תכלית התשישות

היורה הגיע השבוע. טפטוף סתווי כיסה את ירושלים וההרים סביב לה, וגשם המטיר לפרקי זמן קצרים ברוב חלקי הארץ. תחילת עונת החורף מורגשת בשלביה הראשונים, ועימה מורגשים שורשים של מצב עתידי נוסף שמתגלה לאיטו. מזג אחר, נפשי.

אדישות ותשישות, ריקנות וחולשה – הן חלק מתסמינים שמתחילים לפקוד אנשים שונים. לא המונים, אבל פה ושם כבר אפשר לשמוע קולות של אנשים שמתלוננים שהם כבר לא מתפקדים כמו בעבר. זה עניין של זמן עד שהטפטוף הזה יהפוך להצפה של ממש, עד שכל אדם באנושות יחווה במידה כזו או אחרת את אחד ממצבי החולשה שמבשרת עליו עונת הקורונה.

גם בלי מילים אנחנו משפיעים איש על אחיו סביב הכדור, כך שגם בלי להבין מאיפה ולמה, כולנו נפגוש את עצמנו בחוסר מצב רוח, נטולי כוח, לא יודעים איך להוציא את עצמנו ממחשבות של ייאוש. לפעמים אולי פשוט נרצה להירדם, ולקום רק כשזה ייגמר. כך תתגלה התשישות בצורה גלובלית והדרגתית ונבין שאנחנו נמצאים בקשר הדוק ועמוק עם כלל מערכת הטבע.

כבר עכשיו ידוע על השפעות של עייפות כרונית ותשישות מוגברת, בטח בקרב אנשים מבוגרים, אבל גם בילדים קטנים. גם על חיות הבית נמצאה השפעה כזו. המגפה שיורדת על העולם כמו מטר כבד מתחילה באדם הבוגר, בעל הרצון המפותח ביותר, ומחלחלת שכבה אחר שכבה, לפי סדר התפתחות הטבע עד לרצון הפחות ביותר: ממבוגרים לילדים, מבני אדם לבעלי חיים, מחיות לצמחים, עד שגם לדוממים תגיע. מי יודע אילו צורות תלבש בעתיד.

וכשייכנס החורף, שגם כך מביא איתו תמיד מצב רוח קודר, המצב יתחיל להיות מורגש יותר. ייקח לו זמן עד שיתגשם. כרגע אלו ניצנים של מצב עתידי, אבל כדאי לנו לדעת את המגמה של הטבע כבר עכשיו כדי להיערך ולהתכונן, לעבור אותו ביתר קלות.

בינתיים אנחנו צריכים להקדים ולארגן מערכות שיחזקו את האדם ולא ייתנו לו ליפול לייאוש. ככל שנשקיע כעת, כך נעבור את הירידה בהבנה ובמודעות, בשמירה על מצב רוח טוב ובבריאות. כל מדינה בעולם צריכה להיות מכוונת לכך שכל אזרחיה יהיו מחוברים יותר זה לזה, שלא יישארו בודדים. שתהיה להם תעסוקה, פעילות גופנית וחברתית, כמו: משחק, מוזיקה, למידה וספורט. כי על המגפה הכלל-עולמית אין לנו שליטה, אבל על תמיכה ועזרה הדדית כן. לכן עלינו לעזור אחד לשני להחזיק את הראש מעל גלי המגפה.

חובה לעצור ולחשוב איך למנוע מצב של ייאוש כללי, כי אם הוא יורד כמו ענן שחור על אוכלוסייה גדולה, הוא מתחיל לחיות ולהזין אותם מתוך הרגשת חושך, ואז המצב לא טוב. אנשים עלולים להתחיל להתפרץ זה על זה בצורות קשות.

נוסף על פעולות המנע האלו, אנחנו צריכים לפזר את הידיעה שהטבע מתיש אותנו על ידי המגפה לצורך תכלית מסוימת. הוא פועל כדי לעורר אותנו, לנער, שנגיע להחלטות חדשות. שנסכים לסדר את החיים בצורה אחרת. שנבין שחסרה לנו משמעות בחיים, והיא לא נמצאת בטיסות ובשוטטות, אלא תלויה בקשר נכון בינינו. ואנחנו צריכים להשתדל מאוד להקים כזה קשר. הוא שיציל את העולם וירים אותו למקום אביבי חדש.

אהבת? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

השאר תגובה

עוד בנושא