הדור האחרון

מאת: אורן לוי

תושב: פתח תקוה

אחים ואחיות, אהובים ואהובות, עם כל הכאב והצער על זה ששוב הקורונה מזנקת, כדאי להיזכר שכבר עם פרוץ המגפה צפינו שכך יקרה. שהקורונה לא תיעלם, עד שנבין איזו צורת חיים חדשה היא דורשת.

העולם של אתמול לא יוכל להיות העולם של מחר. הילדים שלנו, וגם אנחנו, זקוקים לעולם אחר, משופר, עם יחסים טובים בין בני אדם, עם התחשבות ואחריות ותמיכה וערבות הדדית בין כולם. עולם שבו אדם יקום בבוקר עם חיוך והודיה על זה שהוא חי, כי סביבו יהיו אנשים שיפרגנו ויתמכו בכל דבר. עולם שבו לא צריך להיות במגננה מתמדת, מפחד שמא ילעגו לך, ישפילו אותך, ינצלו אותך באלף ואחת צורות מתוחכמות. עולם שבו פשוט טוב לחיות.

"הדור האחרון" קוראים למצב הזה החכמים, ואצל מי שרואה את התמונה הגדולה הוא מוגדר כשיא האבולוציה של המין האנושי. כמו שהטבע כולו מאוחד, גלובלי ומקושר, כמו שכל חלק בו משלים את מקומו בפאזל האינטגרלי, כך צריכים ללמוד להתקשר זה לזה גם בני האדם.

הדור האחרון נקרא כך לא על שם סוף העולם, אלא כי הוא מסיים תקופה היסטורית של התפתחות אגואיסטית, ומתחיל את שלב ההתפתחות הבא של חיים בחיבור ובהשלמה. מצב שבו האנושות התבגרה, והבינה שהגישה היחידה שתאפשר חיים טובים לכולם היא "אל תעשה לחברך מה ששנוא עליך", ובהמשך גם "ואהבת לרעך כמוך". זו לא התייפייפות ולא הטפת מוסר, אלא קוד ההתקשרות ההכרחי להישרדות בעולם כה מקושר.

לפי סדר התפתחות העולם, הדור האחרון כבר צריך להיות כאן. כדי לקדם אותנו אליו, פועל עלינו מכבש ההתפתחות של הטבע. כוח האבולוציה. אם אנחנו לא מתקדמים בכיוון הנכון, מגיע מהמערכת תיקון כיוון. כמו המנגנון האוטומטי לתיקון סטייה מנתיב שמותקן כיום ברכבים. הקורונה הייתה הכוונה גלובלית ראשונה, והשמיעה קולות התראה: א. כולכם בסירה אחת, מקושרים לחלוטין בשרשראות הדבקה. ב. בשם תאוות הבצע אנשים הורסים זה את זה, וגם את כל הסביבה. ג. האגו הגיע לרמות מטורפות, ולכן כמין אנושי אתם בסכנת הכחדה.

מכאן, אם נבחר לנקוט בפעולה במקום לחכות לקריסה מלאה, צריכה להתחיל מהפכה. חינוכית, חברתית, תרבותית, מהפכה של ערכים, יחסים, הרגלים. בכלי התקשורת, ברשתות החברתיות, במוסדות החינוך, התרבות וההשכלה, במגזר הציבורי והפרטי, בעסקים ובקהילה – בכל מקום שבו אנחנו נמצאים וממנו ניזונים, צריכה להיכנס לפעולה שיטת חיים חדשה.

ישראל, מרכז המחקר והפיתוח של העולם, יכולה ואפילו מחויבת להיות הראשונה. מדינת פיילוט, של חיים על פי קוד ההתקשרות האינטגרלי בין בני אדם. לא במקרה אנחנו כל כך שונים, מגוונים, הפוכים, דעתנים, עקשנים. ישראלים. הוטבעו בנו תכונות כאלה, כדי להוכיח שיש שיטה לבניית חיבור מעל כל הניגודים. "על כל פשעים תכסה אהבה", כך מגדירים החכמים את העיקרון המרכזי בשיטת החיבור הייחודית שהם גילו. לאורך דורות הם השתמשו בה בקבוצות קטנות של יחידים מפותחים.

כיום, בדור האחרון, זקוקים לשיטה הזו כל האנשים, בני כל העמים. לא במקרה כל מערכות היחסים עלו בזמנינו על שרטונים, מהתא הזוגי והמשפחתי ועד ליחסים פוליטיים או בינלאומיים. בעידן האגו הגדול, אף אחד לא מסוגל להסתדר עם אחרים.

בגל הראשון של הקורונה ישראל שימשה דוגמה לאחרים, והנה פתאום אנחנו על הקרשים. המספרים מזנקים, אבל אנחנו עסוקים בוויכוחים, במלחמת אחים. גם אם שוב ניסגר כל אחד בתוך ביתו ובתוך חדרו, לא צפויים לנו ימים טובים. כי האגו חוגג במדינה, ואנחנו בדיוק הפוכים ממה שדורש הטבע.

העולם הרוס, ואנשים סובלים, ואת כל הזעם הם יפנו לבסוף אלינו, היהודים. כך קרה גם בעבר, במצבים הכי קשים. אומות העולם מרגישות ממש מבפנים, שאם משהו רע להם, זה קשור איכשהו ליהודים. 'יש משהו שהם מסתירים'. אז לא פוליטקלי קורקט שכך ידברו מנהיגים, אבל בקרב קהלים רחבים יש כאלה רגשות עזים. והם הולכים ומתגברים. וכמו צונאמי עלולים להתרומם עלינו, כך פתאום, כאילו משומקום. על כל יהודי ויהודי ברחביה עולם, ועל מדינת ישראל כולה. לא יהיה מקום מסתור, שום פינה בטוחה.

לפני השואה האיומה, היו חכמים שהבינו שהתעצמות האגו והצרות בעולם, עומדים להמיט אסון נורא. הם קראו לאחיהם היהודים לעלות ארצה, ולהקים פה את חברת הדור האחרון. חברה שתפתח את האנטי-אגו, את התרופה שלה הייתה זקוקה האנושות החולה. הם צעקו בכל כוחם, אבל קולם לא נשמע. נקווה שהיום נוכל לתפוס את התמונה הרחבה, ולגשת יחד, בעיניים פקוחות, לניתוח לב של כלל-החברה. יש לנו שיטה, וכיום היא זמינה, מוכנה לפעולת החייאה.

ומילה אחרונה של פרספקטיבה: גם אם יימצא חיסון כלשהו לקוביד 19, כנראה שיבואו כוחות מכוונים מעוצמה חדשה. ריפוי מלא של תחלואי העולם יקרה רק דרך חיבור נכון בין בני אדם. ברמת ההתקשרות המושלמת תשרה בין כל הלבבות אהבה, ויזרום חופשי הכוח הטוב שטמון בבריאה. בריאות, פרנסה, מימוש עצמי, שמחה – הכול כלול בעסקת החבילה.

מן המקורות
"כמו שגוף האדם מתחלק לאיברים, וכולם עומדים מדרגות על מדרגות, המיתקנות אלו על אלו, וכולן הן גוף אחד. כן העולם, כל אלו הבריות שבעולם, כולן הן איברים איברים, ועומדים אלו על אלו. וכאשר כולן תיתקנה, יהיו לגוף אחד ממש".
ספר הזוהר עם פירוש "הסולם", פרשת תולדות, ג

"וכך הם ישראל בין שאר האומות, כמו לב בין האיברים. וכמו שאיברי הגוף לא יכלו להתקיים בעולם אפילו רגע אחד בלי הלב, כך כל העמים אינם יכולים להתקיים בעולם בלא ישראל".
ספר הזוהר עם פירוש "הסולם", פרשת פנחס, קנב

"האומה הישראלית נתקנה ונעשתה כמין מעבר, שעל ידיהם יזרמו ניצוצי ההזדככות לכל המין האנושי שבעולם כולו… שיוכלו להבין את הנועם ואת השלווה השרויים בגרעין של אהבת זולתו".
"בעל הסולם" – הרב יהודה אשלג, מאמר "הערבות"

"כבר מסרתי עקרי דעותיי בתרצ"ג [1933]. גם דיברתי עם מנהיגי הדור, ודבריי לא נתקבלו אז, אף על פי שצווחתי ככרוכיה והזהרתי אז על חורבן העולם, לא עשה זה רושם. אבל עתה, אחר הפצצה האטומית והמימנית, אני חושב שהעולם יאמינו לי שקץ העולם מתקרב ובא בצעדים נמהרים, וישראל יהיו נכווים תחילה לשאר האומות כמו שהיה במלחמה הקודמת. על כן היום טוב לעורר את העולם שיקבלו תרופתו היחידה ויחיו ויתקיימו".
"בעל הסולם", כתבי הדור האחרון

"וכאשר יושלמו בני ישראל עם דעת השלם, יתגברו מעיינות התבונה והדעת מעל לגבול ישראל, וישקו לכל אומות העולם".
בעל הסולם, "הקדמה לספר פנים מאירות ומסבירות"

> נכתב בהשראת דברי הרב ד"ר מיכאל לייטמן

אהבת? רוצה לשתף?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

השאר תגובה