מה בוער לסין?

לא רק נגיף הקורונה התפשט מסין אל שאר חלקי הגלובוס, אלא גם מטרות ושאיפות רבות. הענק הסיני פעיל זו תקופה ארוכה, אבל לאחרונה הוא שולח את זרועותיו הארוכות לכל פינה בעולם. הכיוונים רבים, הפעילות מלאת רבדים והמהירות קצבית.

רק בשבועות האחרונים הצליחה סין להנחית גשושית מחקר על הירח, השיקה חיסונים לקורונה (עוד לפני ששמענו על "פייזר" ו"מודרנה"), והיא מייצרת נושאת מטוסים ענקית שתשנה את פני הזירה העולמית בים וביבשה. בזירה הבינלאומית סין מתעמתת עם אוסטרליה לגבי ים סין הדרומי, עם הודו לגבי האפליקציות שלה, ועם ארה"ב היחסים הידרדרו למשחקי כוח מדאיגים עקב ראיות להתערבות כספית וטכנולוגית של סין בבחירות בארה"ב. מה היעד? הניו יורק טיימס סיכם זאת בבירור: סין מובילה אסטרטגיה שתהפוך את המדינה להיות תלויה יותר בעצמה, ואת יתר המדינות להיות תלויות בה.

למה פתאום בוער לסינים להשתלט על העולם דווקא עכשיו? מאין הדחף שלהם להציב שלוחות כמעט בכל מדינה? כי הגיעה שעתם. כמו ילד שמתפתח והופך נער ואז גבר, כך גם כל מדינה מתפתחת וצומחת, מתבגרת אל רצונות חדשים.

סין כבר ילדה גדולה. לאורך אלפי שנים היא הייתה סגורה ומסוגרת, מבודדת מכלל העולם, יונקת מפילוסופיית החיים שלה, שומרת על גחלת לאומית מסורתית ששמרה על כולם יחד כמקשה אחת. וכעת, בזינוק מטאורי – שבעיניים שלנו נראה מוזר – היא עתידה לעבור במהירות את כל מה שהעולם המערבי חווה במאות השנים האחרונות.

אני לא חושב שסין מאיימת על העולם, היא כן בשיעור מסוים, אבל היא לא תתפרץ ותוביל למלחמות גדולות. אנחנו פשוט חוזים בצורתה ההפוכה: מרפובליקה עממית שמאכלסת בקרבה מעל מיליארד אנשים, סגורה בעולמה, היא מתהפכת כמו כפפה ומתפשטת לרחבי העולם.

כל האיומים והעימותים, הסכנות והנבואות המבשרות רעות, אין בהם שום דבר ממשי מלבד אינטרס בריא. רצון אגואיסטי טבעי שכל אומה ידעה, ועכשיו תורה. בסך הכול האגו הרדום של "הענק הסיני" מתעורר ומשמיע את קולו. כמו ילד שזונח את צעצועיו בהדרגה ומחפש לו ריגושים חדשים, כך גם הסינים יסיימו בשלב מסוים את הדחף ההתפתחותי לכבוש כל חלקה. בינתיים, שישחקו.

התגרה הרצינית שכן עלולה להתרחש בשלב כלשהו, היא בין הרצון של סין לשלוט בעולם לבין הרצון של דת האסלאם לשלוט בו. גם האחרונים מבקשים לשלוח זרועות לכל פינה אפשרית בעולם, אבל הנושא מורכב מהשוואה פשוטה. אלו ואלו, טוב שיתפתחו במהרה, כי בסוף כל התפתחות יש משבר שיבהיר שלא זו הדרך. לא תעזור כעת הסברה בנושא כי זו התפתחות הכרחית. ההבנה תבוא מתוך הניסיון בשטח. ואז, מטבע הדברים, יבינו השניים – וכן יתר האומות שעתידות להתעורר ולהתפתח – שהדרך לחיים טובים מתחילה בחיבור אנושי יפה וטוב, בהדדיות ובקשר יפה בין בני האדם. כעת התובנה עוד רחוקה מהתודעה.

בעתיד הלא רחוק, כל העמים יגלו מחדש את חוקי הטבע ברמה חדשה שלא הכרנו. המגפה הכלל-עולמית יוצרת כאן מהפכה שקטה, והאנושות תכיר בהדרגה בכוח החיבור הטבעי שקושר בינינו לאורגניזם אנושי אחד סביב כדור הארץ. רק ההכרה הזאת תאפשר לכל עם ממזרח וממערב ולכל אדם מצפון ומדרום להשתלב נכון עם שאר האנושות. להתפשט בעולם לא כדי לכבוש ולשלוט, אלא להתפשט כדי להתלכד ולהתחבר לפסיפס אנושי מרהיב.

אהבת? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

השאר תגובה

עוד בנושא