Left Sidebar Content

אקטואליה

השורש לכל המחלות

האם אפשר להצביע על שורש אחד לכל המחלות? כיצד משפיע מישהו שגר באוסטרליה, לצורך הדוגמה, על מצב בריאותנו? מהו הגורם המרכזי שעומד בינינו לבין חיים בריאים ושלמים? התבוננות על עולם הרפואה מנקודת מבט מערכתית, בעזרת חכמת הקבלה.

גוף האדם זו מערכת מורכבת ביותר. לו ידענו את כל הנוסחאות שלפיהן היא פועלת, היינו מבינים כיצד לאזן אותן ולהבריא את הגוף. תרופות סבתא, רפואה טבעית, רפואה מודרנית, אפילו תפילות, כל אלה נועדו להשפיע על האדם ברמות שונות כדי להחזיר את גופו לאיזון.

חולי הוא תגובה של הגוף על משהו שקורה לו. למשל, הגוף יכול לפתח חום, שלשולים או הקאות, כדרך להתמודד עם משהו שמפריע לו. דרושה מומחיות גדולה כדי להרגיש מהן התופעות שקורות בתוך הגוף, כך שנוכל לסייע לו באופן המהיר והנכון ביותר להתגבר על ההפרעות הפנימיות שעמן הוא מתמודד.

על פניו, כשהגוף יוצא מאיזון יכולים להיות לכך גורמים רבים, ביניהם חיידקים, וירוסים או פגמים גנטיים. אבל לפי חכמת הקבלה, ביסודה של כל יציאה מאיזון עומדת רק סיבה אחת: מחשבות לא טובות. של האדם עצמו או של הסביבה שלו. זהו השורש לכל המחלות. 

באופן תיאורטי, אילו היו לנו מחשבות נכונות וטובות, שום וירוס לא היה נוגע בנו. במצב אידיאלי שכזה, המערכת שלנו הייתה מאוזנת בדרגה הגבוהה ביותר, ברמת המחשבות והכוונות, ברמה הרוחנית, וכתוצאה מזה כל המערכות הגשמיות היו גם כן מאוזנות. במילים אחרות, אם היה בנמצא כדור לאיזון המחשבות, היינו נפטרים מכל הבעיות.

כשמגלים לפתע שבגוף יש סרטן, חלילה, עולה השאלה מתי נזרעו זרעי המחלה? ובכן, בראייה קבלית גידול סרטני מתחיל כאשר מתעורר בתא מסוים "רצון לקבל" מופרז, אגו גדול מאוד. הרצון הזה גורם לו לאכול את כל התאים שסביבו, שבזכותם הוא בעצם חי. 

החיים מתקיימים על בסיס התקשרות הדדית, ופתאום מתגלה בתא הסרטני רצון לקבל כה גדול עד שאין הוא יכול לקיים התקשרות נכונה עם תאים אחרים. הוא מתחיל לקחת מהם עוד ועוד, בלי לתת כלום חזרה. דומה הדבר לילד קטן שלא מסוגל לתת. הוא מחזיק חזק את מה שיש לו ביד, ורוצה לקחת לעצמו גם את מה שהוא רואה אצל האחר. הוא לא מבין מה זה להחליף, רק לקחת. כך מתפתח גידול סרטני, הוא אוכל את כל מה שנמצא סביבו, ממית את כולם. 

אבל לא רק הסרטן נגרם עקב התפרצות אגו מופרז, אלא כל מחלה ומחלה. שפעת, לצורך המחשה, מאיפה היא באה? מהאוויר, מהסביבה. כאמור, אילו היינו מצוידים ביחס נכון לאחרים באופן מושלם, היינו מוגנים בפני כניסת נגיפים מזיקים לתוך גופנו. כלומר, אם לא היה לבני האדם רצון אגואיסטי לקחת לעצמם שום דבר מאף אחד, אלא רק לתת, להוסיף, להוציא מעצמם דברים חיוביים, לא היה נכנס לתוכם שום דבר רע מבחוץ. הדלת הייתה סגורה, כביכול, אין כניסה. כלומר, הרע נכנס פנימה, רק כשרוצים לחטוף ולחטוף, לקבל בלי סוף.

מדוע על מישהו מסוים נופלת מחלה כזו ועל אחר מחלה אחרת? מדוע נולד תינוק עם מחלה קשה? קשה להסביר, כי הדברים מורכבים מאוד. כולנו מחוברים ברשת קשר כללית שנקראת "נשמה", מערכת רוחנית שיש בה השפעות הדדיות. אם מישהו מקושר לפי שורש נשמתו לאנשים מסוימים, ויכול להיות שהם לא חיים לידו אלא בקצה השני של העולם והוא בכלל לא מכיר אותם, בגלל הקשר המיוחד שלהם במערכת הכללית הם משפיעים זה על זה. כדי לרפא ברמה הזו של הקשר שבין הנשמות, נדרשת כבר רפואה מרמה אחרת, מה שנקרא "רפואת הנפש", במובן הרוחני של הביטוי.

אומרים שכל המחלות באות מעצבים. לפי הקבלה יש בזה מן האמת, כי מתחת למערכת הרוחנית שאותה הזכרנו מצויה מערכת העצבים. אילו יכולנו לרפא את המחשבות שלנו, את היחסים בינינו, ודאי שזה היה גורם לבריאות כללית.

מדוע מתגלות כל הזמן מחלות חדשות? כי האגו שלנו כל הזמן מתנפח, כל הזמן מתגבר. התפתחות הרצון האגואיסטי לקחת הכול לעצמנו מכניסה חוסר איזון במערכת הקשר הכללית, ובהתאם לכך אנו מקבלים מחלות חדשות שלא היו קודם.

איך אפשר לחזק את החוסן הפנימי שלנו? על ידי מחשבות טובות על האחרים, על ידי כך שנגרום לחיבורים טובים בין אנשים. לא מובטחות כאן תוצאות אישיות שנוכל מיד לראות, אבל בטוח שבכך אנו מזרימים לרשת הכללית כוחות חיוביים. זו מהותה של ההתפתחות הרוחנית שאליה אנו צריכים להתקדם, וככל שאנו מפגרים בתהליך אז בכל הרמות שמתחת לרמה הרוחנית מרגישים תוצאות שליליות. לא רק ברמה הגופנית, אלא גם ברמה השכלית והרגשית, בכל המערכות שמהן בנוי האדם.

כשנתקדם למימוש "ואהבת לרעך כמוך" בכל העולם, נראה שכל האנשים בריאים, שלמים, יפים. אף אחד לא ירצה להיבנות על חורבנו של האחר, וכולם יהיו בשיא הבריאות. שום דבר רע לא יהיה. אפילו אדם שעומד להיפטר מהעולם יעבור את מיתת הגוף בדרך שבה ייהנה מכל רגע, כי הוא ירגיש שזו התקדמות למצב גבוה יותר בתוך הרשת הכללית הנצחית. אכן כן, בפנינו חיים חדשים, עולם אחר לחלוטין, והכול תלוי רק בחיבור בינינו.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1097 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס יסודות "חכמת הקבלה - חכמת החיים"</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content