הישירות שמגיעות אליו?

בעצם כן, יש חשבון לכלל ולפרט. לפי חשיבות הפרט, יכול להיות שיש לו יחס ודין מיוחדים מלמעלה, ממערכת הטבע הכוללת. אבל אלה לא החשבונות שלנו. אני לא יודע מדוע טראמפ קיבל על עצמו את הקו התקשורתי הזה שהוא כאילו מזלזל בקורונה, כאילו לא שומר על בריאותו. הרי הוא דמות ייצוגית וזו דוגמה אישית למיליוני אנשים, האם הוא מבין זאת בעצמו? האם עודדו אותו לפעול כך תדמיתית שהוא מתיר זאת לעצמו? זאת שאלה. אני לא יודע לענות, לא התעמקתי במשמעויות המורכבות שלה.

למראית עין זו התנהגות ילדותית שכך הוא בוחר להופיע מול האומה והאנושות כולה, אבל קשה לי לשפוט את טראמפ ולהבין מה באמת קורה ומתרחש. מצד שני, כאזרח מן המניין אני גם יכול להבין את האנשים האלה שאומרים שאם הם נשמרים ונמצאים במקום פתוח, אז הם לא נכנסים לסכנה של ממש, לא חוטפים את הווירוס. אני שומע זאת מהרבה אנשים שאומרים "מה שיהיה יהיה, אני לא מסוגל לשמור במשך כל כך הרבה זמן על התנאים שדורשים ממני". כנראה שצריכה להיות תחושת פחד גדולה מאוד כדי לציית לכל דגש שניתן.

אני גם לא חושב שיש פה יחס סלקטיבי מצד הטבע כלפי מנהיגים באשר הם מנהיגים. ראש ממשלת בריטניה, נשיא ברזיל, נשיא הונדורס – איש אינו חסין בפני הווירוס, גם אם הוא בולט בהתנגדות שלו או פועל למען סגר מלא. המכה היא מכה כללית שעוברת על האנושות כולה ומיישרת את כולם כאחד, אין הבדל בין מלך לעבד, בין נשיא לאזרח, בין ראש לגוף. הטבע מראה לנו שלא משנה כמה חזק אתה, הוא חזק יותר.

את חוקי הטבע לא ניתן לעקוף. לכל היותר ניתן ללמוד אותם ולהתנהג על פיהם, ממש כמו חוק המשיכה בפיזיקה. במציאות שלנו קיימים חוקים נוספים שאנחנו עדיין לא מכירים, לכן במקרים רבים אנחנו מרגישים רק את התוצאות מבלי להבין את הסיבות. אבל כדי לדעת מהן הסיבות למתרחש בחיינו ולשנות אותן לטובה, עלינו פשוט להבין מה הטבע רוצה מאיתנו.

הטבע דורש מאיתנו, כחלק בלתי נפרד מהפאזל הרבגוני, להיות אנושות אינטגרלית, חברה עולמית מקושרת – כולם תומכים בכולם בתלות הדדית גלויה, פועלים באהדה כמו במשפחה חמה, מתפקדים כמו בתוכנה משוכללת ומיטיבים לכלל המין האנושי.

כשהמערכת האנושית כולה תפעל לפי תוכנה פנימית של התחשבות ודאגה היא תפעל לטובת מערכת הטבע כולה. היא תעודד קשר עמוק ויפה בכל הרמות – בין אדם לעצמו, בין אדם לחברו, בין אדם למשפחתו, לשכניו, לבני עירו, לתושבי מדינתו ועד לקשר עם אזרחי העולם הגדול.

רפואה שלמה לנשיא טראמפ, אני חושב שהוא יצא מהר מהמחלה.

אהבת? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

השאר תגובה

עוד בנושא