השנה שבה האמת תצא לאור

מאת: אורן לוי

תושב: פתח תקוה

עוד לא התחיל הסגר וכבר מסבירים לנו שכנראה לא יהיו לו תוצאות משמעותיות. והבעיה איננה בחיפוש דרכי פעולה אחרות, אלא בכך שלא עולות לאוויר השאלות הגדולות: מהי הסיבה לכך שהווירוס עושה בנו שמות? מדוע דווקא ישראל הפכה להיות הראשונה ששוב פעם סוגרת הכול? ומה מסוכן יותר, עצם המגפה או המחלוקות הפנימיות?

המוח הישראלי מצטיין ביכולת חדה לראות צעד או שניים קדימה. אבל, וזו הבעיה הגדולה, לא יותר רחוק. אנשים מבינים שהסגר לא יחסל את המגפה, ולכן מראש עולים קולות של מרד אזרחי, ומגוון קומבינות. אסור יהיה בערב החג לנסוע להורים? לא נורא, ניסע לחגוג ערב אחד קודם.

למה לנו אסור להתקהל ולהם מותר, שואלים בכל מגזר, והדבר רק מראה עד כמה אנחנו עוד לא תופסים באיזה ממדים של צרה מדובר. שקועים במאבקים ילדותיים, בו בזמן שבאופק צונאמי מתרומם עלינו ועל כל העולם. מישהו דמיין בליל הסגר שגם בראש השנה נשב בבית, במעצר? ומה יהיה בפסח הבא? לפי המפה הגדולה שפורסת חכמת הקבלה, אם לא נעשה כבר עכשיו שינוי כיוון מהותי, הולך להיות רע. מאוד רע.

הקורונה תטביע את העולם עד צוואר. יעברו לנו האשליות שתיכף זה נגמר. הרחובות יהיו ריקים, עסקים יפשטו את הרגל מחוסר קונים. לאנשים לא יהיה כסף, מדינות יהיו עסוקות באספקת מזון ישירות לבתים. צנע. יהיו תקלות באספקת חשמל, מים, גז, ושאר מיני שיבושים. ואם במגפת המוות השחור במאה ה-14 מתו ברחובות אירופה ואסיה מיליונים רבים, גם בימינו אנו עלולים חס ושלום להידרדר לכאלה מראות זוועתיים.

והעולם, כמו תמיד, יקבל עצבים על היהודים. אנשים ירגישו "היהודים אשמים", הם אלה שמפיצים את הנגיפים. ואז, יש לקוות, ייפתחו לנו האוזניים לקלוט מה שכתוב כבר מזמן במקורות: "אין פורענות באה לעולם אלא בשביל ישראל" (מסכת יבמות).

במה מדובר? המין האנושי חי במערכת הטבע הגדולה. יש בה דומם, צומח, חי ואדם. כולם מסונכרנים ביניהם נהדר, מחוברים באינטגרליות משלימה, רק האדם הורס כל מה שסביבו. החל מהאנשים האחרים שאותם הוא נהנה לנצל, להשפיל, להכניע תחתיו, ועד לסביבה האקולוגית שאת אוצרותיה הוא מגייס גם כן למילוי כיסו הפרטי. זהו השורש לכל הצרות בעולם, במישור הבריאותי, החברתי, הכלכלי, האקולוגי, בכל דבר ועניין. אגב, למי שלא מעודכן, בארה"ב משתוללות שריפות וסופות בממדים עצומים, ומדברים על מכות ארבה ושאר מרעין בישין שכבר באופק מצפים. עשר מכות מצרים, מודל 2020. החזרת האיזון למערכת מצריכה שיטת התקשרות אחרת בין האדם, הזולת והטבע, וזה היה תחום המחקר והפיתוח שבו עסקו החכמים, שלימים נקראו אבותינו.

הראשון שהתפרסם בכך היה אברהם, חוקר בבלי שגילה את האחדות שבין כל חלקי הטבע, וביקש ללמד את כולם להתייחס זה לזה בהשלמה הדדית, בחסד ובאהבה. אלה שהתחברו לדבריו נקראו "אנשי בית אברהם" ומהם התפתח בהמשך עם ישראל, כפי שמסביר הרמב"ם (ספר המדע, הלכות ע"ז). ייחודיותם הסתכמה בכך שהם חיו כבר אז על פי שיטת התקשרות אינטגרלית, שעתידה להיות נחלת כלל-האנושות בבוא הזמן.

והזמן הגיע. עידן הקורונה הוא קריאת השכמה של הטבע לכל יצוריו. הלו! צאו מהשוק! אתם כולכם בשבילי כמו אחד. סינים, אמריקאים, איטלקים, מי שלא תהיו, כולכם אחד. ואת הקשר ביניכם לא תוכלו להתיר, לא תוכלו לצאת מהסירה שמפליגה במורד הנהר. והתהום שמתקרבת, צריכה להוות עבורכם כמו מכת חשמל. משהו שיעיר אתכם מסגנון החיים האגואיסטי, שכבר לא מתאים לעולם המקושר.

"וכאשר כוכב שבצד מזרח יבלע שבעה כוכבים שמצד צפון", אומר ספר הזוהר, "ושלהבת אש שחור תהיה תלויה ברקיע שישים ימים, ומלחמות יתעוררו בעולם על צד צפון, ושני מלכים ייפלו באלו המלחמות. ויתחברו כל העמים על בת יעקב [האומה הישראלית], לדחותה מן העולם, שעל אותו הזמן כתוב, ועת צרה היא ליעקב וממנה ייוושע" (זוהר עם פירוש הסולם, פרשת וירא, תע"ו).

זהו תיאור מקודד של מה שאמור לקרות במצב שנקרא "הדור האחרון". הזמן שלנו. דברים רבים מוצפנים כאן ולא זה המקום לבארם, אבל מה שכן חשוב לראות הוא שהעולם כולו עתיד להתקבץ סביבנו בחמת זעם. מה שיוכל להפוך את התמונה הרעה לטובה, הוא מימוש אותה שיטת חיים אינטגרלית, קודם כל בינינו, הישראלים.
לא במקרה לכל ישראלי יש אגו עד השמים, וכל יהודי בונה לעצמו לא בית כנסת אחד אלא שניים. מאז החורבן של העם, מאז ששנאת חינם השתלטה עלינו וכבשה את מוחנו וליבנו, אנחנו כאילו חייבים שיהיה לנו מישהו לשנוא. ואם הוא חושב אחרת ממני, מצדי שייעלם בכלל מהעולם. חבל שהוא חי. כך שולט בנו היצר הרע, ומסכסך בינינו כל דקה מחדש. ונגד הדחפים ההרסניים הללו שפשוט משתקים את המדינה, יש לנו רק תרופה אחת. "על כל פשעים תכסה אהבה" (משלי י, יב).

כל אחד מאיתנו חייב להילחם עם עצמו. להחזיק את הלב חזק ביד, ולא לתת לאף מחשבה או מילה רעה לעלות בו כנגד הזולת. ישראלי לא מדבר רע על ישראלי. נקודה. לא חושב רע על אף אחד. כי זה הורג אותנו ממש. אם נלמד איך להתקרב, אם נבנה חיבור מלב אל לב, ישראל תתחיל ללבלב. ההתאמה לאינטגרליות שבכל הטבע תביא עלינו מהמערכת תגובה חיובית, וישראל תהיה המדינה היחידה בעולם שתהיה נקייה מקורונה לחלוטין. לבנה כולה, חגיגית. יהיו לנו בריאות, פרנסה, ביטחון, כל מה שצריך האדם כדי לחיות טוב. העולם כולו יבוא לכאן ללמוד את סוד ההצלחה, ואנחנו נספק לאנושות רוח חיים חדשה, כמו מכונת החייאה.

אז מה נאחל לעצמנו בשנה הקרובה? שנגלה את האמת על עצמנו, וגם נקבל סיוע מכל יתר בני האדם. שנסביר לעולם שלבד קשה לנו להתעלות מעל האגו הישראלי המתוחכם, ואנו צריכים שהם ידחפו אותנו לבנות את דוגמת הקשר המושלם. כי העתיד יכול להיות רק מחובר, אהבת עולם.

> נכתב בהשראת דברי הרב ד"ר מיכאל לייטמן

אהבת? רוצה לשתף?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

השאר תגובה