Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

אסונות טבע

למה הטבע קצת משתגע עלינו בתקופה האחרונה? רעידות אדמה, הוריקנים, סופות, שריפות, גלי קור, גלי חום, מה לא. יש לכך סיבה שנוכל לזהות, או שמא נגזר עלינו רק להתגונן בפני המכות? החכמה העתיקה של הקבלה יכולה להוסיף לחיינו כמה תובנות מתקדמות.

אנחנו חיים בתוך בית משותף, כדור הארץ, שבאופן כללי הוא "טיפוס" די רגיש. כבר היו לו בעבר תקופות של התחממות, התקררות, התפרצויות הרי געש, מגפות. אבל בשונה מימים עברו, כיום יש לבני האדם תנאי חיים כמעט אופטימליים, לפחות בימים כתיקונם.

מה שפעם לא היה אפילו למלכים, הפך עבורנו מזמן לסטנדרט. חימום, קירור, מיזוג אוויר, רפואה מתקדמת ועוד. לצורך המחשה, אף אחד לא צריך לשבת מול מדורה כדי להתחמם כאשר סביבו גשמים וסופות, או לחילופין להסתתר בתוך מערה מהשמש היוקדת. הכול קל, נוח, פשוט, טבעי ממש. מהבית לאוטו, לחניה של המשרד, משתזפים תחת הפלורסנט יום שלם. כמה מעלות היו היום בחוץ? מי יודע בדיוק, אולי הילדים בחצר בית הספר.

אבל אין מתנות חינם. מסתבר שעל הפינוק הזה שנתן לנו הטבע, אנחנו צריכים עוד לשלם. במה מדובר? חכמי הקבלה גילו שהטבע משתמש בשינויי התנאים החיצוניים של הקיום כדי לעורר את המין האנושי להתפתחות מסוימת. לטבע יש מטרה, והיא להביא את האדם לאיזון עמו. איזון עם הטבע פירושו שהאדם יהיה חלק אינטגרלי מהטבע, ובהתאם למידת התפתחותו יכיר את תוכנת ההתפתחות הכללית של הטבע.

בשונה מאתנו, בעלי החיים שומרים על איזון עם הטבע באופן אינסטינקטיבי. לעומת זאת, המין האנושי קיבל מהטבע שכל, רגש, יכולת מחקר ופיתוח מדע, כדי שיגלה בעצמו מהם הכוחות והתנאים שפועלים עליו וכיצד עליו להגיב בהתאם.

בכל הטבע הפרטים השונים מנוגדים זה לזה, מצויים במאבקים בלתי פוסקים, בעולם החי, הצומח והדומם. על ידי המאבקים האלה הם מגיעים בכל פעם לאיזון. גם החברה האנושית התפתחה כך לאורך ההיסטוריה, אבל מאז המאה העשרים היינו כבר צריכים להתקדם להתקשרות מסוג חדש, בדרגה איכותית חדשה. העולם שבו אנו חיים שינה את פניו, התחיל להיות מקושר יותר ויותר. כיום בני האדם חיים במערכת אינטגרלית, כל פרט בה משפיע על כולם ותלוי בכולם, אבל היחסים בינינו נותרו כמו בעולם החי.

איך שלא יהיה, האיזון עם הטבע חייב תמיד להישמר, זהו סוג של חוק עליון. בכל פעם שהטבע מתפתח ונותן לנו צורת חיים חדשה, הוא כביכול מצפה שאנחנו נשנה את עצמנו בהתאם, כדי לשמור על האיזון. אם איננו עושים זאת, הטבע מסדר את האיזון בעצמו בצורה קשה מאוד, בכוח ממש. אולי שוב פעם יבוא עלינו עידן של קור, אולי חום, אולי מגפות. יכולות גם ליפול עלינו בעיות אנושיות, כמו מלחמות אטום ושאר רעות חולות.

חשוב לזכור כי החיים בכדור הארץ מתאפשרים הודות לקרום כדור הארץ שמגן עלינו מלמטה, והאטמוספרה ששומרת עלינו מלמעלה. מפחיד לחשוב מה יקרה אם תיפגם המעטפת המגוננת הזו, שהיא עדינה מאוד. אמנם המודעות הציבורית לשמירה על המצב האקולוגי קצת עלתה לאחרונה, אבל עדיין חסרה לנו הידיעה מהו הגורם העיקרי שמסכן את תנאי הקיום שלנו יותר מכול.

האדם נבדל מן החי בכוח המחשבה שלו, ולכן שם נמצא גם פוטנציאל ההרס הגדול ביותר. לפי חכמת הקבלה, היחסים בין בני האדם, השנאה והאהבה, הכוחות הפנימיים ביותר שבנו משפיעים על הסביבה האקולוגית יותר מכול פעולה חיצונית שאנו מבצעים, כמו שריפת דלק וכדומה. במילים אחרות, כאשר כל פרט בעולם המקושר בונה את הצלחתו על חורבנו של האחר, בזה אנחנו מפרים את האיזון ברמה הכי מפותחת שבמערכת הטבע, הרמה האנושית. משם חוסר האיזון מחלחל לרמת החי, הצומח והדומם. יוצא שהבעיה העיקרית שלנו היא לא אקולוגית, אלא חינוכית-תרבותית.

העניין הוא שהקשר שבין כל הרמות במערכת הטבע נסתר מאתנו כרגע, ואין לנו אפשרות לראות כיצד היחסים הרעים בינינו הורסים את כדור הארץ, לדוגמה. אבל העובדה שאיננו מסוגלים לראות את הקשר הזה אינה אומרת שהוא לא קיים. לאמתו של דבר, זהו קשר הדוק ביותר: הטבע כולו, החי, הצומח והדומם, תלויים כולם רק ביחסים שבין בני אדם.

אם כן, כדי להגיע לאיזון עם הטבע, עלינו ללמוד קודם כול להיות באיזון בינינו. שנרגיש שכולנו שייכים למערכת אחת, קשורים זה לזה, תלויים זה בזה, ומתוך כך דואגים כל אחד לשלום כולם. איזון מתקיים כשכל חלק משלים את מקומו במערכת הכללית, כלומר מרגיש כיצד המערכת פועלת עליו ומה נדרש ממנו כדי להביא אותה לאיזון. אם נתחיל ללמוד לעשות זאת בחברה האנושית, מתוך כך נבין גם איך לשמור על איזון עם הטבע הכולל. במקרה כזה, ודאי שהחיים שלנו ינועו לכיוון נוח, טוב ובטוח.

מתי נצליח להבין זאת? זו השאלה היחידה. כך או אחרת, בסופו של הדבר הטבע ינצח, והמין האנושי יצטרך ללמוד לחיות כאגודה אחת.

מן המקורות

מעניין לראות שכבר בשנות השלושים של המאה הקודמת, ניתח בעל הסולם, הרב יהודה אשלג במאמרו "השלום בעולם", את מצב העולם המקושר: "ואל תתמה, מה שאני מערבב יחד את שלומו של ציבור אחד, עם שלום העולם כולו, כי באמת כבר באנו לידי מדרגה כזו, שכל העולם נחשבים רק לציבור אחד, ולחברה אחת, כלומר, שכל יחיד בעולם, מתוך שיונק לשד חייו והספקתו מכל בני העולם כולו - נעשה בזה משועבד, לשרת ולדאוג לטובת העולם כולו... ולפיכך אין לדבר ולעסוק עוד, מסדרים צודקים המבטיחים שלום מדינה או אומה אחת. אלא רק משלום העולם כולו. כי טובתו ורעתו של כל יחיד ויחיד בעולם תלוי ומדוד במידת טובת היחידים שבכל העולם כולו".

"החשוב שבהרגשות הוא הרגש השכלי, המוקנה רק לאדם, שעל ידו הוא מרגיש גם כל מה שבזולתו" (בעל הסולם, תורת הקבלה ומהותה). "כל שאר הבריות... עולות ויורדות עם האדם" (בעל הסולם, הקדמה לספר הזוהר, יח).

"כמו שגוף האדם מתחלק לאיברים, וכולם עומדים מדרגות על מדרגות, המיתקנות אלו על אלו, וכולן הן גוף אחד. כן העולם, כל אלו הבריות שבעולם, כולן הן איברים איברים, ועומדים אלו על אלו. וכאשר כולן תיתקנה, יהיו לגוף אחד ממש" (ספר הזוהר עם פירוש "הסולם", פרשת תולדות, ג). 

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 910 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content