Left Sidebar Content

חגים ומועדים | ט"ו באב

ט"ו באב

לקראת ט"ו באב, החנויות מתמלאות דובונים, לבבות ופרחים, הרומנטיקה באוויר. אהבה עדיין מצליחה לקנן במשאלות לבנו על אף העולם שהפך להיות קר וציני. אנחנו מסתפקים באיזה רגש של התאהבות שהופך להבנה הדדית ובסוף להרגל, במקרה הטוב. אבל האם החלום על אהבה לנצח יכול אי פעם להתממש? האם באמת אפשר להרגיש כמו אחד?

קודם כל ננסה להבין מהי אהבה אמתית. אנו רגילים לאהוב את מי שעושה לנו טוב, גורם לנו לתחושה של התרגשות או הנאה. אבל חכמת הקבלה מספרת לנו שזוהי אינה באמת אהבה אלא אגואיזם נקי. אנחנו לא אוהבים את האדם שמולנו, אלא את התחושה הטובה שהוא מספק לנו. לעומת זאת, אהבה אמתית היא כשאני ממלא את רצון הזולת לפני שאני ממלא את הרצון שלי. לשם כך, עליי לדעת מה האחר רוצה, להרגיש אותו. ואם הרצון שלו יהיה חשוב עבורי יותר מהרצון שלי, אם ארצה להשפיע לו טוב בלי כל חזרה עצמית, זה ייחשב לכך שאני אוהב אותו.

מטבענו אנחנו אוהבים את עצמנו, דואגים קודם כל לעצמנו. וזהו השורש לחורבן כל מערכות היחסים בחיינו. ט"ו באב מגיע כמה ימים אחרי ט' באב שמסמל את החורבן, שנבע מיחסים לא טובים בין בני אדם, כפי שמסבירים חז"ל. הסמיכות בין שני המועדים האלה אינה מקרית, שנאה ואהבה הם שני צדדים של אותו עניין, ולכן המרחק ביניהם קצר מאוד.

אם נתבונן לעומק נגלה שהאהבה הזו לעצמנו והדאגה האגואיסטית לאינטרס שלנו - היא הסיבה השורשית לכל הדברים הרעים בחיינו, מהקטן ועד הגדול ביותר. היא גורמת לנו מריבות, רגשות של שנאה וריחוק, בבית, בעבודה, בכבישים, בכל מקום בעצם.

אבחון נכון הוא חצי מהריפוי, אומרים הרופאים. ולכן כשמבינים סופית את החורבן שהאגואיזם האנושי הצר מביא אל חיינו, תובנה שאותה מסמל מבחינה רוחנית ט' באב, מתגלה מיד גם שיש דרך לתיקון, ואותה מסמל ט"ו באב. "על כל פשעים תכסה אהבה", נאמר כל כך במקורות.הסמיכות בין ט' באב לט"ו באב באה להדגיש כי כאשר מתגלה מקור הרע אפשר כבר לבקש לתקן אותו. הכוח שמתקן את האגואיזם שבנו הוא הכוח הטוב שקיים בטבע, תכונתו אהבה ונתינה טהורה, והוא נקרא "בורא".

האהבה האמתית, כמו זו שמסמל ט"ו באב, מורגשת בתוך זוגיות כהשלמה, כשבני הזוג מרגישים את עצמם כקיימים בגוף אחד. בהסכמה, בהבנה, בהשלמה הדדית. במוח ובלב, בכל הנטיות. מה שיש בגופו של בן או בת הזוג, בראש שלהם, בלב שלהם - מורגש בי, כאילו זה אני. בכל דבר ועניין. אם כואב להם משהו, אני מרגיש זאת ככאב שלי, גם בלי שהם יספרו לי על כך.

איך ומתי נגיע לזוגיות כזו? ככל שנתקדם בתיקון הטבע האנושי מאהבה עצמית לאהבת הזולת. למעשה, לקשרי אהבה כאלה עלינו להגיע לא רק עם בני הזוג שלנו, אלא עם כל אדם.כולנו, כלל הנבראים, נחשבים כמו אישה לגבי כוח האהבה והנתינה, לגבי הבורא, שנחשב לבעל. אם בינינו הנבראים יש קשר טוב, אז הבוראיכול לשרות בנו ולמלא אותנו בכל טוב. חיבור רוחני כזה בין הבורא לנבראים כולל בתוכו כמה שלבים שנקראים "חיבוק, נשיקה וזיווג".

כהעתקה מהמצבים הרוחניים האלה שאליהם עלינו להעפיל בשיא התפתחותנו כמין אנושי, קיימת בחיינו מערכת הקשר הזוגי בין אישה לגבר. כשנגיע לקשרי "אהבה שאינה תלויה בדבר" זה עם זה, נהיה ראויים לזיווג הרוחני בינינו לבין הבורא. אנחנו נהיה כאישה כלפיו והוא כבעל ביחס אלינו.ואז הוא יחבק, ינשק, יזדווג עמנו - ימלא אותנו בכל השפע שמיועד לנו. לכן הכלל הגדול של המציאות הוא "ואהבת לרעך כמוך".

טיפ ראשון בדרך אל הזוגיות הרוחנית המושלמת: התחילו להסתכל זה על זה, כאילו הייתם שייכים לאחד, למציאות אחת. נסו לפתח כאלו רגשות פנימיים שבהם תרגישו כל אחד את השני, כמו את עצמו. אפשר לפתח חוש פנימי כזה, כך שאפילו בלי לדבר תוכלו להיות כל הזמן בהרגשה הדדית שאתם נמצאים יחד, כמו אחד.

מן המקורות

"על אהבה עומד הכול".

ספר הזוהר, פרשת ואתחנן, קמו

"מטרם שיוצאים מאהבה עצמית, אין האדם מסוגל להרגיש את האור. ומשום זה צריכים מקודם לצאת מאהבה עצמית, אחרת שורה עליו סוד הצמצום".

הרב"ש- הרב ברוך שלום אשלג, "אין אדם משים עצמו רשע"

"אהבה עצמית הוא המפריע שלנו מלהגיע אל הטוב והעונג".

הרב"ש, "לפעמים מכנים את הרוחניות בשם 'נשמה'"

"כל עבודתנו, לגלות אהבתנו בקרבנו,בכל יום ויום ממש".

בעל הסולם- הרב יהודה אשלג, אגרת ב

"עם הרצון להשפיע, בזמן שהאדם זוכה לזה, אז הוא מוכשר לקבל שפע עליון".

בעל הסולם, מאמרי "שמעתי", טז

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 600 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content