Left Sidebar Content

זוגיות | התפתחות רוחנית משותפת

למה נשים משפיעות על גברים?

אישה בונה אישה הורסת, נשים מסובבות את העולם. מה עומד מאחורי האמירות הללו? האם זה באמת נכון, ואם כן, מאיפה זה נובע? מדוע לנשים יש השפעה כל כך חזקה על גברים, ולאן זה אמור לקדם אותנו כבני אדם?

על פי חכמת הקבלה, המנוע הפנימי של כל התפתחות החיים הוא הרצון לקבל הנאה ותענוג. הרצון הזה להתמלא, ליהנות, להתקיים בטוב, מוגדר בקבלה ככוח נקבי, והוא טבוע בכל פרט שקיים בטבע. בדומם, בצומח בחי ובאדם. כנגד הכוח הנקבי שמסמל נקב, חוסר, קיים בטבע גם כוח זכרי. תפקידו להרגיש מה חסר לצד הנקבי ולמלא את החיסרון הזה במילוי מתאים. הכי קל לראות זאת אצל חיות: לאחר שמתעורר בנקבה רצון להזדווג ולהמשיך את הדור, הזכר מתעורר גם הוא ובא להזדווג עמה. בעצם, הוא ממלא את רצונה.

לשני כוחות היסוד האלה שפועלים בכל הרמות בטבע, הנקבי והזכרי, אפשר לקרוא גם אישה וגבר. הטבע נתן לנשים כוח גדול מאוד להשפיע על הגברים, כי הרצון של האישה הוא שמקדם את התפתחות החיים. תפקידו של הגבר הוא רק לממש את רצונה. זו הסיבה לכך שגברים פוחדים מהאישה שלהם או מאימא שלהם. בסופו של דבר, מה שהאישה רוצה, הגבר מבצע. יוצא שאם האישה תדע לפתח בקרבה רצון נכון, היא תוכל לקדם את עצמה ואת הגבר שלה לפסגת ההתפתחות האנושית.

עד שזה יקרה, בינתיים קיים אצלנו בלבול בהבנת המערכת הזוגית. אמנם טבועים בנו לא מעט אינסטינקטים, אבל מפני שאנחנו מעל החיות, ניתן לנו גם חופש פעולה מסוים. למה ניתן לנו החופש הזה? כדי שנתבלבל? לא, אלא כדי שננצל אותו באופן תבונתי ונגלה את הכוח שמפעיל אותנו.

מדובר בכוח אחד כולל שפועל בכל הטבע. הכוח הזה משמש כמערכת הפעלה כללית של המציאות, ובלי שנרגיש בכך הוא מפעיל גם אותנו. מנהל את החיים שלנו בכל דבר ועניין. המגמה שלו, כך אומרים החכמים שפיצחו את סוד החיים, היא להביא אותנו לגלות אותו. לכן אנו נקראים נזר הבריאה, היצורים שיש להם את פוטנציאל ההתפתחות הגבוה ביותר.

גילוי של הכוח העליון שמפעיל אותנו יכול לקרות בתוך הקשר הזוגי, אם נגיע למצב שכל פעולותינו זה כלפי זה יהיו במטרה לגלות אותו. שנרצה להרגיש כיצד הוא פועל בנו ומנהל אותנו, שישלוט בנו בצורה גלויה ולא נסתרת. שנהפוך לשותפים שלו, שכל פעם נזמין אותו בעצמנו לפעול בנו והוא יפעל, אנחנו נזמין והוא יפעל. וכך נתקדם ונתפתח ביחד מתוך גילוי והכרה.

נמחיש את הדברים. נניח שמתעורר בי דחף אינסטינקטיבי כלשהו ביחס לבת או בן הזוג שלי. לדוגמה דחף מיני. כאדם שרוצה לגלות את הכוח המפעיל, עליי לעצור רגע, להתבונן בדחף הזה ולדרוש להרגיש דרכו את הכוח שעורר בי אותו. אני כאילו מסרב לקיים את הדחף אינסטינקטיבית, אלא ניגש לאותה הפעולה מתוך רצון להרגיש את הכוח שמפעיל אותי.

במילים אחרות, אם הכוח העליון מפעיל אותי אינסטינקטיבית, אז אני לא מרגיש אותו, אלא רק מקיים את הדחפים הפנימיים שכביכול שלי. לעומת זאת, אם אני עושה את אותה פעולה מתוך ציפייה לגלות את הכוח שמפעיל אותי, בכך אני עובד יחד עמו. ואז הוא כבר לא פועל בי בצורה נסתרת, אלא מתגלה. ואני ממש מרגיש מה מפעיל אותי, מבין למה הוא עושה זאת ולשם מה. אני מגלה באיזו צורה עליי לפעול כך שהפעולה שלי לא תהיה לשם הנאה מסקס בלבד או הולדת צאצאים, אלא כדי לגלות אותו. את הכוח המפעיל. וכך, הזיווג עצמו הוא כבר לא המטרה, אלא אמצעי לגילוי הכוח העליון.

וכשהכוח העליון מתלבש בי אני קורא לו 'בורא', מלשון 'בוא וראה'. למה? כי אני מרגיש אותו בי. כך אני מגיע להכרתו ומבין איך להפוך שותף שלו. אני מקבל ממנו שכל ורגש לפעולות שהוא עושה דרכי כלפי האחרים. ומפני שלפי טבעו הוא טוב ומיטיב, אז כשהוא מתלבש בי אני רואה כיצד גם אני הופך לטוב ומיטיב. אוהב ונותן. בתוך הקשר הזוגי הביטוי של זה יהיה שאני רוצה למלא את האחר, במקום למלא את עצמי על ידו. אני מתעלה מהאגו שלי ומהדחפים שבי, ומשתמש בכל היכולות שלי כדי להיטיב לו.

תפקידן של נשים בהתפתחות הרוחנית הזו לעבר תכונות האהבה והנתינה הוא מכריע. כי מצד הטבע, כמו שאמרנו, החלק הנשי הוא שקובע מה חסר, והגברים רק ממלאים את החוסר הזה. לנשים ניתן הכוח להשפיע על הגברים, לגרום להם לבצע את מה שהן רוצות. כל השאלה שעומדת מולנו כיום כמין אנושי, היא מה נשים יבחרו לרצות. בזה תלויה הולדתו של עולם חדש וטוב. שנזכה.

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 712 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content