Left Sidebar Content

חגים ומועדים | שבועות

כל מה שרציתם לדעת על שבועות

מה זה "מתן תורה"? מהו תיקון ליל שבועות? למה סעודת החג היא חלבית ומה קרה שם אז במעמד הר סיני? ליקטנו עבורכם את כל מה שרציתם לדעת על שבועות, ולא היה לכם היכן לשאול

חג שבועות - היום ה-50

חג שבועות מסיים תהליך רוחני שהתחיל האדם ביציאת מצרים. לאחר ליל הסדר אנו מתחילים בספירת העומר, שנמשכת שבעה שבועות (49 ימים) ומסמלת את מספר ה"תיקונים" שהאדם מבצע בתכונותיו.

מהם תיקונים אלו? ובכן, אם נתבונן באדם, נוכל לראות כי  מהותו הינה רצון לקבל תענוג. בחיים שלנו אנחנו מרגישים רק חלק קטן מהרצון הזה, הכולל את כל מה שאנחנו רוצים ויכולים לרצות: אוטו חדש, משפחה מאושרת, סטייק אנטריקוט וגם להיות ראש הממשלה.

אך למעשה, האדם מורכב משבע תכונות עיקריות, כנגד שבע ספירות בעולם הרוחני. כל אחת משבע התכונות הללו מתחלקת גם כן לשבע, וכך מגיעים אנו לסה"כ 49 תכונות (או ספירות). כנגדם, בעולמנו אנו מציינים שבעה שבועות. כל יום מתוך שבעת השבועות מסמל שעלינו "לתקן" תכונה אחרת.

לאחר תום ספירת העומר, ניתן כבר לחגוג את קבלת התורה, שהיא הסיבה לכך ששמו השני של חג שבועות הוא "מתן תורה". 

מתן תורה זה בכלל לא רע...

פירושו של המושג "מתן תורה" הוא גילוי חוקים טבעיים שקיימים במציאות. אם לדייק יותר, גילויו של חוק אחד ומיוחד שכל הטבע פועל לפיו.

     
  מאכלי חלב  
     
 

שבועות - סעודה חלביתבכתבי הקבלה החלב מסמל את תכונת הנתינה הטהורה. כבר מיום היוולדנו משמש החלב כאמצעי לחיבור ונתינה בין אם לבנה, בין הגדול לקטן.

בחג השבועות אנו נוהגים לאכול מוצרי חלב כדי לציין את המצב הנפלא העתיד לנו, שבו הכוח העליון ימלא אותנו בשפע, שיזרום דרך עם ישראל לעולם כולו.

 
     

חוק זה קובע שהטבע כולו, ובפרט האנושות, מהווה מערכת כללית אחת, שבמצב המושלם מתפקדת בהרמוניה בין כל מרכיביה, ממש כמו תאים בגוף. בגוף החי, כל תא עסוק בדאגה לצרכי הגוף כולו וצורך בחזרה רק את מה שנזקק לו לשם ביצוע תפקידו.

במצב שבו אנו חיים היום, אנו יכולים לראות כיצד חוסר הידיעה של חוק זה, גורם לחוסר איזון במערכת האנושית כולה. מכאן נובע כל החולי שבכפר הגלובלי הקטן בו אנו חיים - המשבר הכלכלי, שפעת החזירים וצרות אחרות...

ולכן יש צורך בשיטה שמסבירה איך להגיע ממצב זה של חוסר איזון למצב המושלם של חיים טובים ומלאים באושר. שיטה זו מכונה "תורה", ובחג שבועות אנו חוגגים את מסירתה. למה "מסירתה" ולא "קבלתה"? כי טרם קיבלנו אותה על עצמנו והתחלנו ליישמה...

"לילה דכלא" - לימוד בליל שבועות

בליל שבועות ישנו מנהג שקרוי "תיקון ליל שבועות" או "לילה דכלא" (ליל הכלה), שבו נוהגים להישאר ערים כל הלילה וללמוד מספרי הקודש. חכמת הקבלה מסבירה את הסמליות שבמנהג זה:

הלילה והחושך מסמלים לנו את המצב שבו עדיין איננו מרגישים דבר ונמצאים במצב ה"חשוך" ביותר. למרות זאת, אנו מתאספים יחדיו "כאיש אחד בלב אחד", ולומדים את חכמת הקבלה כדי לתקן עצמנו ולהגיע לאהבה.

למעשה, זה נמצא כבר המון זמן מתחת לאף, בעצם כל החיים. אין אף ספר קודש שלא מדבר על זה - התורה, המשנה, התלמוד הבבלי והירושלמי מדברים אך ורק על זה. כמובן גם ספר הזוהר וכל כתבי האר"י מדברים אך ורק על איך להגיע ולחיות יחד באהבה והרמוניה בינינו. אולם, ספרי המקור המתאימים ביותר לתקופתנו הם כתבי בעל הסולם ורב"ש, שלמעשה מהווים את כתבי האר"י לאחר התאמה לדורנו.

כאשר אנו לומדים מספרים אלו במטרה שהלימוד יביא אותנו ממצב הנוכחי של חוסר איזון עם הטבע, למצב המושלם של הרמוניה ואושר אינסופי, אנחנו מושכים על עצמנו כוח רוחני שעושה בנו את השינוי - הופך אותנו הטבע מפרטים הדואגים רק לעצמם, ובכך גורמים לחוסר איזון בטבע כולו, לחלקים מתוקנים הדואגים לזולת וחיים באהבה והרמוניה עם הטבע כולו.

חג שבועות שמח!

כתבות נוספות בנושא:

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content