חברה בריאה, עיר בריאה

המאבק בהתפשטות הקורונה מראה לנו שמדובר במחלה חברתית, כשהכלי הנוכחי היעיל ביותר לעצירת ההתפשטות הוא הפעלת סגר. עם זאת, למרחק חברתי, לסגירות ביתית, להשבתת עסקים במשק יש השלכות כלכליות, מדיניות, נפשיות ובעיקר פגיעה בהלך הרוח הציבורי.

זה לא סוד שהממונה על המאבק בנגיף הקורונה, יחד עם צוות רחב במשרד הבריאות, שוקד מבוקר עד ליל על חיפוש דרכים לבלימת התפשטות המחלה ומניעת סגר שלישי, ועמל בשיתוף פעולה עם הנהלות עיריות ורשויות מקומיות להורדת מספר החולים ומקדם ההדבקה.

לוּ אני ראש רשות מקומית, הייתי מטמיע תוכנית עירונית חדשה תחת הכותרת "חברה בריאה – עיר בריאה". פועל במלוא המרץ לקדם יוזמה שתוביל ליצירת קשר הדוק בין תושבי השכונות והעיר כולה. שם דגש חזק על טיפוח הקשרים הקהילתיים-חברתיים של התושבים, בתהליך מוגדר מראש, על ידי אבני דרך שיוצבו לאורך מספר חודשי פעילות.

ולמה? כי אני חושב שלראשונה בתולדות האנושות הקורונה מבררת וחושפת את עוצמת הקשר הגלובלי בינינו, את התלות ההדדית שקיימת בין איש לרעהו. זה מצב מעניין ומרתק כאחד. זו כבר לא התנגשות בין אזרחים או שליטים, בין עמים או מדינות, בין תרבויות או דתות. לא. כדור הארץ פועל נגד המין האנושי כולו. הטבע האינטגרלי נגד האנושות האגוצנטרית.

הטבע לוחץ בשיטתיות על בני האדם דרך מגפות, לא במגמה להחריב את האנושות כמו במגפות כלל-עולמיות שידענו בהיסטוריה, בזמנים שספרנו אלפי מתים ביום, אלא הפעם הכול קטן ומוקטן. אותי מרשים לראות כיצד כל אדם בעולם, קטן כגדול, מזרחי כמערבי, חווה את המגפה, ירא מפניה, ומודע לכך שהסוף שלה לא נראה באופק. אני גם משוכנע שאם נפתח נוגדן לא נצא מהמצב החברתי שנקלענו אליו. אז בבוקר למחרת יתגלה וירוס נוסף, או מודיפיקציה אחרת. כי העניין הוא לא המחלה, אלא התפקוד החברתי החדש שהטבע דורש מהאנושות.

לכן מה שאני יכול להציע – והוא כמעט חינם אין כסף, אינו מזיק כלל אלא מועיל בלבד – הוא להתחיל לסדר יחסים יפים טובים באזור או ברשות כלשהי. להתחיל עם דגם חברתי קטן ולראות איך השינויים מתחוללים בפעימות גדולות. אני בטוח שאנשי רפואה מבינים שחוסר איזון הוא יסוד כל מחלה, החל ממחלות פסיכוסומטיות ועד למחלות סרטן ולב. וכשפורצת מחלה באיבר אחד היא מקרינה על הגוף כולו. בהקבלה, גם חוסר איזון חברתי מוביל למחלות ולבעיות חברתיות. פירוד אנושי הוא הגורם מספר אחד לתחלואה בכל השכבות והרבדים, עד לביטוי הגשמי והבולט בדמות וירוס הקורונה.

לכן לו אני ראש רשות מקומית, הייתי רותם את כלל התושבים לשיתופי פעולה ולתהליכים מאחדים ומחברים. הייתי מביא למודעותם את המנגנון שהטבע האינטגרלי פועל בו, את טבע האדם ההופכי לו, את הגורם לבריאות ולחולי של גוף האדם והחברה כאחד – והאמת, שדי בהבנה עמוקה של הרעיון הזה כדי לחזק את בריאותנו עכשיו ולחסן אותנו מפני תחלואות המחר.

המרכיב האנושי הוא קריטי במיגור המגפה. עובדה, הפעולה הראשונה שעשתה הקורונה היא להרחיק בינינו. לכן האס החברתי הוא הקלף שינצח במשחק המאתגר הזה. קשר יפה ולבבי, אושר ושביעות רצון של תושבים כתוצאה מחיזוק היחסים החמים, על אחת כמה וכמה יקלו על הרגשת הניתוק והניכור, הבדידות והכבדות, ויבואו לידי ביטוי בבריאות התושבים.

ואולי דווקא בימים כאלה שעובדים רבים יוצאים לחל"ת ונפלטים למעגל האבטלה, יש מקום לבנות תקן חברתי לצוות שיטמיע בפועל תוכנית כזו. צוות שיבנה יחד תהליך לחינוך חברתי-מקומי, להעלאת מודעות, לפרסום שוטף של תכנים בכלי התקשורת המקומיים, לגיוס אנשי מפתח ויזמים צעירים שישווקו ויפיצו את המסרים, שידרבנו מנהיגים חברתיים מבין הפעילים, שיתמירו את אורח חיי התושבים לקראת חיי קהילה תוססים וענפים. כי זה סוד הבריאות: בקשרים חברתיים איכותיים טמון כוח חיובי עצום הבונה הצלחה בכל מעגלי החיים. תבורך העיר הראשונה.

אהבת? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

השאר תגובה

עוד בנושא