מתארגנים מחדש

מה היא לא ניערה, הקורונה? גם את צורת החשיבה הארגונית המקובלת היא הצליחה לנער במקצת. והנה מבליחה ההבנה שאין ברירה, שצריך להתארגן מחדש כראוי לעידן החדש. איך יראה עולם העסקים החדש? מה יהיה הסוד של ארגון מצליח?

אם נקפוץ לתוך מערכות הטבע, הדומם, הצומח והחי, נראה ארגון נפלא. כולם מבינים את כולם ופועלים בשיתוף פעולה, אפילו כשאחד טורף והשני נטרף. לצערנו אנחנו, המין האנושי, פספסנו את זה במשך אלפי שנות ההתפתחות שלנו. הסתכלנו על הטבע דרך עיני האגו הצר שלנו, ודרכו בלבד פירשנו את העולם.

אומרים "אדם לאדם זאב" ומצביעים על חשדנות כלפי הזולת ושאיפה לפגוע באחר, אבל זה פתגם שגוי. הלוואי עלינו לחיות ביחסי גומלין כמו בעלי החיים. אם נסתכל בצורה נקייה, נראה כמה ידידות וחיבור נמצאים ביניהם, כמה דאגה הדדית וחלוקת תפקידים מושלמת. לכן אם נלמד לארגן חברות ועסקים בדיוק לפי הכללים שיש ביניהם, נצליח בכול.

יש לפחות עשרים "משרות" בלהקת זאבים: אבא ואימא, סבים וסבתות, דודים ודודות. כאלו שמארגנים את הציד וכאלו שאחראים על הקבוצות, אלו הולכים לתצפית ואלו שומרים ומנקים – והכול מתפקד בצורה מופלאה.

ארגון הזאבים פועל כך באופן טבעי. ואילו הארגונים והעסקים שלנו לא קשורים בכלל לחוקי הטבע. בנינו אותם לפי חוקי השכל האגואיסטי שלנו, בצורה מלאכותית, ולכן הם הביאו איתם עיוותים, תחרות, כוחניות, שליטה וחוסר הבנה. אין השלמה זה של זה, אין שותפות. מכרנו זה לזה דברים שאף אחד לא צריך באמת, כתוצאה מכך יצרנו אינסוף מוצרים ושירותים מיותרים, יצאנו לתחרות דורסנית והכנסנו את כדור הארץ למצוקה.

היום אם אנחנו רוצים להצליח, אין לנו ברירה אלא ללמוד את הטבע שאנחנו חיים בו, להסתכל בו טוב ולשים את עצמנו תחת חוקיו, אחרת הוא יקום עלינו וישבור אותנו. אנחנו צריכים ללמוד שהעולם כולו הוא מערכת אינטגרלית – שהיא החוק ששולט ומקיים ומפיח בו חיים; חוק שפועל בצורה טבעית בדרגות הטבע השונות, דומם, צומח וחי – כמו הזאבים, ורק בדרגת המדבר, האדם, הוא עדיין לא מתקיים. ארגון או עסק שלא יתחיל לקיים אותו היום, פשוט יימחק.

אולי זה נראה כמו חוק קר, חד, אפילו אכזר. ולא. בטבע אין אכזריות, יש חוק שנקרא "השתוות הצורה", והיום התקופה שונה – לא במובן של זמן, אלא של דרישה. עכשיו הטבע דורש מאיתנו לעלות לרמה מסוימת של השתוות איתו. השתוות פנימית במחשבות, ברצונות. לפיכך צריכים להיות בינינו כבר יחסי חיבור, או לפחות הכרה שאנחנו נמצאים ביחסים רעים, ולאט לאט להתחיל לחפש את הקשרים הטובים.

זה מה שאנחנו צריכים לייצר בעולם החדש: יחס יפה וטוב בין כולם, עד הרגשה של איש אחד בלב אחד. זאת המשימה הארגונית העומדת היום בפני האנושות. הייצור החומרי הוא פס לרכב עליו, הזדמנות לייצר כאלו קשרים. ואין שום פרמטר להצלחה היום, אלא התאמת הארגון האנושי לחוק הטבע. רק לשלב תקן חדש של "משגיח יחסים" והעסקים יפרחו.

אהבת? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

השאר תגובה

עוד בנושא