Left Sidebar Content

חינוך, הורות והוראה

הצורך להיות אהוב

האם חובה לאהוב כדי להיות מסוגל להרגיש אהבה? איזה חוש חסר לילד שגדל בלי אהבה? מה הקשר בין אבולוציה לבין אהבה? על יסודות הקשר הנכון בין אנשים, לפי חכמת הקבלה.

כל מה שקיים בטבע קשור בשורש אחד. מהמפץ הגדול התפתחו חלקי הטבע השונים, בתהליכים של פירוק וחיבור, ריחוק וקירוב. למרות הפיזור לכל הכיוונים, אותו קשר מקורי נמצא ונשמר, וכל חלקי הבריאה קשורים זה לזה במערכת אחת.

ברמה האנושית, הצורך בחיבור ופירוד קובע את כל צורת היחסים וההתקשרויות בין בני אדם. החל מרמת היחסים הזוגיים והמשפחתיים, דרך היחסים בין פלגים בחברה ועד לזירה הבינלאומית. גם כשאנו מודעים לכך וגם כשלא, כל תנועה נקבעת על פי מידת הריחוק או הקירוב שאנו רוצים לקיים ביחס לאחרים, כך שיהיה לנו נוח. בהתאם לכך, אפשר להגדיר את הצורך להיות אהוב כצורך להיות קשור ביחסים טובים, עם הגורמים החשובים להתפתחותך.

כוחות הריחוק והקירוב שבטבע פועלים עלינו, ובהתאם לכך אנו מתקרבים או מתרחקים זה מזה. כיום, בעידן האגו הגדול, כל פרט מרגיש נבדל ורחוק מכולם. באותו הזמן, העולם נעשה מקושר כל כך, תנועה כלשהי משפיעה על כולם. אנחנו חיים ברשת, ולכן בלי חיבור רגשי בין כל בני האדם, לא נוכל לשרוד את המאה ה-21. 

במקורות נאמר על נוסחת החיבור הנכון: "על כל פשעים תכסה אהבה" (משלי י, יב). הפשעים הם המרחקים שבינינו, השונות העצומה שנוצרה במהלך התפתחותנו, ואילו אהבה היא השאיפה לבנות חיבור מעל הכול, כמו להתכסות בשמיכה אחת גדולה.

מתוך ראיית התמונה הרחבה באבולוציית האהבה, מתבררים גם הפרטים שבתוכה. הטבע נתן להורים אהבה, כדי שילדים יזכו להתפתח בצורה טובה. ילד שגדל זקוק לאהבה, כמו לאוכל ושתייה. אהבה היא מזון שממלא את התאים הפנימיים שלו. תינוק מרגיש צורך ביחס החם הזה באופן עוצמתי ביותר, הוא ממש שותה אותו. 

בהיעדר אהבה, ילד גדל עם חסך מהותי, ביחס שלו לחיים, בתפיסת המציאות. אפשר לומר שלא מתפתח בו החוש הגדול, הגבוה והחשוב מכול, חוש האהבה. מכל הרגשות שמפעילים אותנו, אהבה הוא הרגש הגבוה ביותר. אהבה נובעת מאותה נקודה שממנה אנחנו באים, מאותו שורש אחד לכולם. ילד ללא אהבה, מאבד את חוט הקשר שלו עם שורש הבריאה. הוא זרוק בעולם הזה לבדו, כמו חללית שנעזבה בחלל ואבד הקשר עימה.

ומילדים למבוגרים. באופן כללי, בכל אדם יש צורך להיות אהוב, וכדי לממש אותו עליו ללמוד גם לתת אהבה. בלי שאדם יפתח אהבה מצדו, הוא לא יוכל להרגיש אהבה כלפיו. יחסרו לו כלי הרגשה המתאימים לאהבה. הוא לא יוכל להבדיל, להבין, לדעת, שמולו אהבה. יחייכו אליו, יעשו לו משהו נעים, יביאו לו מתנה - הוא לא ירגיש שזאת אהבה, אלא אם פיתח בקרבו כלים המתאימים לנתינת אהבה. אין כלים לקבלת אהבה, מלבד אלה שבהם נותנים אותה. אמנם הכיוון משתנה, אבל הכלים הם אותם כלים.

ומעל הכול נמצאת האהבה הרוחנית. מדובר בפיתוח אהבה מצדנו לזולת, בלי לדרוש שיאהבו אותנו בחזרה. לאהוב, מעל כל החשבונות האנוכיים. להעמיד את כל האגו הגדול שלנו, לשירות הזולת. למה? כי בצורה כזו אנו יכולים לפתח בקרבנו אהבה עליונה, ולזכות לשלמות ולנצחיות. 

מאותו פיצוץ ראשון שבו היינו יחד כחלקיק אנרגיה אחד והתפזרנו לאינספור כיוונים, הכול התפתח רק כדי שנרצה להיות שוב מחוברים כאחד. החזרה לאחדות היא דרך פיתוח אהבה לזולת, אהבה לכל מה שנמצא מחוץ לנו. בהדרגה, בתוך האהבה הזולת מתחילים לגלות את הכוח העליון שיצר ופיתח אותנו. או אז מתעוררת בנו אהבה אליו, ומרגישים את אהבתו אלינו. לכן אמר גדול המקובלים של המאה ה-20, "בעל הסולם" - הרב יהודה אשלג: "כל עבודתנו, לגלות אהבתנו בקרבנו, בכל יום ויום ממש" (אגרת ב').

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1133 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>hafatza</p><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content