Left Sidebar Content

זוגיות | אהבה וזוגיות

בחנו איזה בני זוג אתם: הטיפוס ה"יווני" או הטיפוס ה"מכבי"

כשזה מגיע לזוגיות, יש טיפוסים שעדיף להתרחק מהם ומהר, ויש כאלה שכדאי לתפוס בשתי ידיים ולא לתת להם ללכת. לכבוד חנוכה, בחנו את עצמכם: האם אתם הטיפוס ה"יווני" או הטיפוס ה"מכבי"
מאת: אפרת אהרוני

הטיפוס ה"יווני" - קווים לדמותו

לטיפוס ה"יווני" יש שתי צורות אפשריות: הרווק/ה הנצחי/ת או המתגרש/ת הסדרתי/ת. מדובר בטיפוסים אגואיסטים שלא רואה סנטימטר מעבר לאף שלהם. הם דואגים בעיקר לעצמם ועושים רק מה שטוב להם בלי לדפוק חשבון. התחשבות, הדדיות, ויתורים ופשרות - כל זה לא בשבילם, ואי לכך הם פשוט לא בנויים לזוגיות.

לא כדאי להיקשר אל הטיפוס ה"יווני" כי לא יצא ממנו כלום. ל"יוונים" אין בעיה לבלות ביחד כמה דייטים, אבל כשתרצו לקדם את היחסים, הם יתנצלו ויגידו שיש להם פוביה ממחויבות ושהם לא בנויים לקשר רציני.

גם אם הצלחתם איכשהו לתפוס אותם חזק ולהוביל אותם אל החופה, זה לא יחזיק מעמד. היכולת להרגיש את הצרכים והרצונות של אדם אחר היא נשגבת מבינתם, הזוגיות מעיקה עליהם והם לא מוצאים טעם להישאר ביחד, לכן הם יברחו בהזדמנות הראשונה וימשיכו לדלג מקשר לקשר.

הטיפוס ה"מכבי" - קווים לדמותו

הטיפוס ה"מכבי" הוא הגבר/האישה המתחשב/ת והאוהב/ת שכולנו מתפללים לפגוש. כבר בדייטים הראשונים, את מבינה שיש לך עסק עם בחור רציני שלא נבהל מהמילה "חתונה", בחור שמנצנץ כמו יהלום בוהק בתוך ערימת הגברים הנלוזים שהכרת בחייך. ולחילופין, אתה קולט על ההתחלה שהתמזל מזלך ופגשת בחורה ששווה לשמור עליה היטב, אחת כזאת שתהיה בת זוג נהדרת ואוהבת.   פרח לאהובה

כאלה הם ה"מכבים" - חמים ואוהבים. הם רגישים לצרכי הזולת, הם מוכנים לוותר ולתת מעצמם כדי שהקשר יצליח, והם רואים באהבה ובחיבור ערך עליון. הם אלה שלא מסובבים את הגב אחרי ריב והולכים לישון, שלא בורחים גם כשקשה, אלא הם מתגברים על האגו שלהם ועושים את כל המאמצים כדי לשמור על ה"ביחד".

מכבים ויוונים - תכונות בתוך האדם

לא מצאתם לאיזה סוג של טיפוס אתם שייכים? זה בסדר, סימן שאתם אנשים נורמלים. בכל אחד מאיתנו יש מאפיינים מכאן ומכאן. האמת שה"יוונים" וה"מכבים", מלבד היותם דמויות היסטוריות מסיפור חנוכה, הם גם תכונות או כוחות שנמצאים בכל אדם, ואת הפן הפנימי הזה פותחת בפנינו חכמת הקבלה.

לפי הקבלה, ה"יוונים" מסמלים את האגו שלנו, הרצון לקבל הכול לעצמנו מבלי להתחשב בזולת, הם כוח השנאה שמפריד בינינו. לעומת זאת, ה"מכבים" מסמלים את הרצון להשפיע ולתת, הם כוח האהבה שמחבר בינינו.

בחיי הזוגיות יש הרבה רגשות מעורבים, ולא פעם מתנהלת בתוכנו מלחמה פנימית בין ה"יוונים" ל"מכבים". לדוגמה בזמן ריב, החלק ה"יווני" שבי אומר לי לעמוד על שלי, להשיג את מה שאני רוצה ולהיות זה ששולט, והחלק ה"מכבי" שבי אומר לי להתעלות מעל האגו, לנסות לראות את הדברים דרך העיניים של השני ולוותר למען האהבה והקשר שיש בינינו.

ניצחון האור על החושך

המלחמה בין ה"יוונים" ל"מכבים" היא מלחמה מתמדת ולא פשוטה, כי בדומה לסיפור ההיסטורי, גם בתוכנו ה"יוונים" הם רבים וחזקים יותר מה"מכבים". אבל דווקא ברגעים הקשים והחשוכים שיש בתוך חיי הזוגיות, כשהאגו מכריע אותנו והפירוד מתגלה, דווקא אז יש הזדמנות לבצע מהפך, כי במצב הזה כל צעד שאנחנו עושים לקראת האחר מביא לקרבה ולחיבור חזקים יותר. זה ניצחון המעטים מול הרבים.

כשאנחנו מעדיפים את ה"מכבים" על פני ה"יוונים", או בלשון פשוטה יותר, כששני בני הזוג באמת רוצים להתאחד על פני האגו הפרטי של כל אחד מהם, אז מתוך הרצון המשותף מתגלה כוח נוסף: כוח של אהבה שמחבר ביניהם על פני כל הפערים.

סיפור חנוכה הוא לא סתם סיפור יפה, אלא הוא רלוונטי גם היום לכל אחד מאיתנו. לא סתם המכבים הם אלה שמצאו את פך השמן שהיוונים לא הצליחו לראות. ככה זה גם בחיים שלנו. כשהפירוד שולט בנו, אנחנו לא מוצאים טעם בזוגיות, אנחנו לא רואים בשביל מה להתאמץ ולהשקיע בקשר, אבל כשאנחנו מצליחים להתגבר עליו על ידי ויתור הדדי ודאגה לטובת האחר, אז אנחנו מוצאים משמעות אמיתית להיותנו יחד, ומגלים את כוח האהבה שמחבר בינינו ומכניס אור ושפע של טוב אל תוך חיינו.

אז במלחמה הפנימית הזאת, באיזה צד אתם בוחרים?


אפרת אהרוני, סטודנטית לחינוך מיוחד וכתבת באתר קבלה לעם

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content