עוד לא אבדה תקוותנו

מאת: אורן לוי

תושב: פתח תקוה

בית של אהבה יכולה המדינה הזו להיות, בית שייתן תקווה לאנושות כולה. וזה לא תלוי בהחלטות הכנסת או הממשלה, אלא בשינוי מהותי ביחסים שביני לבינך.

תשעה באב שמתקרב איננו יום של אזכרה, אלא מציין מצב של חברה מפולגת ושסועה. לאורך כל ההיסטוריה, כשאנחנו נכנסים איש באחיו במלוא העוצמה, כמו תמונת מראה, באה על כולנו איזו מכה.

מוגדרת עבורנו תכנית שיקום וצמיחה, אבל היא דורשת מהפכה. כמו הטבע שכולו מחובר, כולו גלובלי ומקושר, כך אמורים לתפקד בני האדם במצב המתקדם, בשיא האבולוציה שלנו כאנושות נבונה. כי מצד הטבע כולנו מנגנון אחד, וגם אם אנחנו לא חושבים אותו דבר, זה בסדר, זה אפשר. העיקר שהלב יהיה פתוח, שהרגש יהיה הדדי ומקושר. כמו במשפחה, שכל ילד בה בוחר לעצמו כיוון משלו, אבל החום בין כולם נשמר.

כשהעולם במבוכה ואף אחד לא באמת יודע איך לסלק את הקורונה, או כיצד לבנות נכון את החברה ואת הכלכלה, יש צורך דחוף בתרופה לתסיסה. סטרט-אפ כלשהו שירגיע את הרחובות הנפיצים, את המרירות והזעם שעלולים להחריב מדינות. רק תארו לעצמכם מה יקרה כשמיליוני מובטלים ישבו חסרי מעש בבית, למשך תקופה שתתארך עוד ועוד.

מאז שהעם שלנו קם אנחנו עוברים שרשרת מצבים של פירוד וחיבור, שנאה ואהבה. כיום עלינו להוביל את המחקר והפיתוח בתחום החיבורים הנכונים בין אנשים, יחסים של אחריות וערבות הדדית שיישענו על תחושת קשר, תלות וקירבה. כאן בישראל צריך לקום הפיילוט של חברה מחוברת, שתהיה מותאמת לתנאי החיים של העת החדשה.

לפרויקטור הראשון קראו אברהם אבינו, והוא היה מאוד מוכשר. הוא הבין שכדי לעשות סדר בתקופה כה מבולבלת כפי שהייתה אז בבבל העתיקה, צריך לשדרג את טבע האדם עם תכונות של חסד ושל אהבה. את הסטרט-אפ הזה הוא הציג לכל מי שהיה בסביבה. רבים נפנפו אותו כלעומת שבא, אבל כמה אלפים נדלקו על הרעיון.

יחד הם הקימו חברה, שלימים נקראה עם ישראל, כפי שמתאר הרמב"ם בספר המדע. מאז ועד היום, יש לנו בגנים נטייה לחדשנות, לפריצה מעבר לגבולות התפיסה.
אם נתחבר לפורמט המקורי שלפיו העם הזה הוגדר מלכתחילה, פורמט שמתואר בהרחבה בחכמת הקבלה, נמצא כיוונים לפתרונות לכל תחלואי השעה. יבוא לנו שכל מרמה חדשה, איך למנף את מצוקת השעה לעיצוב חדשני של חברה יעילה ומבריקה, שלוקחת בחשבון את כולם כמו משפחה, וגם לא מזיקה לסביבה. ואהבת לרעך כמוך יהיה לנו כחוקה, והיחסים בינינו יהיו מותאמים לאינטגרליות שבמערכת הטבע. כתוצאה מכך יהיה לנו שפע, ובכל תחום נראה הצלחה. העולם יעמוד בתור כדי לשכפל את נוסחת הפעולה.

בית של אהבה יכולה המדינה הזו להיות, בית שייתן תקווה לאנושות כולה.

> נכתב בהשראת דברי הרב ד"ר מיכאל לייטמן בישיבת הכתבים

אהבת? רוצה לשתף?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

השאר תגובה