לפתוח את דלתות הלב

מאת: אורן לוי

תושב: פתח תקוה

יש אומרים שהמצב היום דומה למלחמה, ולכן צריך ערבות הדדית. מי שיש לו נדרש לעזור למי שפתאום איבד הכול. מתארגנות קרנות, ויש התגייסות, ומעבר לכל הפעולות המבורכות חשובה גם הכוונה. לשם כך, כדאי שנתבונן בתמונה הרחבה.

כוח הערבות מביא עימו תוספת ברכה. אפילו אנשים שאין להם כלום אבל רוצים לעזור זה לזה, יש בכוחם להשפיע על המציאות לטובה. עצם השאיפה להשתתף בצער הזולת יכולה להמתיק מאוד את מצב החברה.

מצד הטבע אנחנו מלכתחילה קשורים יחד, נמצאים במערכת אחת. כל דבר שקורה במערכת הגלובלית הזו תלוי ברמת הקשר האינטגרלי שבין חלקיה. ככל שנתחבר בהדדיות, כך נתאים יותר ויותר לכוח הכללי שפועל במערכת, ובהתאם למידת האיזון שלנו עימו, נזכה לתגובות טובות מהטבע.

השאיפה לערבות הדדית צריכה להיות לא רק כדי לצאת מהמצבים הקשים, אלא מתוך כוונה להתחבר "כאיש אחד בלב אחד". אם נתחיל לחשוב על כיוון ההתפתחות הזה, נחסוך לעצמנו הרבה מאוד צרות, מאבקי שליטה וכבוד. הגורם שמבדיל ומרחיק בינינו הוא האגו המוגבר, ומעליו אנו נדרשים להתקדם באופן מושכל לאיחוד הלבבות.

הקמת מערכות חברתיות שיעזרו למשפחות, לילדים, לזקנים, לכל מי שצריך חיזוק ותמיכה, כדאי שתהיה מלווה עם הכוונה לבנות את עצמנו כמשפחה אחת גדולה.

לפתוח קצת יותר את הלב, את הדלת של המשפחה הקטנה, להרגיש קשר עם הזולת, ומעורבות בחברה. לבקש כוח להתקרב לאחרים מעל כל השוני והריחוק בדעה, כדי שכוח עליון של אהבה יזרום בינינו ונרגיש כנשמה אחת גדולה.

אם לא נתקדם בעצמנו לחיבור הדדי, המאה ה-21 תהיה מסוכנת מאוד למין האנושי, כי העולם שבו אנו חיים נעשה מקושר יותר ויותר, אבל האגואיזם הצר חוגג.

היצור המפותח ביותר בטבע, שאמור היה להצעיד את העולם קדימה, הורס הכול סביבו. חוסר ההתאמה בין ההרסנות שבאדם לבין האינטגרליות שבטבע, עלול להתבטא בכוחות רעים שיצטרפו לווירוסים הקטלניים, כגון שריפות, סופות, רעידות אדמה, מכות ארבה ושאר מרעין בישין. זאת בנוסף למאבקים בין אנשים, כאוס ברחובות, אלימות, טרור ומלחמות גרעין. הכול יחסים.

במובן מסוים הקורונה עשתה לנו טובה. היא נתנה מכה אחת לכולם, בו זמנית, בכל רחבי העולם. מכה שפירקה את הכלכלה, התרבות, החינוך והחברה, ומכריחה אותנו לחשוב מחדש על איכות הקשר ההדדי בין אנשים. המשבר יכול להפוך להזדמנות של צמיחה. בהחלט הגיע הזמן שניקח אחריות על גורלנו בצורה בוגרת, ונבנה את העולם שבו היינו חולמים לגדל ילדים. אם כל אחד ייתן דוגמה טובה לאחרים, למשל ישמור מרחק וישים מסכה כדי לא לפגוע חס ושלום בסובבים, כולנו נהיה בריאים ושלמים.

> נכתב בהשראת דברי הרב ד"ר מיכאל לייטמן בתכנית
העולם: ערבות הדדית בזמן משבר – bit.ly/32F5yqe

אהבת? רוצה לשתף?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

השאר תגובה