Left Sidebar Content

אקטואליה | משבר כלכלי | מאמרים נוספים בנושא כלכלה

האח הגדול והסדר החברתי החדש

זה יכול היה להיות רקע מושלם לסדרת ריאליטי קפקאית: בוקר בהיר אחד העולם התעורר וגילה שהוא נמצא בתוך ווילה גלובלית. איש לא שאל לדעתו, פשוט דחקו אותו פנימה ונעלו את הדלת
מאת: אלי וינוקור

מלמעלה צופה עינו הפקוחה של "האח הגדול" - הסדר החברתי החדש בעידן הגלובלי - ומחייבת אותו להסתובב לפי כללי משחק אחרים. שישה מיליארד אנשים צריכים להתחיל לחיות כמו משפחה אחת, להבין שכולם קשורים ותלויים זה בזה באופן מוחלט. נשמע פנטסטי? אבל זה בדיוק מה שקרה בעקבות המשבר האחרון. תשאלו את אלפי העובדים שאיבדו את משרתם בלונדון ובקרית שמונה בגלל שוק הנדל"ן האמריקאי. אפילו מדינאים כמו ניקולא סרקוזי וגורדון בראון מבינים שהעולם הישן מת. מבינים, אבל ממשיכים להדביק לו כוסות רוח לגב ולקוות שיקום לתחייה.

הסיוע והרגולציות הממשלתיות המוצעות כעת, אינן תחליף לשינוי הגישה המהותי שדורשים החיים בווילה הגלובלית. מדוע? מפני שקשה מאוד לעשות רגולציה לפרפרים. רבים וטובים כבר כתבו שמשבר ה"סאב פריים" הוכיח את כוחו של פרפר אגואיסטי אחד לחולל טורנדו פינאנסי כלל עולמי. אך כיצד נוכל למנוע ממנו לנופף בכנפיו החמדניות בכל פעם שיתחשק לו, ולהעיף את העולם לכל הרוחות? לא נוכל. לפחות לא בשיטות שנקטנו עד כה.
יש רק דרך אחת לעשות זאת: חינוך.

וכשאני אומר חינוך, איני מתכוון רק לבתי ספר, כיתות וספרי לימוד. חינוך זו גם שטיפת המוח של הוליווד, העיתונים, וסדרות הריאליטי בטלוויזיה. חינוך זה הלך המחשבה השולט בעולם, אותה תפיסה שהובילה לפרוץ המשבר הנוכחי. ואם הסאב-טקסט העיקרי היום, הוא שלנצל ולהרוויח אחד על חשבון השני זה הדבר הכי "קול" שיש, אז אל תתפלאו שוול-סטריט הפך לרחוב בלי מוצא. ומצד שני, אפקט הפרפר, יכול לעבוד גם בכיוון ההפוך: כשם שפעולות אגואיסטיות הובילו לקריסת המערכת, כך יכולות פעולות חיוביות להביא לשגשוגה מחדש.

כצעד ראשון, כל אחד מאתנו צריך לשים את הציניות בצד ולהבין שאנחנו, כלומר עם ישראל, מחזיקים בידינו את המפתח שכל הדיירים בווילה הגלובלית מחפשים. ולא, איני מתכוון ל"כבדהו וחשדהו, ואם לא בא לך שפדהו" של בובליל, אלא לעקרון הקבלי שעליו נבנה העם הזה, "ואהבת לרעך כמוך".

העוגן של החינוך הגלובאלי החדש, חייב להתבסס על הרעיון שדאגה לזולת היא דאגה לעצמי, ולנו יש כאן זכות יוצרים מיוחדת. כאשר נתחיל לשלב את המסר הזה ברשתות התקשורת ובתכניות הלימוד שלנו, נוכל לשמש כמודל חיובי לכל העולם. אפשר למשל להתחיל מתוכנית ריאליטי חדשה, שבה האתגר הוא לחיות ביחד בהרמוניה ובהסכמה, במקום להדיח ולרמוס זה את זה באכזריות. תוכנית שבה האגו עצמו הוא זה שעולה כל יום על הגריל, והמנצחים האמיתיים הם אנחנו.

נשמע אוטופי? אולי. אבל האם לא הגיע הזמן לנסות?

אלי וינוקור, עמית מחקר במכון למחקר ע"ש הרב אשלג, דוקטורנט במדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב בתחום קבלת המאה העשרים

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>hafatza</p><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content