Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

האמת מאחורי הפוליטיקלי קורקט

התרגום לעברית של פוליטיקלי קורקט נשמע ממש רע. תקינות פוליטית. אבל יכול להיות שאסור לומר זאת, לא פוליטיקלי קורקט. איך שלא יהיה, דווקא תרבות הפוליטקלי קורקט שמה על השולחן בעיה לא פשוטה. מצד אחד, הגיוני שכולם דורשים שוויון זכויות ואף אחד לא מסכים שיפגעו בו, מצד שני, הטבע יצר אותנו שונים. לכל אחד יש צרכים משלו, מאפיינים משלו, דברים שמפריעים לו. בדרך כלל הם מתנגשים עם הצרכים וההעדפות של האחרים. איך מסדרים את כל הסלט האנושי הזה בתוך קערה אחת, שבה כולם מרגישים שווים וחיים טוב בצוותא?

בעיה. קשה אפילו. ואם אין לך פתרון, עדיף שלא תדרוך על הפצעים. בינתיים, עדיף תשתוק, שלא תפלוט משהו שיעלה לך במשרה שלך. מה הביא אותנו למצב המטריד הזה, וחשוב יותר, איך יוצאים ממנו בשלום? ננסה לחפש קצה חוט אל התשובות ביחד.

פעם הכול היה פשוט, כל אחד נולד במעמד מסוים ובו נותר עד אחרון ימיו. כיום, השמים הם הגבול. לכאורה. שוויון הזדמנויות, מניעת קיפוח ושאר מיני סיסמאות הפכו לדגלים שיפה לנופף בהם לפני הבחירות, אבל אחריהן אף אחד לא מסוגל לממש. עם זאת, מעניין לראות שכמין אנושי, אנחנו מתחילים להרגיש שבסופו של דבר, כולם באמת צריכים להיות שווים. התחושה הזו היא שסיימה את העבדות באמריקה, למשל, והביאה לסוף הקולוניאליזם. עד היום היא באה לידי ביטוי בכל מיני מאבקי חופש ושוויון.

ואכן, גם בכתבים העתיקים של חכמת הקבלה מדברים על מצב השוויון כיעד הסופי של ההתפתחות האנושית. בסוף, כולנו צריכים להיות מחוברים. מקושרים. משלימים זה את זה. לשם אנחנו צריכים להגיע, נרצה או לא. כל השאלה היא מה נעבור בדרך.

כדי להגיע אל היעד, יהיה עלינו להבין לעומק מה משמעותו של המושג שוויון. יש האומרים, שוויון זה שאני יכול לעשות מה שבא לי, אף אחד לא רשאי להעיר לי, אני דורש את המגיע לי ומצפצף על כולם, אף אחד לא בעל הבית עליי. אבל במשמעותו העמוקה יותר, מושג השוויון מדבר על כיוון הפוך.

מצב השוויון האמתי מתרחש כאשר כל אחד תורם את המקסימום שהוא יכול לחברה, ובזה כולם נעשים שווים. לא ביכולת, שהיא שונה ודאי מאדם לאדם, אלא במאמצים להיטיב לכלל, להתעלות מעל האגו הפרטי לחיבור הדדי בין כולם.

שחור, אדום, צהוב, לבן - לא משנה מי אתה, איפה נולדת, אילו נטיות יש לך - אם כולנו משלימים זה את זה, אנחנו נעשים שווים. מחוברים. על מה מבוססת ההשלמה ההדדית? על הנוסחה "על כל פשעים תכסה אהבה" (משלי י, יב). הפשע הוא האגו שלנו שמפריד אותנו זה מזה. ואם אנחנו לומדים להתעלות מעליו, להתחבר זה לזה ואפילו להתקדם לאהבה, אז נוכל לומר שאנחנו מתקדמים למצב שבו נהיה באמת שווים.

החיבור מבוסס על ההבנה שבעולם מקושר כמו שלנו, איש לא יכול לחיות ולשגשג בלי האחרים, שכולם תלויים זה בזה. מתוך ההבנה הזו כל אחד משקיע מאמצים לפעול לטובת החברה.

לכל הדברים הטובים האלה נוכל להגיע רק על ידי תהליך חינוכי כלל-חברתי, שיוביל אנשים למצב של חיבור והשלמה הדדית. את שלבי התהליך מלמדת חכמת החיבור של הקבלה, ולכן כיום היא מתגלה. בלי תהליך מחבר שכזה, גישת הפוליטיקלי קורקט לא תוכל להביא אותנו אל השוויון המיוחל, כי היא לא מתקנת שום דבר, רק עוטפת את כל השנאה שממשיכה לבעבע בפנים במעין ליפסטיק חיצוני. לכן, במובן מסוים, גישת הפוליטיקלי קורקט היא למעשה פצצת זמן מתקתקת.

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 784 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content