יש תקווה לאנושות בעידן הקורונה

מאת: יורפ רטר

תושב: פתח תקוה

בימים אלה שסתום למכונות הנשמה הוא מוצר חיוני ביותר, יש צורך להחליף אותו אחת למספר שעות, והשימוש בו בימינו הוא ממש עניין של הצלת חיי אדם. אך רוב המפעלים המייצרים שסתומים אלו נמצאים בסין.

הסיבה העיקרית לקריסת מערכת הבריאות באיטליה היתה מפני שלבתי החולים היו מספיק מכונות הנשמה אך לא מספיק שסתומים. המצב הנואש הביא שני עובדי היי-טק באיטליה להגות רעיון יצירתי, הם בחנו היטב שסתום משומש, למדו כיצד הוא בנוי, סרקו אותו ותכננו שסתום חדש זהה לו.

בשפה המקצועית זה נקרא הנדסה הפוכה (Reverse Engineering), שם מסובך לפעולה פשוטה של הפיכת רכיב לתוכנית מחשב המאפשרת את הדפסתו במדפסת תלת-מימד.

הדפסה היא אמנם תהליך איטי יחסית אבל תוך כמה שעות יש כמות מספקת של שסתומים חדשים עבור מכונות ההנשמה. מוצר נוסף נדרש מאוד בימינו הן מסכות הפנים לצוות הרפואי. אמנם מוצר זה הוא לא בדיוק היי-טק אבל כמו במקרה השסתומים הייצור העיקרי היה בסין ושם כל העסק נעצר.

חברת PRUSA, שהיא יצרנית מדפסות תלת-מימד איכותיות העמידה לרשות כל בעל מדפסת ביתית סבירה את היכולת לייצר מסכות פנים באיכות טובה מאוד. גם במקרה זה כל שרשרת האספקה הקודמת, החל מהיצרנים בסין וכל שאר המשתתפים הפכה למיותרת.

עוד מוצר שכולם כבר שמעו עליו הוא מסכת ה-N95, מסכה עם פילטר שעוצר את הנגיפים ומשמשת את הצוותים הרפואיים. כמה חבר'ה חכמים מחברה בשם STANFORD מציעים שיטה לייצור הפילטר באמצעות מתקן לייצור "שערות סבתא" מסוכר.

התפתחות יכולות הייצור החדשניות מביאות תקווה לאנושות בהרבה רבדים ראשית, מתגלה התפרצות של יצירתיות. שנית, סוף סוף אפשר לייצר רק את מה שצריך. כבר אין צורך לייצר טונות של מוצרים רק בשביל לזרוק את רובם בסופו של דבר אלא מסבים מכשירים ומתקנים קיימים לטובת ייצור מהיר ויעיל של אמצעים מצילי חיים.

אבל הכי חשוב הוא הרצון של אנשים מוכשרים לסייע לכולם, כל אדם כפי יכולתו וכישרונותיו. אולי התפתחות זאת מבשרת את תחילת השינוי ביחס בין האנשים שינוי והתחדשות ביחס וטוב יותר, יחס שמאוד נדרש היום. ואולי זו תרומתה העקיפה, ובעצם אולי גם הישירה, של מגפת הקורונה.

אהבת? רוצה לשתף?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

השאר תגובה