הכוח שמאחורי הכאוס

מאת: אורן לוי

תושב: פתח תקוה

חודש לפני הבחירות נשיא ארה"ב חטף קורונה, ולאף אחד אין מושג מה הולך להיות. סגרים ומגבלות ברחבי העולם, התמוטטות של כלכלות, התפרצות של מלחמות, שלא לדבר על מה שהולך פה בארץ. כואב הלב לראות חדשות. ואם יש איזה כוח עליון שמנהל את המציאות הזאת, למה פתאום היא כאוטית ברמות כל כך מטורפות?

כנראה שהכאוס מצביע על חוסר קשר נכון שלנו איתו. אולי אם נסדיר את מערכת היחסים שבינינו לבינו, הכאוס יהפוך לסדר שיש בו היגיון.

הראשון שדיבר על כוח אחד שמנהל הכול היה אברהם, למי שצריך תזכורות. איש החסד קוראים לו במקורות. אחרי שהוא גילה שכל הטבע זו מערכת אחת, הוא הבין שצורת הקשר הנכון בין בני אדם צריכה להיות הדדית. בחסד, בהשלמה, באהבת הזולת. הפוך בדיוק מקוד ההתנהגות הכוחני ששוטף היום את העולם.

אברהם, שגדל במשפחה בבלית טיפוסית, דיבר עם כל מי שהיה סביבו על הצורך בהתאמה של היחסים בין בני אדם לאחדות הטבע, כאמצעי לגילוי כוח עליון. חכמתו של אברהם נקראה לימים בשם חכמת הקבלה, והיא מלמדת שיטת התקשרות מיוחדת שנקראת: "על כל פשעים תכסה אהבה".

בפשטות, מעל כל הדחפים שמתעוררים בנו להרוס את מי שחושב אחרת מאיתנו, מעל השנאה והמחלוקות, מעל הרוע שמתפרץ ומאיים לשבור הכול, חובה לפרוס שמיכה של אהבה. לבקש כוחות להתעלות, ולמרות הכול, להתייחס בטוב.

הכאוס שיש כיום בעולם נובע מהתעצמות האגו האנושי. היא הביאה ליחס הרסני של האדם כלפי הזולת וכל הטבע שסביבו. כל אחד חושב רק על עצמו, מנצל את האחרים ואת הכול לטובתו, בלי שום גבול או עכבות.

אומנם כך ברא אותנו הטבע, עם אגו מוגבר, אך יש בטבע גם כוח מאזן שיכול להפוך אותנו לגוף אחד מחובר. אם נרצה לפתח בינינו יחסים של אהבה מעל שנאה, חיבור מעל פירוד, קירוב מעל דחייה, נגלה שבעומק הטבע טמון כוח טוב, שיכול לאזן את כל היחס הרע.

הכוח הזה לא רוצה שיהיה בלאגן, אלא שאנחנו בעצמנו נעשה סדר בעולם. סדר פשוט, של אהבה בין כולם.

מצד אחד זה נשמע יפה, מצד שני נראה בלתי אפשרי. מה יהיה?

רוצים או לא, בסוף זה יקרה. למה? כי אנחנו יצורים רגשיים, ומאוד מפחדים מכאב. על ידי הכאב, כוח הטבע מנהל את התפתחותנו אל מצב ההתקשרות המושלם.
את הכאוס שילך ויתגבר אפשר יהיה לסדר רק עם אהבה. הסדר יתחיל בפיתוח אהבה לזולת ויתקדם לאהבה לדומם, לצומח ולחי, לכל הבריאה. זו הדרך היחידה להבריא מהשורש את כל מה שנראה עכשיו במצב מסוכן.

> נכתב בהשראת דברי הרב ד"ר מיכאל לייטמן

 

אהבת? רוצה לשתף?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

השאר תגובה