Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

גזענות

מאיפה נובעת הגזענות? מה גורם לאדם אחד להרגיש עליון על האחר? מהו ההבדל בין גזענות על בסיס צבע עור, לבין גזענות על בסיס דת, אידיאולוגיה או דעה פוליטית? מה עלול להיות השלב הבא בהתפתחות הגזענות בעולם, ומדוע הוא מסוכן הרבה יותר? והכי חשוב: מה יוכל להציל את המין האנושי מהרס וחורבן?

הבסיס לגזענות טמון בשילוב בין שני מרכיבים. הראשון הוא השוני הטבעי שבין בני אדם, השני הוא הטבע האגואיסטי שלנו. בשונה מבעלי החיים, אצלנו שורה האגו על כל דבר ועניין, והוא מחייב אותנו להרגיש טובים יותר מהאחרים. יותר חזקים, מתקדמים, מוצלחים. אם לדוגמה יש לי עיניים חומות ולך כחולות, אז עליי לשכנע את עצמי שמה שיש לי טוב יותר משלך. אם אני גבוה או נמוך ממך, אני חייב לשכנע את עצמי שלא נורא, בכל זאת, יש משהו טוב יותר בזה. זהו דחף אגואיסטי טבעי שיושב באדם, להרגיש את עצמו נעלה יותר מהאחרים, וזה נוגע לא רק לצבע העור אלא לשוני מכל סוג שהוא.

ככל שאנו מתפתחים, האגו שלנו מתעצם ומגביר את הרגישות להבדלים שבינינו לבין האחרים. אני מודד את עצמי ביחס לזולת לפי יותר פרמטרים, וביתר חדות. אני רואה עד כמה אני שונה מהאחרים והם ממני. בהתאם לזה אני צריך כל פעם להצדיק את עצמי, להעלות את עצמי מעל כולם, במה שלא יהיה. לכן הגזענות רק עולה ומתפתחת מדור לדור.

לאיזה כיוון עלולה הגזענות להתפתח בשנים הקרובות? קודם כל לכיוון הדת. במאה ה-21 העולם נעשה דתי יותר ויותר. אנשים נמשכים שוב לדתות, לאמונות, לטקסים, וזה מעלה אצלם את הביקורת ההדדית. אפילו בתוך כל דת ודת יש כל כך הרבה הבדלים, זרמים ופלגים. והגזענות על בסיס דתי תהיה הרבה יותר מסוכנת מהגזענות על בסיס צבע עור שהכרנו. למה? כי זו עלייה ברמת הגזענות מדרגת החי לדרגת האדם. למה הכוונה? צבע עור הוא עניין גופני מולד, אין מה לעשות עם זה אלא אם כן אני מייקל ג'קסון. לעומת זאת, ההשתייכות הדתית היא בחירה שלי כאדם. אני בחרתי באידיאולוגיה הזו, בתפיסת עולם כזו, בערכים כאלה. העדפתי אותם על פני אלו שלך, ובכך למעשה הצהרתי שאתה תחתיי, שאני גבוה יותר ממך.

לכן בעתיד פחות סביר שנראה אומות שקמות להרוג אומות אחרות בגלל צבע עור שונה, את הסרט הזה כבר עברנו, אבל מלחמות דת עוד בהחלט לפנינו. האדם בעל האגו המפותח לא יוכל לסבול את זה שיש מישהו שחושב אחרת ממנו, שמתנהג שונה, שבחר בערכים אחרים ומשדר לו בזה שהוא פחות ממנו.

כיוון נוסף שבו תתפתח הגזענות בדרגת האדם הוא התחום הפוליטי. כבר היום ניתן לראות איך מתלקחת שנאה תהומית בין שמאלנים לימנים בכל רחבי העולם. אנשים מוכנים לעשות כמעט הכול כדי למחוק את הצד האחר מהמפה. לא אכפת להם שלום המדינה והעם, הם מוכנים להתחבר לגורמי חוץ עוינים ובלבד שיסייעו להם להביס את המתחרה שלהם. דווקא במדינות מפותחות כמו צרפת או ארה"ב, השנאה לצד האחר עולה מעל כל חשבון רציונלי.

אבל בכל ההתפתחות של הגזענות המסוכנת הזו יש גם משהו טוב. היא דוחפת אותנו להכרת הרע שטמון בטבע האגואיסטי שלנו. היא מקדמת את ההבנה שאם נמשיך לשנוא כך האחד את האחר, המין האנושי עלול להגיע למצב של הכחדה עצמית.

חשוב שנפנים: הגזענות היא תוצאה מטבע האדם, ואם לא נתקן אותו לטוב היא רק תלך ותתעצם. במילים אחרות, הגזענות היא תופעה טבעית. למעשה, אין אדם שאיננו גזעני, אלא אם כן הוא התעלה מהטבע האגואיסטי לטבע חדש של אהבת הזולת. אדם כזה דווקא יאהב את השוני שבינו לבין האחרים. לא תהיה לו שום בעיה עם זה, להפך, דווקא על פני השוני הוא יוכל לפתח עוד יותר את גישת האהבה ובכך תגדל הרוחניות שבו יותר ויותר.

אדם נאור הוא אדם שעולה מעל הטבע הגזעני והאגואיסטי שלו. אדם נאור הוא מי שמגיע אל האור - אל תכונת האהבה והנתינה הטהורה שאנו יכולים לרכוש דווקא על פני האגו שלנו, דווקא על פני מידת הגזענות שאנו מרגישים. ואז אנחנו עובדים כמו בפאזל, הבליטה שבחלק אחד נכנסת אל תוך השקע שבחלק הסמוך לו. רק כאשר מה שחסר באחד מושלם על ידי האחר, אפשר להרכיב את חלקי הפאזל לכדי תמונה מושלמת. כך אנחנו מגיעים ל"פקיחת עיניים", לראייה מיוחדת של מערכת הטבע השלמה שבה כולנו חלקים משלימים.

אם האחר מאפשר לי להשלים את עצמי, אז אני כבר לא מסתכל על השוני בינינו בצורה שלילית אלא חיובית. ואם אצליח להתקשר כך לכולם, אגלה שהם בעצם עוזרים לי להשלים את עצמי. יש בי הרבה מאוד בליטות והמון שקעים, וכשאני מדביק את האחרים אליי, אני נעשה שלם. ואז אני כבר לא מסתכל על האחרים כפחותים ממני, להפך, אני חייב אותם להשלמתי. רק אם אני מסתכל על המציאות בצורה כזו, אז הגזענות הראשונית שהראתה לי את כל השוני וההבדלים שביני לבין האחרים מתפענחת אצלי לטובה.

הפתרון היחיד לגזענות הוא ללמוד לשחק יחד בכזה פאזל. להרכיב מכל בני האדם תמונה אחת שלמה ויפה. כך נגיע להרגשת הכוח האחד שממלא את כל הבריאה. לחיים מעל כל המגבלות והבעיות. לחיים נצחיים ברמה שבה כולנו נהיה כמו אחד ונתמלא באור. אנחנו נפרוץ בכך את כל מגבלות הקיום האנושי שמלווה תמיד בסכסוך וחיכוך, ונגיע אל השלמות. גן עדן, כאן ועכשיו. והאמת היא, שאין לנו שום ברירה אחרת, כי לשם מכוונת אותנו האבולוציה שלנו כבני אדם. בסוף אנו נצמח עד השמים, כל השאלה היא רק עד כמה נהרוס זה לזה את החיים בדרך.

מן המקורות

"בעת שהאנושות תגיע למטרתה... על ידי ביאתם לדרגה השלמה באהבת זולתו... יתגלה כל האושר המקווה לאנושות על שיא גובהו" (בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר "החירות").

"דבר תכלית הבריאה מוטל על כל המין האנושי יחד: שחור כלבן וכצהוב בלי שום הבדל" (בעל הסולם, מאמר "הערבות").

"הרעות הגדולות האלה המתרחשות בין אדם לאדם, מאיש לרעהו, בהתאם למטרות, לתאוות, לדעות ולאמונות כולן, אף הן... מתחייבות מן הבורות, כלומר, מהֶעְדֵּר ידיעה. כמו שעיוור, מכיוון שאינו רואה, תמיד ייכשל וייפצע ויפצע גם את זולתו, מפני שאין עמו מי שידריכו בדרך, כן כיתות בני-האדם: כל איש לפי מידת בורותו יעשה לעצמו ולזולתו רעות גדולות המתייחסות לפרטֵי המין האנושי. אילו הייתה לאדם ידיעה המתייחסת לצורה האנושית כמו שכוח הראייה מתייחס לעין, היה נבלם כל הנזק שהוא גורם לעצמו ולזולתו. כי בידיעת האמת מסתלקות האיבה והשׂנאה ומתבטלת פגיעתם של בני-אדם זה בזה" (הרמב"ם, מורה נבוכים, חלק ג, יא).

"אנו באים להראות לעולם כולו, את האידיאל היותר גבוה שבמטרת הבריאה, את מחשבתם של ישראל. ולהכרתו של דבר זה, אנו באים מתוך התבוננות הדרגתית. בשעה שאנו באים להעריך את סוגי וחלקי הבריאה, בשעה שאנו מעיפים עין בוחנת על הדומם, הצומח, החי, והמדבֵּר. בשעה שאנו משימים לב להקשר הנפלא, המקשר את כולם יחד, צועדת בגאון ההחלטה, כי כל הבריאה כולה אחוזה ורתוקה היא יחד, כשלשלת אחת ארוכה. שרק סוף אחד לה. ושכל הערכים השונים, הם מכשירים ומכשירי מכשירים, כדי להוציא לפועל מסובב אחד, מסובב נעלה ונשגב. שכל העולם כולו כדאי הוא לו, המדבר, שהוא עטרת תפארת הבריאה וגולת כותרתה" (הראי"ה קוק, מאמרי הראי"ה, ירושלים התשמ"ח, עמ' 493).

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 842 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content