החוק שיעצור את הקורונה

מאת: אורן לוי

תושב: פתח תקוה

אנחנו יכולים לפוצץ כוכבים, לגרום למלחמות או לשלום, לעשות הכול בעצם, על ידי היחס שלנו זה לזה. וגם הקורונה, לא הגיעה אלינו במקרה. אנחנו הבאנו אותה על עצמנו כשהפרנו חוק שפועל בכל הטבע. חוק הערבות קוראים לו החוקרים שגילו אותו, והוא מגדיר את הקשר ההדדי שצריך להתקיים בין כל פרטי המציאות. הפרה שלו היא השורש לכל כאב, והתאמה אליו תשים אותנו במקום הכי בטוח שיש.

חוק הערבות הוא החוק הכללי של הטבע, וחוקים אחרים שאנו מגלים הם ביטויים חלקיים שלו: מצורות ההתקשרות בין חלקיקי האטום, דרך האופן שבו נבנים חומרים שונים בטבע, ועד לרשת הקשר שבין כוכבים בחלל. בדומם, בצומח ובחי חוק הערבות מקוים ברמה מסוימת, ואילו בדרגת האדם אמורים להגיע לקיום מלא שלו, מתוך הכרה ובחירה.

כל התפתחות ביחסים בין בני אדם, בחיי החברה, בפסיכולוגיה, בסוציולוגיה או בכלכלה, היא למעשה גילוי רובד נוסף מתוך חוק הערבות הכללי. בצורתו הגבוהה ביותר חוק הערבות מתבטא בכלל ההתקשרות של "ואהבת לרעך כמוך".

כיוון שהאדם הוא היצור המפותח בטבע, יש לו את ההשפעה החזקה ביותר על כל מערכת הטבע. היחסים בין בני האדם, המחשבות שיש לנו זה על זה, הרצונות, השאיפות, הכוונות הגלויות והנסתרות, כל אלה גם יחד מייצרים מטען מסוים של כוח איכותי שפועל על הדומם, הצומח והחי.

משמעות הדברים היא שאם במקום כלשהו בטבע – החל מהגוף שלנו עצמנו דרך אירועים גלובליים בכדור הארץ ועד להתרחשויות במרחבי היקום – התקשרות מסוימת בין פרטים איננה מאוזנת, צריך לבדוק מה לא מאוזן ביחסים בין בני אדם. כלומר, לתקן את ההפרה המתגברת של חוק הערבות ברמה האנושית.

מכאן עולה תובנה מהפכנית. גם אם נשרוף פחות נפט, לצורך המחשה, לא נוכל לפתור את הבעיה האקולוגית, וגם אם יימצא חיסון לקורונה, לא תיעלם הסכנה הבריאותית. יהיו אלה כמו פלסטרים בלבד על מחלה שממשיכה להתבשל, ותתפרץ בצורה מסוכנת יותר. הפעולה היחידה שתספק טיפול שורש לכל מצבי חוסר האיזון שמתגלים, הן בטבע והן בחברה האנושית, היא בקיום חוק הערבות ההדדית בין בני האדם.

כדי שנתחיל לתפוס זאת, מיום ליום מתגלה דווקא חוסר הערבות בין אנשים, חוסר הקשרים נכונים, התפרצויות אגואיסטיות בכל הרמות ובכל התחומים. אנשים משתמשים באחרים להנאתם, בונים את הצלחתם על חורבנם, מנצלים זה את זה עד לקצה. מפחיד לחשוב מה עלול להתרחש אם נגיע למצבים של חוסר מזון. אבל דווקא מתוך החושך הגדול שמתגלה, יתברר גם שכך זה לא יכול להימשך.

אם נצא יחד למהפכה תפיסתית, שתחדיר ללב של כל אחד מאיתנו את ההכרה בכך שכולנו חלקים של שלם אחד, ומכיוון שכך הקשר הנכון בינינו הוא ערבות הדדית – או אז נבריח מחיינו את כל המזיקים. מנגיפי הקורונה או נחילי ארבה ועד לגורמי טרור. על ידי מימוש חוק הערבות בינינו נוכל לשמור על הכול. קרינה מסוכנת, גלי חום וקור, סכנת התפוצצות של כדור הארץ, מה שלא יהיה – אנחנו נרגיע הכול. נכניס את כל חלקי הטבע להתקשרות אידיאלית, וניפטר מכל הדאגות והצרות. כי הטבע הוא מערכת אחת, ואם ברמה הגבוהה ביותר שלה יהיה סדר נכון, תחתיה הכול יסתדר יופי.

ואחרי הכול, הכי חשוב לדעת שקשר הערבות יכול להתקיים רק מתוך חום הלבבות. נשתדל להתייחס לכולם עם לב פתוח, ונרגיש איך הכוח האחד שממלא את כל הטבע זורם בינינו, מספק לנו בשפע את הכול.

> נכתב בהשראת דברי הרב ד"ר מיכאל לייטמן

אהבת? רוצה לשתף?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

השאר תגובה