כדור הארץ עומד בפני נקודת רתיחה

אירלנד תהפוך בקרוב למדינה האירופית הראשונה שתיכנס מחדש לסגר לאומי, אזורים בספרד ובאיטליה עומדים בפני הגבלות משמעותיות, רוסיה בשיא חולייה, והונגריה, פולין וגרמניה במשבר דומה. המגפה ממשיכה להתפרץ מסביב לכדור הארץ בנקודות רתיחה שונות.

האם איבדנו את השליטה בעולם? אני מקווה שכן, באמת מקווה. כי ברור שאין ולא הייתה לנו אף פעם שליטה. חשבנו שיש ועכשיו אנחנו מגלים שאין, וזו מסקנה טובה וחשובה, כי עכשיו כולנו נעמוד על הרגליים האחוריות, נהיה מוכנים לקבל מה שצריך, רק שיעבור מהר.

לטבע יש תכלית: להוביל אותנו להרגשה אחת. לכן הטבע יכול למרוח ולמשוך את קצב התחלפות האירועים זמן רב עד שנתחיל להרגיש גם רעב וחוסר אספקה בסיסית שיניעו אותנו לקום ולחפש. עד שנתחיל להפנים כמה כל מערכות החיים שלנו בנויות בצורה אגואיסטית נקייה, הפוכות מהטבע האינטגרלי. עד שנרגיש ונבין כמה אנחנו תלויים זה בזה, אבל לא מסוגלים להפעיל את הקשרים ההדוקים אלא באופן אנוכי, להטבה אישית או לכל היותר מגזרית.

הגילוי הזה יהיה יפה, כי ממנו יתחיל שינוי מהותי, יתחילו חיים חדשים. אבל כרגע האנושות עדיין לא סובלת. היא חושבת שהיא יכולה לחזור למה שהיה. סבל הוא מצב שבו האדם רוצה רק לחיות, לא חשוב איך, והוא לא מכתיב לאן לחזור. הוא לא הולך לשקם מערכות קודמות, אלא סוגר, נועל ולא חוזר.

מכאן והלאה אפשר להתחיל לבנות מצב חדש. זה סוף תקופת ההתפתחות הקדמונית האגואיסטית ותחילת עידן הקדמה האלטרואיסטית. זה "הדור האחרון", המצב שמתאר בעל הסולם בכתביו. והיום אנחנו נמצאים במעבר בין התקופות, כבר לא שם ועוד לא כאן. עד שנחליט שאנחנו צריכים רק לחיות בשקט, לקבל אספקה כדי לחיות בצורה חיונית מספקת, לא יותר, ולעבוד כמה שמתבקש לסיפוק צרכי העם והעולם. אנחנו נגיע לזה, לטבע ישנם אמצעים להוביל אותנו לשם.

דרך המגפה הכלל-עולמית הטבע יסובב ויחייב אותנו להסתדר חברתית, עד שנהיה יותר אדיבים זה לזה, עד שנבנה מערכות שבהן נחשוב על טובת בני האדם ולא כמה כל אחד מרוויח ומצליח. נחשוב איך אנחנו צריכים לספק לכל אדם מזון וכל תנאי הכרחי אלמנטרי אחר לחיים. לכולם, ולא שיש מיליארדים לאחוז אחד מהאנשים, ואחרים נמצאים בשאלה מה יאכלו מחר. זה לא עניין כלכלי. הבנייה צריכה להיות חברתית. מתוקף היחסים המתוקנים בינינו הכלכלה תסתדר מאליה.

אנו עומדים כבר בפתח הדור האחרון, וכל אחד בעולם חייב לעצמו את המידע הזה כדי פשוט לשרוד: עד היום העולם התפתח בדרך האגואיזם, היום הוא משנה צורתו לעיגול, לחוק של קשר גלובלי אינטגרלי, והאדם חייב לנהוג בהתאמה אליו כמו שהוא נוהג בהתאמה לכל חוק טבע אחר כדי לחיות.

כולם חייבים לדעת את זה. כולם. כי אין תחזית או תרחיש שנוטים היום לטובתנו אלא אם נבין שהמגפה הזאת באה לעשות הפסק להרגשת ההפרדה בינינו, ולאתחל בניית קשרים של גוף חי ונושם אחד. אז היא תסתלק, כי מילאה את תפקידה.

אהבת? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

השאר תגובה

עוד בנושא