הקורונה היא רק ההקדמה למשבר האקלים הצפוי

הקורונה היא רק חוליה קטנה בשרשרת אסונות הטבע שפוקדים את העולם, כמו הוריקנים ובצורות, שרפות וסופות. בחמישים השנים האחרונות אירעו יותר מ-11 אלף אסונות שיוחסו למשבר האקלים, וגרמו למותם של כשני מיליון בני אדם ולנזקים כלכליים בהיקף של יותר מ-3.6 טריליון דולר.

מה צופן לנו העשור הקרוב? מספר האנשים שיזדקקו לסיוע הומניטרי עלול לעלות בחמישים אחוז עד 2030. מדובר על 162 מיליון בני אדם! אלה מקצת מהנתונים המבעיתים שעולים מדו"ח חדש בשם "מצב שירותי האקלים 2020" שפרסם השבוע ארגון המטאורולוגיה העולמי של האו"ם.

התאוצה של מכות הטבע והתופעות השליליות שמאיימות על קיומנו מתרחשת לא כדי שנשמיע קולות צקצוק ונמלמל "איך הטבע יוצא מאיזון…", כאילו היקום הגלובלי חסר-אונים ואינו יודע היכן להניח את רגליו המגושמות. אלו סתם אמירות שנועדו להרגיע את עצמנו ולגלגל את האחריות מאיתנו והלאה.

מכות הטבע הכלל-עולמיות, ובראשן הקורונה כדוגמה אקטואלית מובהקת, מופיעות כדי שנעשה מאמצים משותפים לעצור את ההידרדרות הזאת. הטבע האינטגרלי פועל כמו מנוע משומן. כשנופל בורג אחד – ואחריו עוד אחד ועוד אחד – אז המנוע יוצא מאיזון, תוקע את המערכת כולה ותופעות הלוואי לא מאחרות להגיע.

גם האדם הוא חלק בלתי נפרד מהמערכת האינטגרלית. בשונה מדרגות הדומם, הצומח ובעלי החיים שממלאים ומכסים את פני הכדור, האדם הקטן הוא נזר הבריאה. אם היינו רואים לעומק את רשת הקשרים המסועפים בין כל חלקי הטבע, החל מהקטנטנים ביותר ועד אדירי הממדים, היינו רואים איך האדם, כצומת ראשי, משפיע לרעה על שאר החלקים.

והיות שאנחנו חלק מהטבע, מוטלת עלינו האחריות להגיע לאיזון בינינו, אבל ברמה אנושית. לבנות בינינו קשרים הרמוניים של אהבה ותמיכה הדדית – ברובד חברתי וקהילתי, מנטלי ופסיכולוגי, נפשי ורוחני. זו המשמעות הנכונה של להתאזן עם הטבע ולאזן את הטבע. הכוח החיובי שנפיק מהקשרים ההדוקים בינינו, מהליכוד הפנימי, ישפיע לטובה על כלל מערכות הטבע. ולהיפך, התעלמות מהבעיה ונתינת יד חופשית לאגואיזם האנושי חסר הגבולות יעצימו את התלות ההדדית השלילית.

בקצב הנוכחי, "העולם בסכנה להפוך לגיהינום בלתי אפשרי לחיים עבור מיליוני בני אדם", כמו שפותח הדו"ח של האו"ם. אלא אם כן "המנהיגים ינקטו צעדים ביחס לאקלים", כמו שחותם המסמך בקריאה לפעולה.

אולם אל לנו לתלות תקוות גדולות במנהיגים. הם מטבעם אגואיסטיים, יותר מכולנו. זאת הסיבה שהצליחו לטפס אל ראש הסולם המדיני. אבל מרגע שהתיישבו בנחת על הכס המרופד הם לרוב עושים לביתם. שוקעים באינטרסים ובמאבקי כבוד. לכן טוב יהיה אם כולנו יחד נפעל לתיקון. נדרוש גם מעצמנו שכואבים את הכאב של הטבע, וגם ממנהיגים ומארגונים בינלאומיים שמרגישים את השוט הנורא של המשבר העולמי. נדרוש לקרוא לאחדות עולמית חובקת עולם, ולא במובן הנאיבי של המסר, אלא ביצירת תוכניות של ממש ליצירת קשרים חיוביים ואיכותיים בין בני אדם.

הקורונה סגרה את כולנו בזום, ובלחיצת כפתור אפשר לספק תכנים משמעותיים, הסברה רחבה, הבנה על המרחב הגלובלי שאנחנו חיים בו. אפשר לשדר מומחים מוכשרים לדבר בשפה פופולרית על הנזקים שנגרמים כתוצאה מהטבע האנוכי של האדם, ובעיקר על הסגולה בחיבור בין בני האדם. כוח החיבור החיובי הזה נובע מעמקי הטבע, לכן לא רק שהוא יכול לבלום את הכניסה לחיי גיהינום עלי אדמות, אלא להביא את כולנו לחיים של גן עדן כאן ועכשיו.

אהבת? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

השאר תגובה

עוד בנושא