קורונה סייבר

מאת: אורן לוי

תושב: פתח תקוה

סור מרע ועשה טוב, אמרו החכמים מזמן. באה הקורונה ולקחה את החלק הראשון על עצמה. היא הורסת את העולם הישן שהיה מלא ברע, במשחקי אגו, בחוסר התחשבות, בניצול גס של הזולת ושל הטבע.

דוגמה בולטת אפשר לראות במרוץ לחיסון. מדינות מרגלות זו אחר זו, מנסות להסתיר ולגנוב ידע האחת מהשנייה, בדרכן אל התרופה. והרי אלה לא סודות חימוש, אלא ענייני רפואה שצריכים להציל את האנושות מהמגפה. אם לא שיקולים של כסף ועוצמה, היו צריכים כולם לחלוק ידע על מנת להאיץ את פתרון הבעיה. כך האגו הורס כל חלקה טובה, והופך את העולם למקום נורא.

ועשה טוב, זה כבר עלינו. אנחנו צריכים ללמוד להתחבר זה לזה, מעל כל האגו הצר. כך נביא לחיינו כוח חיובי שינטרל את הכוחות השליליים משורשם, ויסלק את הווירוסים ושאר מרעין בישין מהעולם.

ואם כבר בסייבר עסקינן, אי אפשר שלא להתייחס למפוטרי ההייטק. בכל רחבי העולם, צבאות שלמים של מתכנתים מאבדים את מקום עבודתם. כדאי מאוד להפנות את המוחות הללו לחקר קוד ההתקשרות החדש בין בני אדם.

חדשנות בפיתוח תתמקד במתן הרגשה לאדם שהוא קשור לכולם. יידרשו לנו תוכנות שיסייעו לעבור מהמצב הטבעי שבו כל אחד מרגיש נבדל, אל המצב המתקדם יותר, המחובר.

אופי התחרות בין חברות ההייטק ישתנה מהותית, מרדיפת בצע לתחרות טובה, בפורמט של מי מצליח לחבר יותר בין אנשים, ללא שום הגבלות. אומנם עתה זה נראה כמו אשליה, אבל זהו אופייה של תקופת מעבר.

אנחנו עוברים עולם, חברים וחברות, גם אם בינתיים איננו מעכלים את החדשות. עוד חודש, עוד חודשיים, עוד מגזר שיקרוס או שניים, והתמונה תתבהר. מה שהיה, לא חוזר. כבר היום יש אינספור קופצים על מספר משרות עלובות. עסקים שיתפסו את מגמת ההתפתחות ויועילו לחיבור הנדרש, יתפסו את הגל. כל אלה שימשיכו במשחק האגואיסטי של אתמול, יקרסו במוקדם או במאוחר.

אתגר לפיתוח: תוכנת קשר, שתאפשר לי לדבר בבת אחת עם הרבה אנשים מכל רחבי העולם, באופן שיספק תחושה שאני נמצא עימם כמו בחדר אחד. שנרגיש שאין קירבה גדולה מזו שאנחנו חווים עתה, ואין לנו צורך לנסוע או לטוס זה אל זה כדי לשבת יחד פיזית. התוכנה צריכה לספק תחושה ממשית שאני נמצא לידם, מריח אותם, נוגע בהם.

תוכנות כאלה יסייעו לנו להתקדם בהמשך התפתחותנו, לקשר גבוה עוד יותר בין בני אדם. בלי חוטים ומכשירים, אלא ישירות בין הלבבות והמוחות של כולם.
העתיד הוא מחובר, קופצים היום אל המחר!

> נכתב בהשראת דברי הרב ד"ר מיכאל לייטמן בישיבת הכתבים

אהבת? רוצה לשתף?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

השאר תגובה