קונספירציית-העל

מאת: אורן לוי

תושב: פתח תקוה

תיאוריות קונספירציה אינן עניין חדש, אבל מאז משבר הקורונה נראה שהן עוברות מהשוליים הסהרוריים אל לב ליבו של המיינסטרים. רבים חושבים שיש גורמים אינטרסנטיים כאלה ואחרים, שפועלים מתחת לפני השטח ומנהלים את העולם כסוג של ממשלת צללים. מה אומרת חכמת הקבלה, יש דברים בגו?

ובכן, מסתבר שמבחינת הקבלה השאלה הזו לגמרי לא חשובה. למה? כי מאחורי כל רוחשי המזימות באשר הם, עומד כוח אחד בלבד. כל מה שמתרחש בעולם יוצא מתחת ידו, ואיש לא נוקף אצבע בלי הסכמתו. זהו הכוח הכללי שבמערכת הטבע, קוראים לו גם הבורא.

"כל המחשבות שנופלות במוחו של אדם, הם המה עצם פעולת הבורא", אומר "בעל הסולם", הרב יהודה אשלג. משום כך, לא חשוב מיהם האנשים שמעורבים בכל מזימה, איזה תוכניות והחלטות הם מקבלים כביכול – זהו הכוח העליון ששותל את הרעיונות הללו בתוך לבם ומוחם.

אף על פי שנראה שיש הרבה כוחות שפועלים בעולם, מנוגדים, שונים, מגוונים, כולם נשלטים על ידי כוח כללי אחד. וגם כשאנשים מסוימים עושים דברים שנראים איומים, צריך לייחס זאת אל הכוח שמושך בחוטים. אין עוד מלבדו. ואם כך, יוצא שהוא הוא הקונספירטור העליון.

מה האינטרס שלו? מה רצונו? שאנחנו נגלה אותו. הוא מעוניין בכך שכולם יכירו את ייחודיותו. שייווכחו לדעת שרק הוא הפועל במציאות, ושיש רק כוונה אחת בכל פעולותיו השונות: להתגלות לכול כטוב ומיטיב.

אבל, וזוהי הנקודה החשובה, כדי לגלותו כטוב ומיטיב, עלינו לפתח כלי חישה חדשים, תכונות מתאימות שיהיו דומות לשלו. כמו מקלט רדיו שלא יכול לקלוט גל מסוים שמשודר באוויר, בלי לחולל גל דומה בתוך עצמו.

איך עושים זאת? לשם כך ניתנה לנו כל מערכת העולם הזה. "ואהבת לרעך כמוך" היא נוסחת ההשתוות: על ידי המאמצים לפתח תכונות של אהבה ונתינה לזולת, ייפתחו לנו הלב והמוח עד כדי כך שנראה מאחורי כל התמונות המבלבלות והרעות, רק טוב בלבד. אנחנו נתחיל לגלות את הכוחות הטובים שפועלים, וכל הכוחות הרעים כמו ייעלמו. ואחר כך נראה, שמאחורי כל הכוחות הטובים עומד כוח עליון אחד.

למה מלכתחילה הוא הסתתר? מה המטרה של כל קונספירציית-העל שלו? לגרום לנו לחפש אותו. תהליך החיפוש הכרחי לבניית כלים פנימיים, הרגשות והבנות שצריך כדי לאתר אותו במלואו. לכן נאמר בספר הזוהר: "אין אור אלא אותו היוצא מתוך החושך… ואין טוב אלא מתוך הרע". מתוך בירורים כאלה דווקא, יתחיל להתבהר לנו מהו אותו כוח אחד, הטוב המוחלט.

> נכתב בהשראת דברי הרב ד"ר מיכאל לייטמן בתכניתנו
מבט פנימי – אקטואליה בראי הקבלה

אהבת? רוצה לשתף?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

השאר תגובה