המתווה ליציאה מהמחנק

מאת: אורן לוי

תושב: פתח תקוה

כבר חודשים שאי אפשר לזוז איך שבא לך, אפילו לא לנשום, לצאת מהבית, להסתובב, ללכת לעבודה, להיכנס לחנויות, לשבת במסעדות. כל דבר כרוך במגבלות רבות, שלחלקן נצטרך כנראה להתרגל. מסתבר שהן כאן כדי להישאר. עד מתי? עד שנבין מהו התנאי ליציאה מהמציאות החונקת.

למקרה ששכחנו, אנחנו חיים בתוך הטבע, ויש לו חוקים ומנגנוני איזון. כל מכה שבאה מהטבע מצביעה על חוסר התאמה בין המין האנושי לבין הטבע הכולל. סביר להניח, שכאשר נלמד להיות מותאמים יותר לחוקיות שבמערכת הזו, מכות הטבע ייפסקו.

הגורם שמביא לחוסר איזון בכל הטבע הוא גורם אנושי. הדומם, הצומח והחי מתקיימים כמערכת אינטגרלית שחלקיה קשורים זה לזה ותומכים זה בקיומו של זה באינספור צורות, רק בני האדם מתנהגים אחרת לחלוטין.

לצורך המחשה, זאב שתופס איילה ואוכל אותה נרגע, אבל לבני האדם אין גבולות. האדם הוא היצור היחיד שרוצה לבלוע להנאתו את העולם כולו, אף אחד לא יגביל אותו או יגיד לו מה לעשות. מה שבא לו הוא עושה, גם ביחס לסביבה האקולוגית וגם ביחס לאנשים סביבו, כי בהרגשה שלו כולם קיימים רק כדי לשרת אותו.

מכאן אפשר להבין גם את המתווה ליציאה מלאה מכל הסגרים וההגבלות. אם האדם ישנה את היחס שלו לכל הסובב אותו, ובעיקר יפסיק לרצות לשלוט בזולת, להזיק לאחרים כדי להרגיש שהוא מספר אחת, או אז יתחיל תהליך הריפוי לרוע שטמון בלב האדם. זהו הגורם הבסיסי לכל המחלות ולכל הצרות.

אחרי סיבובים רבים נגלה שהתרופה לקורונה היא "ואהבת לרעך כמוך". לא במובן של מילים יפות, אלא כקוד הקיום היחידי שייתכן בעולם כל כך מקושר. אם כולם מדביקים את כולם, משפיעים על כולם, תלויים בכולם, אז אין צורת קשר אחרת שתאפשר לנו לשרוד.

הטבע הסובב אותנו כולו מאוחד, הרמוני, גלובלי. ואם בדרגות הנמוכות מאיתנו כוח הטבע רוקם את מארג החיים, הרי שבדרגה האנושית יש לנו החופש לפתח הכרה עצמאית בכך שאנחנו מנגנון אחד. שינוי היחס שלנו כלפי כולם, עד לרמה שלא יהיה הבדל בין "אני" ו"הם", הוא שיחזיר את האיזון לכל הטבע ויסלק את כל המזיקים מהעולם.

נכון, מדובר במהפכה תפיסתית, בלב ובמוח. כדי לתת אפשרות לעכל את גודל השינוי הנדרש, החיים מפנים לנו זמן לחשוב. כך זה יימשך עוד הרבה זמן, עד שנקלוט מה בדיוק עלינו לעשות. עם זאת, היציאה מעידן המחנק יכולה להיות גם מהירה מאוד. התקרבות כלשהי של החברה לעבר "ואהבת לרעך כמוך", תראה לנו עד כמה הכלל הזה הוא רב-עוצמה, ונותן תגובה מידית בכל הרמות.

> נכתב בהשראת דברי הרב ד"ר מיכאל לייטמן

 

אהבת? רוצה לשתף?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

השאר תגובה