Left Sidebar Content

חינוך, הורות והוראה | טיפים להורים וילדים

הורים, קחו לכם 5 טיפים לשנה החדשה

רגע לפני שגם השנה החדשה מתחילה בניסיונות התחמקות מבית הספר, בואו נראה במה אנחנו, ההורים, יכולים להשתפר כדי להפוך אותה למהנה ולמועילה עבור ילדינו. חמישה טיפים פרקטיים לחינוך הילדים שכולנו יכולים ליישם בבית

1. חנוך לנער על פי דרכו

התנהגות הילד אינה מוצאת חן בעיניכם?

אין טעם להילחם בו או לנסות "לכופף" אותו לפי רצונכם. התנהגות כזו תגרור תגובה טבעית של התנגדות, מפני שהשאיפה לשינוי לא הגיעה ממנו, והוא לא מרגיש את התועלת שתצמח לו מכך.

כדי ליצור תשתית לתקשורת טובה ובריאה עם הילד חשוב להבין, שלכל דור חדש יש ערכים חדשים, שאינם תואמים את הציפיות שלנו.

התעלמות מהקונפליקט הזה - בין שאיפותינו כהורים לבין דרגת ההתפתחות החדשה של הילד, תסתיים במרד.

התבוננות בטבעו של האדם מובילה למסקנה, שהסיכוי היחיד שהילד יקשיב להורה, הוא אם הילד ירגיש שיהיה לו טוב יותר אם יקבל את העצה.

לכן החכמה היא להעניק עצה או הסבר, שיקנו לילד תחושה שמצפה לו תועלת אישית שאינה קשורה להורה. לשם כך כדאי שנהיה כנים עם עצמנו, ונשאל בכל פעם: "את מי באמת העצה שלי משרתת?".

חשוב שהעצה לא תבוא בלבוש של "מותר ואסור", אלא תהיה כזו שתגרום לילד להבין בעצמו, מתוך עצמו, מה עליו לעשות. כך נחזק את העצמאות שלו, את ביטחונו העצמי והוא לא ירגיש שכופים עליו התנהגות מסוימת אלא שהשינוי מגיע מתוכו..

2. גליה מאור או פנינה זלצמן

בהמשך לעצות הקודמות, נסו להתייחס אל הילד בהתאם לנטיותיו הטבעיות ולדחפים שלו. הוא מדלג בחן משך רוב היום על ספות הקטיפה החדשות שקניתם?

אולי כדאי לקנות לו טרמפולינה במקום לצעוק עליו, וגם לנסות לשלוח אותו לחוג ספורט, כדי שיפרוק אנרגיות.

אתם צופים לבתכם קריירה מזהירה כמנכ"לית הבאה של בנק לאומי? טוב ויפה, רק שכדאי לברר איתה, כי ייתכן והיא חולמת להיות פסנתרנית.

כלומר, מומלץ לפתח רגישות וליזום שיחות נינוחות עם הילדים על "מה שהם רוצים להיות". זכרו- תפקידנו כהורים הוא לכוון את הילדים בהתאם לתכונות ולנטיות הטבעיות שלהם, ולעזור להם לממש אותן בצורה הטובה ביותר.

3. חבר אמיתי

משפחה מאושרת

מחקרים מראים, שאחת מתקוותיו הגדולות של הילד היא לגלות בהוריו חברים אמיתיים.

עמוק בפנים, הוא מוכן למערכת יחסים כזו עם הוריו. כדי ליצור דיאלוג אמיתי עם הילדים, על ההורה ללמוד איך להיות לפעמים גם חבר וגם אח גדול.

עליו לנסות ליצור מערכת אמון הדדית שאינה מושתתת על כבוד ושליטה, אלא על חברות אמיתית ושותפות בהשגת מטרה משותפת, המעוגנת באהבה ללא תנאי.

4. דוגמה אישית

כולנו רוצים להבטיח את העתיד הטוב של ילדינו, רק שלא תמיד ברור לנו איך עושים זאת.

מסתבר, שבעידן הגלובלי שבו אנו חיים, הדרך אל האושר לא קשורה בהישגיו האישיים של הילד או בציונים שלו, אלא דווקא ביחסיו עם הסביבה.

התלות ההדדית שקיימת בין בני האדם מחייבת אותנו לבנות חברה חדשה שמתפקדת בהרמוניה, ולעצב אדם שיודע איך להתחבר עם הזולת. בנקודה זאת להורים תפקיד מפתח.

ברוב המקרים, אנו ההורים, משמשים עבור הילד מודל לחיקוי. ילדים, כדאי לזכור, לומדים מדוגמה אישית ולא ממילים יפות.

לכן עלינו להשתדל, עד כמה שאפשר, להפגין רגישות ליחס שלנו אל בן הזוג, השכנים או הנהג ש"חתך" אותי בכביש.

5. שחקו אותה מחוברים!

משחק, גבירותיי ורבותי, הוא עניין רציני!

אם משתמשים בו נכון, הוא הופך לפעילות שמאפשרת לילדים להכיר את עצמם ואת העולם שסובב אותם.

משחקים קבוצתיים שדורשים שיתוף פעולה בין מספר אנשים (גם ענפי ספורט קבוצתי), ומלמדים את הילד שעל ידי גיבוש, עזרה הדדית ועבודה משותפת עם האחרים קל יותר להשיג את המטרה, עוזרים מאוד להתפתחות נכונה של הילד.

כמו כן, מומלץ להפוך את המשחק לעניין משפחתי. לדוגמה, "לשחק" בהכנת ארוחת ערב משותפת על ידי כל בני הבית, כשלכל אחד מהם תפקיד חיוני.

תנו דוגמה לילד כיצד כל אחד מכם מוותר קצת על עצמו למען המטרה המשותפת, ואל תשכחו כמובן לשבח אותו בסוף, ולהביע התפעלות מעד כמה האוכל טעים יותר כשמכינים אותו יחד ומתוך אהבה לסועדים.

לסיכום: שנה חדשה היא הזדמנות להתחלה חדשה, ועתידם הטוב של ילדינו נמצא ממש כאן. אז בואו נתקדם לעברו יחד. שתהיה לכולנו שנה טובה ומתוקה!

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content