מחרפת רעב למהפכה גדולה

מאת: אורן לוי

תושב: פתח תקוה

יש באילת משפחות שנאלצו לשלוח את הילדים להתגורר עם סבא וסבתא כי אין להם כסף לאוכל. ובכלל, ברחבי העולם המוני אנשים נדחפים אל קו עוני קיצוני, שמוגדר כקיום יומי בפחות מ-2 דולר.

וכשמחפשים במי לתלות את האשם, מן המראה ניבטים הפרצופים שלנו עצמנו. אנחנו, והדור שלפנינו, בנינו את התשתית לעולם כזה רע עבור ילדינו ונכדינו.
תראו אותנו, חצי עולם סובל מהשמנת יתר, חצי עולם מת מרעב. זהו שיקוף מדויק לאגו הגדול שהתפתח באדם. כל אחד דואג רק לקבל לעצמו, עוד ועוד, על חשבון כולם.

הטעות העיקרית מסתכמת בכך שאיננו תופסים שטמון באדם כוח רע. אגואיזם צר. אם ניתן לו להמשיך להתעצם ולנהל הכול, העולם יהיה נורא ואיום. מצבים גרועים יותר יבואו בשרשרת ובקצב מתגבר.

המראות הקשים של ימינו מוכיחים שדרוש תיקון כיוון מהותי, שדרוג של טבע האדם. עלינו לפתח הרגשה של קשר, קירבה, התחשבות ואחריות הדדית.

בפנינו מהפכה תפיסתית שלמה, חינוכית, תרבותית, של כלל החברה. אדם מתוקן ירגיש את האחרים כמו את עצמו. חברה בריאה תהיה חברה שבה היחס לילדים של הזולת יהיה כמו לילדיך שלך.

תיקון היחס יתחיל מהמעגלים שקרובים לכל אחד, ויתפשט בהדרגה. וכשיהיו בינינו יחסים חדשים, גם הטבע יאיר לנו פנים. אוכל, פרנסה, בריאות טובה, הכול יהיה בשפע, כשנרצה להיות מחוברים כמו איברים בגוף אחד.

אם לא נתפוס זאת במכה הנוכחית, עלולות לבוא מכות נוספות מהטבע, לסייע בקליטה. בסוף, לא יהיה מנוס: או שנידרדר למלחמת עולם, או שנלמד לחיות באהבה. שני התרחישים כתובים במקורות, בידינו הבחירה.

> נכתב בהשראת דברי הרב ד"ר מיכאל לייטמן

אהבת? רוצה לשתף?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

השאר תגובה