מדינת סטרט-אפ רוחני

מאת: אורן לוי

תושב: פתח תקוה

הפספוס העיקרי אחרי הגל הראשון היה שהתחלנו להיאבק זה בזה. וכשהעם שלנו לא מחובר זה תמיד עולה ביוקר, מכל שכן עתה, כשהעולם כולו משתנה מקצה לקצה.

המסר העיקרי של תקופת הקורונה הוא שכולם מקושרים, משפיעים זה על זה ולכן מחויבים להתחשב זה בזה. תלות כזו מחייבת שינוי מהותי ביחסים שבין אדם לאדם, מהמצב הטבעי שבו כל אחד רואה רק את האינטרס שלו, למצב של רגישות לזולת, התקרבות לבבית והשלמה הדדית. מי יכול להוביל מהפכה תפיסתית כזו באנושות? מדינת הסטרט-אפ.

כל ההישגים שלנו בתחומי הרפואה, המדע והטכנולוגיה לא מספיקים למה שחסר היום בעולם. החברה הישראלית צריכה להפוך לחברת סטרט-אפ רוחני, שהמוצר שלה יהיה טכנולוגיה חברתית-חינוכית לחיבור בין ניגודים. כל הידע לגבי התקשרות נכונה בין האדם, הזולת והטבע הסובב, מפורט בחכמת הקבלה וממנה נוכל להוציא קווים מנחים ועקרונות מעשיים.

אם נגדיר את חקר החיבור בין ניגודים כפרויקט לאומי ראשון במעלה, מצבנו ישתפר בכל תחומי החיים, כמו מנייה שמזנקת במהירות עקב התאמה לשינויים הגלובליים. אבל אם נפגר בקליטת מסר הקורונה, צפויות לנו צרות צרורות לא רק מבית, אלא גם מחוץ.

אויבינו רק מחכים לשעת כושר שבה מלחמות היהודים יאפשרו להם לתפוס אותנו מפורדים, חלשים ופגיעים. וככל שהעולם יסבול מהקורונה, היחס לישראל יהיה יותר ויותר עוין, כי דווקא כאן יכולה להתגלות התרופה לכל תחלואי העולם.

הקורונה עושה לנו תרגיל אגו. בהתחלה יצאנו גדולים בבלימת המגפה, אחר כך התרסקנו לקרשים. אנחנו כבר לא ראשונים, אלא אחרונים. וגם הפירוד קורע אותנו לחלקים. כל יום שעובר עוד מכה מורגשת בבטן, והעתיד מפחיד.

המקום הנמוך הזה יכול להפוך לקרש קפיצה. לשם כך, כמו בכל תסריט טוב, צריך קודם כל להבין מהי הסצנה העיקרית שאליה הכול מכוון. במקרה שלנו היא פשוטה: ואהבת לרעך כמוך. בין כל בני האדם. רוצים או לא, בסוף נגיע לשם. או דרך מכות גלובליות או דרך פיתוח מודעות לכך שכולנו חלקים במערכת אחת, וכמו שכל הטבע אינטגרלי ומחובר, כך צריך לתפקד גם מין האדם.

אם לא נזדרז בקליטת העניין, הווירוסים ימוטטו אותנו. גם אם תימצא תרופה כלשהי, הם ישנו את צורתם ולא יתנו לנו להתקדם ולנשום. אנו ניצבים מול כוח הטבע, ואצלו אין קומבינות ושחיתויות. או שנלמד לתפקד כמו אנשים שיושבים בסירה אחת, או שנטבע בים של דאגות.

העתיד תלוי בהתקרבות, בתמיכה, בערבות הדדית. אף אחד לא יכול להשתחרר בעצמו מהחרדות, אלא רק אם ירגיש שהאחרים דואגים לו. וכשנתחיל באמת לחשוב טוב זה על זה ולדאוג מכל הלב זה לזה, פתאום נגלה שכלום לא חסר, ואנחנו מצליחים להבטיח האחד לשני קיום טוב ונכון. שפע יתגלה בכול, בריאות, ברכה, מזל והצלחה. כי כשתהיה בינינו אהבה, יזרום בנו כוח עליון.

> נכתב בהשראת דברי הרב ד"ר מיכאל לייטמן בישיבת הכתבים

אהבת? רוצה לשתף?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

השאר תגובה