ישראל של מחר, מדינה דו-ממדית

מאת: אורן לוי

תושב: פתח תקוה

בקושי התחלת לומר משהו, וכבר אני יודע איפה אתה טועה. מחלוקת זו מומחיות יהודית. מצד הטבע, אנחנו לא מסוגלים להסכים, חייבים להיות קודם כל נגד. יש בזה פוטנציאל גדול מאוד, אבל כיום מתחילה להיות מורגשת בין הקיצונים שבכל מחנה, שנאת מוות כמעט.
וזה עצוב, וזה מפחיד.

אם אפשר היה לחלק את המדינה לשתיים, אחת לימין ואחת לשמאל, ייתכן שהיינו מרוויחים עוד ארכת זמן, אבל בהמשך כל אחת מהן הייתה צריכה להתחלק עוד ועוד. ואפילו הייתה לכל יהודי מדינה משלו, גם שם היינו מוצאים אותו נלחם עם עצמו. כמו שאומרת הבדיחה העצובה, גם על אי בודד יבנה היהודי לעצמו שני בתי כנסת, אחד שאליו יוכל ללכת, ושני שאליו לעולם לא ייכנס.

בסופו של דבר, הפתרון הוא בחיבור ולא בחילוק. אם לא נלמד להסתדר זה עם זה ונעשה פה תיקון של ממש, אנחנו עלולים להיעלם ממפת העולם. ומפני שאנחנו העם הכי דעתן והכי עקשן, דרושה לנו שיטה מיוחדת לחיבור בין בני אדם.

למזלנו, יש בקרבנו כזו שיטה שמועברת מדור לדור בין חכמי הקבלה. העיקרון המרכזי בה אומר: "על כל פשעים תכסה אהבה" (משלי י, יב). המשמעות היא שאנחנו חייבים לחשוב איך להגיע לאהבה, שתכסה את השנאה שבוערת בינינו. לא למחוק את השנאה, לא לחכות שהיא תיעלם לאיזה מקום, אלא להתחיל לבנות מעליה גשרים של אהבה.

בתוך האומה הישראלית טמונים שני כוחות, כוח הפילוג וכוח החיבור. יש שנאה וגם איזשהו ניצוץ של אהבה. עבודתנו היא להבעיר את ניצוץ האהבה שיהפוך לשלהבת. לא רק במצבי חרום כמו מלחמה או צרה משותפת, אלא מתוך הבנה שאין ברירה: בלי שנתחבר בדאגה הדדית זה לזה, מלחמות היהודים יפוררו אותנו ולא תהיה לנו זכות קיום.

לא דעתך צודקת ולא דעתי שלי, אלא הצדק הוא עם הצד השלישי. זה לא אתה ולא אני, אלא כוח האהבה שנגלה בתוך הקשר החדש והמורכב בינינו. הוא ישמש לנו ככוח עליון, כפנס שיאיר את דרכנו.

חברים וחברות, מימין ומשמאל, הצעד המעשי להצלת המדינה הוא יציאה לתהליך חינוכי כלל-חברתי, שיסביר שהטבע כולו בנוי מחיבור בין ניגודים, וזהו הסוד של התפתחות החיים. אמנם השוני ואפילו השנאה מושרשים ביסודות העולם ואסור לטשטש אותם, אבל עם זאת חובתנו לבנות מעליהם קומה נוספת של הדדיות והשלמה.

עם של דאבל אנחנו, אוהבים ללכת על כל הקופה, וזה הולך להיות ההייטק הבא: טכנולוגיית הקיום הדו-ממדי, בשנאה שמכוסה באהבה. וכשהפיילוט הזה יצליח בארץ, האקזיט יהיה מהיר וירגיע את כל הבלאגן בעולם.

שיהיה לנו בהצלחה רבה!

> נכתב בהשראת דברי הרב ד"ר מיכאל לייטמן בתכניתנו "חדשות השבוע"

אהבת? רוצה לשתף?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

השאר תגובה