Left Sidebar Content

חינוך, הורות והוראה

התיקון שעליו מרמזות התפילין

יש המאמינים שהתפילין מקנות לאדם קשר עם כוחות עליונים, אחרים חושבים שזו המצאה של אנשים דתיים. מה באמת מסמלות התפילין? לאיזה תיקון פנימי הן באות לכוון אותנו? האם הן יכולות להביא אל חיינו כוח עליון? נציץ ביחד אל מעט מהסוד הטמון במנהג היהודי העתיק שמעורר שאלות רבות.

לפי חכמת הקבלה, קשר לכוח עליון אינו יכול להיעשות על ידי חפץ כזה או אחר, אלא רק על ידי תיקון הלב והמוח. הנחת התפילין, כמו גם כל מנהגי ישראל האחרים, באה להזכיר לנו את התיקון הפנימי שעלינו לבצע ברצונות ובמחשבות שלנו, כדי שנוכל להרגיש את הכוח העליון שממלא את כל הטבע.

במה מדובר? מה זה בכלל תיקון ואיך הוא רמוז בהנחת התפילין? סקירה קצרה של מדורי החדשות מבהירה שכמין אנושי אנחנו בבעיה. הפתיל של אנשים נעשה קצר יותר ויותר. הם מתפוצצים כל רגע, על כל אחד. בבית, בעבודה, בכבישים, ברשתות החברתיות, במנגנוני השלטון. המוח והלב של האדם המודרני יוצאים מכלל שליטה, ודורשים תיקון. על זה באים התפילין לרמז, ולכן מניחים אותן על היד אל מול הלב ועל הראש.

הלב מסמל את הרצונות שלנו, הראש את המחשבות. הרצון הכללי שלנו הוא ליהנות מהחיים, והוא מניע אותנו בכל דבר ועניין. כדי לממש את רצונותינו פועל הראש שלנו, מתעוררות בנו מחשבות איך להשיג את מבוקשנו בדרך המיטבית. הבעיות מתחילות כשהרצונות שלנו מתנגשים עם רצונות האחרים. אגו נפגש באגו ומתחילה מלחמה.

חכמי הקבלה חקרו את המבנה הפנימי של האדם. הם גילו שהאגו, הרצון הכללי ליהנות שאותו מסמל הלב, מורכב למעשה מ-613 רצונות. כולם כולם מכוונים לטובת עצמנו, בין אם אנו מודעים לכך ובין אם לאו.

לתקן את הלב פירושו לתקן את אופן השימוש ב-613 הרצונות הללו, לשנות את כיוון פעולתם - מטובת עצמי בלבד ועל חשבון אחרים, לטובת הזולת. תיקון הלב קודם לתיקון המוח, כי אחרי שהרצונות כבר מתוקנים, המחשבות שיתעוררו בנו כיצד למלא את הרצונות הללו יהיו גם הן כבר מתוקנות. הנוסחה הכללית לתיקון היא "ואהבת לרעך כמוך", לכן זה נחשב לכל התורה כולה.

התפילין באות להזכיר את חובתנו לתקן את הלב ואת המוח, כפי שנאמר "וקשרתם לאות על ידך והיו לטוטפות בין עיניך". בתפילין יש ארבע פרשיות, כנגד ארבע אותיות הוי"ה, שמסמלות את צורתו של הרצון המתוקן. שם ההוי"ה מצביע על הכוח העליון שטמון בטבע, כוח האהבה והנתינה, שממנו אפשר לקבל כוח מתקן בשיטה מיוחדת שאותה פיתחו עבורנו חכמי הקבלה.

את התפילין מניחים על יד שמאל שמסמלת את האגו. נאמר "שמאל דוחה וימין מקרבת", שמאל מסמלת את הדחייה והריחוק מהאחרים, ימין מסמלת קרבה וחיבור. קושרים את התפילין אל מול הלב ועל הראש, כדי לרמז על התיקון שאליו אנו שואפים. את התפילין מניחים בבוקר, ובעבר היו נוהגים ללכת איתן כל היום, כדי להגדיר את הכיוון שלנו בחיים, את השאיפה לתיקון היחס לזולת ולבריאה בכלל.

התפילין נחשבות לפאר, כיוון שתיקון הלב והמוח מפאר את האדם. בתהליך התיקון האדם הופך דומה לכוח העליון, הטוב והמיטיב, ומעלה את עצמו לדרגה הגבוהה ביותר במציאות. הרצונות והמחשבות שלו מתעלות יותר ויותר לכיוון של אהבה טהורה והשפעה טובה, עד שהוא מתמזג עם הנצח. זהו הדבר המפואר ביותר שאפשר להשיג בחיים, ולכן אלו שהשיגו זאת בעבר נחשבים לגדולי האומה.

זה סיפורן של התפילין על רגל אחת. מה שחשוב לזכור הוא שהנחת התפילין היא רק סמל חיצוני בלבד לתיקון הפנימי שאותו עלינו לבצע ביחסים בינינו. שיהיה לנו בהצלחה.

מן המקורות

"ועתה שים לבך ודע, כי כל מצוות הכתובות, בתורה או המקובלות שתקנו האבות, אף על פי שרובם הם במעשה או בפה, הכל הם לתקן הלב" (רבי אברהם אבן-עזרא, "יסוד מורא").

"אין הנאה לבורא מכל מה שברא בעולמו, רק בהיות בניו למטה עוסקים ברזי התורה להכיר גדולתו ויופיו ומעלתו, כי בפשטי התורה ובסיפוריה ובדיניה ובמצוותיה בהיותם כפשטם אין בהם שום היכר וידיעה לידע את בוראם יתברך, אדרבה יש בהם מצוות וחוקים שאין הדעת סובלם" (כתבי האר"י, הקדמת מהרח"ו על "שער ההקדמות").

"עיקר תורה ומצוות נתנו בכדי לצרף בהם את הבריות... שעניין הצירוף הוא לצאת משליטת הרצון לקבל לעצמו ולעבוד רק בעל מנת להשפיע... המעשה הזה הוא העיקר מה שהתחתונים צריכים לעשות, בכדי שיוכלו לקבל את הטוב והעונג, מה שבורא רוצה לתת להם" (הרב ברוך שלום אשלג - הרב"ש, כתבי רב"ש א, עמ' 704).

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 690 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content