Left Sidebar Content

זוגיות | אהבה וזוגיות

לעורר את האהבה בזוגיות

לא יכולה יותר איתו, לא מסוגל לראות את הפרצוף שלה, איך בכלל נכנסתי למערכת יחסים הרסנית שכזו... עוד חוזר הניגון, עוד משפחה מתפרקת. למה עד היום לא המציאו איזה מנגנון מונע שחיקה, משהו שישמור על בריאות הקשר, אולי אפילו יחזיר את האהבה האבודה לזוגיות המעייפת?

כדי להתקדם בכיוון הזה, צריך קודם כול להכיר את הגורם המרכזי שאחראי להרס מערכות יחסים. על פי חכמת הקבלה זהו האגו שבתוך האדם, שמתפתח מדור לדור, משנה לשנה, מיום ליום, והופך את כולנו לאגואיסטים גדולים. נוסף על כך, בעולם המודרני, כל אחד בוחן את האחר לא לפי צרכיו הטבעיים, אלא לפי תבניות וערכים שספג מהמדיה, מהתקשורת וכיוצא בזה. הדמויות שמעוצבות בהוליווד, מספקות לנו סרגלים מדומים לאיתור שותפים לחיים.

איך שלא יהיה, ניקח כמקרה בוחן שני בני זוג מוצלחים במיוחד, כאלה שהחיים האירו להם פנים. חכמים, מלומדים, רגישים, קריירה טובה, בית יפה, כל מה שרק אפשר לחלום. כמה זמן תחזיק האהבה שלהם אחרי החתונה? חצי שנה, שנה, שנתיים? החיים מוכיחים שגם לדבר הכי טוב בסוף מתרגלים. כמה שלא מנסים לתחזק, נופש, חופש, בילויים, סדנאות, טיפולים, בכל זאת, האדישות לבני הזוג גוברת והם מתרחקים מלבנו. 

איך אפשר לעורר את האהבה, לחדש, להחיות, לחמם אותה? המקובל הרב ברוך שלום אשלג (הרב"ש, 1991-1907) נהג לומר שאהבה היא כמו חיית מחמד שמגדלים בבית. צריך כל הזמן להאכיל אותה, אחרת היא לא תחיה. את האהבה מאכילים בוויתורים, במאמצים להתעלות מעל האגו הפרטי שלי, כדי לקבל את האחר.

לפי הקבלה, נוסחת ההתקשרות הנכונה היא: "על כל פשעים תכסה אהבה (משלי י, יב). נוסחה זו מגדירה שכדי לשמור על שלום בית צריך להתעלות מעל עצמנו, עד לרמה שבני הזוג יהיו קרובים וחשובים לנו יותר מהאגו הפרטי שלנו. כאשר נתחיל להראות דוגמאות טובות האחד לשני, לחמם יותר ויותר את הקשר בינינו, בהדרגה נגלה שלא יכולה להיות אהבה אלא רק על פני "פשעים". כלומר, רק כשיש מצבי פירוד שעליהם אנו נדרשים להתגבר ובכל זאת להתחבר, רק כך אפשר להגיע לבניית אהבה שתחזיק. אחרת זו לא אהבה, אלא הרגלים, הורמונים וכיוצא בזה.

במבט רחב, כיום האגו הגיע לעוצמה כזו שקשה לאדם לסבול מישהו לידו, אפילו עם עצמו הוא בקושי מסתדר. לכן האנושות פיתחה כל מיני אמצעים שיאפשרו לאדם להרגיש בנוח לבדו, שלא יהיה זקוק לאף אחד. ביטוח לאומי, ביטוח סיעודי, בתי אבות ועוד כהנה וכהנה. כל הטיפול שפעם סיפקה המשפחה לאדם, יכול להיקנות כיום בכסף. שלם ותקבל. אבל זהו שירות בלבד, שחסרים בו חום ואהבה. ככל שתוחלת החיים תעלה, כך החוסר ביחס חם ואוהב יאמלל אותנו יותר ויותר. אבל אפשר להפוך את התמונה מהקצה אל הקצה. אפשר בהחלט ללמוד לחיות בצורה טובה ויפה, עם עזרה והערכה הדדית, עם אהבה שכל הזמן מתגברת.

תרגיל מעשי ראשון בחימום האהבה: להראות אחד לשני עד כמה אנו משתדלים לעשות טובות זה לזה, דווקא במקומות שבהם ברור שלפי טבענו איננו רוצים בכך. למרות ההתנגדות הטבעית אנחנו עושים זאת, ואפילו שמחים על כך שיש לנו הזדמנות להתגבר על האגו למען קשר עם בני הזוג. כל אחד צריך להראות לאחר עד כמה הוא מתאמץ למלא את רצונו, וגם להזכיר שהוא מצפה לקבל יחס דומה. המאמץ להתעלות מעל האגו צריך להיות מודגש ומופגן: אנחנו משתדלים לפעול מעל הרצונות הפרטיים שלנו, כדי למלא את רצונות האחר.

בשורה התחתונה, אם לא נלמד להתעלות מעל האגו, לא רחוק היום שבו לא יהיו משפחות בכלל. קשר בריא יכול להתקיים לאורך זמן רק לפי הנוסחה: "על כל פשעים תכסה אהבה". כלומר, שכל הזמן מטפלים בהגברת האהבה בצורה מלאכותית, מראים זה לזה עד כמה אנחנו מוכנים לוותר כדי להאכיל אותה, בדוגמת אותה חיית מחמד שהזכרנו.

"איש ואישה, זכו, שכינה ביניהם". כך אמר רבי עקיבא, שגם הגדיר כי הכלל הגדול בחיים הוא "ואהבת לרעך כמוך". למעשה, הקשר הזוגי הוא מעין מעבדה ביתית לפיתוח יכולתו של האדם להתקשר באהבה למישהו מחוץ לו. תהליך כזה פותח אופקים חדשים, מסייע להתעלות לדרגה אחרת של קיום, שבה מתגלה בינינו כוח של אהבה עליונה אשר ממלא את כל הבריאה. כך מתממש מלוא הפוטנציאל שטבוע בנו כנזר הבריאה, ולכן נאמר בספר הזוהר, ש"הכול עומד על אהבה".

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1148 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content