Left Sidebar Content

חגים ומועדים | ל"ג בעומר

ל"ג בעומר והיחסים בינינו

שבוע לפני ל"ג בעומר, אם אתה איזה קרש כדאי שתצפה פגיעה מאחת מחבורות הילדים. פעם היינו גם מכינים חץ וקשת מענפים של עצים, משחקים אותה לוחמים. אבל כשחושבים על זה לעומק, מאז אותם ימים כמעט ולא למדנו שום דבר חדש על היום המיוחד הזה. ככל שהילדים מתבגרים, העניין מתמצה בתקווה שהם יחזרו הביתה בשלום מהמדורה, בלי לשתות את עצמם לדעת או לעשות סמים. אז מי אתה ל"ג בעומר? מה אתה יכול לספר? האם יש בך משהו שיכול לעזור לנו היום בחיים?

נתחיל בתזכורת: 49 ימים יש בספירת העומר, שמתחילה למחרת חג הפסח ומסתיימת בשבועות. ל"ג בעומר הוא היום ה-33 בספירה. מבחינה רוחנית, ספירת העומר מסמלת תהליך פנימי שאותו עלינו לבצע בתוכנו. במה מדובר? חכמי הקבלה מסבירים שהנשמה שלנו מורכבת משבע ספירות, חסד, גבורה, תפארת, נצח, הוד, יסוד ומלכות. כל אחת מהספירות האלה מחולקת לשבע ספירות משל עצמה. שבע כפול שבע, בסך הכול 49 ספירות שאותן עלינו לתקן.

מהן הספירות הללו, איפה הן נמצאות בדיוק, למה הן מקולקלות ומה זה אומר לתקן אותן? כתוב "בראתי יצר הרע, בראתי לו תורה תבלין", ומוסבר "כי המאור שבה מחזירו למוטב". נפרק את זה לאט. המטרה הגדולה של החיים היא להפוך דומים לכוח העליון שממלא את כל הטבע. התכונות שלו הן אהבה ונתינה טהורה, ואילו בנו הוא טבע מלידה תכונות הפוכות. אהבה עצמית ו"רצון לקבל" מכולם לעצמנו. "יצר רע". מהות התיקון היא לגשר על הפערים בינינו ולבנות מעליהם קשר חיובי, קירוב ואהבה. זה נקרא לפתח את הנשמה שלנו.

את הנשמה מפתחים על ידי תיקון "הרצון לקבל" שטבוע בנו. הרצון הכללי הזה, לקבל הכול מכולם לעצמנו, מחולק ל-49 רצונות פרטיים. בכל אחד מהם צריך להתבצע תיקון כיוון, באופן שהרצונות האלו כבר לא יכוונו אותנו נגד אחרים אלא בעדם. 49 הרצונות מדורגים מקל לכבד. תיקון כל רצון מתבצע על ידי כוח מיוחד שנקרא "אור". כדי לתקן את כל רצונותינו אנו זקוקים ל-49 מנות של אור.

איפה מצוי האור המתקן הזה? ב"תורה". תשכחו רגע מספר עשוי נייר או כתוב על קלף, התורה היא כוח מיוחד שקיים במציאות. כך מלמדים אותנו גדולי האומה, כך מוסבר בחכמת הקבלה. אמנם מאז החורבן והשתלטות שנאת חינם על העם שלנו, אנו מנותקים מהתורה האמתית, אבל היום ניתנת לנו האפשרות להתחבר אליה שוב. בין אם אנחנו חילונים או דתיים, ימנים או שמאלנים, בעזרת האור המתקן הזה נוכל להתאחד כעם המחובר באהבת אחים, מעל כל חילוקי הדעות הלגיטימיים.

תהליך התיקון כולל 49 שלבים, אבל השלב ה-33 מיוחד במינו. כנגדו אנו חוגגים את ל"ג בעומר. מה מיוחד בו? זוכרים את שבע הספירות שהזכרנו קודם? היום ה-33 מסמל את תיקון הספירה ה-33, הוד שבהוד. ספירה זו מסמלת את הגבול שבין שתי קבוצות עיקריות ברצונות שלנו.

בקבוצה הראשונה, שכוללת את הרצון הראשון עד ה-33, נמצאים רצונות זכים יותר, שקל יותר לתקנם לכיוון אהבה לזולת. בקבוצה השנייה, מהרצון ה-34 ועד לרצון ה-49, מצויים רצונות גסים יותר, אגואיסטיים מאוד, כבדים כאלה. קשה מאוד להזיז אותם לכיוון חיובי. מה עושים? בתחילה לא נוגעים בהם, ומתחילים לעבוד עם הרצונות הקלים יותר. אבל אחרי שסיימנו לתקן אותם והגענו לרצון ה-33, עכשיו אנו כבר מצוידים ב-33 כוחות חיוביים ובטוח שנצליח לתקן גם את קבוצת הרצונות השנייה. לכן חוגגים את ל"ג בעומר. אמנם לפנינו יש עדיין עבודה, אבל בטוח שנצליח בה ונגיע לסוף סדרת התיקונים הזו שנרמזת בחג השבועות.

השיטה לתיקון היחסים בינינו ולחיבור לזולת באהבה, פותחה על ידי חכמי הקבלה משך דורות. היום הם מוסרים אותה לידי כולנו. בעזרתה מדינת ישראל תוכל להתקדם אל עבר חיים חדשים. אנחנו נתחיל לראות את האחרים כחלק מאתנו, להרגיש כמו משפחה אחת. רגשות חדשים יציפו את החברה הישראלית, תחושות של שוויון, בטחון, חום ושמחה. בכל העולם ירגישו שמשהו טוב קורה פה, ויבואו ללמוד מאתנו את סוד החיבור.

אז יאללה ל"ג בעומר, מדורה של אהבה.

"יש בכל אחד ניצוצות של אהבת הזולת, אלא שניצוץ לא היה יכול להדליק את אור האהבה... לכן הסכימו שעל ידי התחברותם יחד - אז, מכל הניצוצות ביחד יעשה שלהבת אחת גדולה" (הרב"ש - הרב ברוך שלום אשלג).

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 559 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content