Left Sidebar Content

אקטואליה | משבר כלכלי | מאמרים נוספים בנושא כלכלה

כסף, כסף כסף!

דמיינו לכם את התמונה הבאה: אני חושב על האחרים וכל האחרים חושבים עלי. אני בטוח לחלוטין שכל צרכי ימולאו על ידי החברה וכל הזמן שהקדשתי לטרדות הקיומיות נעלם כלא היה. לאף אדם בעולם לא חסר דבר וכולם מתייחסים זה לזה באהבה ובערבות הדדית, ממש כבני משפחה. בין אם נאמין לכך שזה אפשרי ובין אם לא, זה הכיוון שאליו אנו מתקדמים.
מאת: אלי וינוקור

לפי הערכת הבנק לפיתוח אסיה (ADB), כ-50 טריליון דולר נמחקו מהכלכלה העולמית כתוצאה ממשבר האשראי. 50 טריליון, למי שאינו בקיא במספרים, זה, בואו נגיד, לא מעט כסף: 50 אלף מיליארדים או 50 מיליוני מיליונים, איך שתרצו, מה שאומר 13 (כן כן שמעתם נכון), 13 אפסים. וזה אומר ש - תחזיקו חזק - 63% (!) מהתוצר הגלובלי השנתי ירד לטמיון. 63% אחוז מכל הכסף שהעולם הזה הרוויח בשנה שעברה. נעלם, פרח, אבד. זה כסף שאיש לא הרוויח אותו, כסף שלא עבר ידיים, הוא גם לא התנקז אצל קבוצה מצומצמת של עשירים. זה כסף שפשוט אמר שלום והלך. אני לא גר פה יותר. אל תתקשרו וגם אל תשאירו לי הודעה.

מאני מאני. 50 טריליון דולר נמחקו מהכלכלה העולמית

לפני מספר חודשים (בעקבות טור של העיתונאי דרור פויר) קראתי כתבה בפורבס שניסתה להסביר את המושג כסף במונחים של זמן. מחישובים של פרופסור למתמטיקה בשם ג'ון אלן פאולוס, עולה שאם נושיב פקיד בנק שסופר, נניח, 5 שטרות ירוקים בשנייה, ניתן לו חבילה עם כסף ונבקש ממנו לוודא שהסכום בחבילה הוא 50 טריליון הדולר, זה ייקח לו... 320 אלף שנה! 320 אלף! אתם מאמינים?

ניתן להם כסף, ועוד כסף

המעצמות הכלכליות הגדולות לא נותרו כמובן אדישות למשבר המחריף ונרתמו מיד להוצאת השווקים מהמפולת המטורפת שאליה נקלעו. אלא שגם שם העניינים, איך לומר, לא ממש הגיוניים.
1000 מיליארד דולר לבנקים ולמוסדות הפיננסיים ועוד למעלה מ-1000 מיליארד דולר סיוע לתעשיית הרכב, לסטודנטים, למובטלים, למפוני המשכנתאות ועוד, הושקעו עד כה בארצות הברית. 500 מיליארד יורו למוסדות הפיננסיים ו-50 מיליארד יורו נוספים לתוכנית פיסקאלית שנתית בגרמניה. גם באנגליה נשפך לא מעט כסף - שם השקיעו קצת יותר מ-1000 מיליארד דולר במוסדות פיננסיים ובאג"ח שונים. מעל 220 מיליארד דולר נעלמו מקופתה של רוסיה בניסיונות לשקם את הרובל ולעצור את בריחת המשקיעים. סין השקיעה מעל ל-585 מיליארד בתוכנית פיננסית משלה ואף קנתה בשנים האחרונות אגרות חוב בסך כולל של 681 מיליארד דולר מארה"ב - דבר שעזר מאוד לאמריקאים לממן את התקפי הצריכה שלהם אבל גם את תוכנית ההתאוששות הכלכלית. יפן הוציאה מכיסה כ-150 מיליארד דולר ועתידה להוציא כ-100 מיליארד נוספים, וכל זה עוד לפני שנרקמה תוכנית ממשלתית מסודרת להצלת השווקים ולפני שספרנו את הכסף ששולם תמורת אגרות החוב שהיא קנתה עד סוף 2008 מארה"ב - בסך כולל של 578 מיליארד דולר.

המעצמות לא נותרו אדישות

250 מיליארד נוספים הצטרפו בסוף השבוע האחרון ל-250 המיליארד שכבר קיבלה קרן המטבע העולמית כדי לסייע למדינות המתפתחות בעקבות פגישת שרי האוצר של ה-G20. הוסיפו לכך את עשרות המיליארדים שנשפכו באוסטרליה, צרפת, קנדה, דרום אמריקה... מדינות מזרח אירופה כבר אמרנו? המצב שם כל כך גרוע עד שמדינות האיחוד האירופאי שוקלות לסייע, רק כדי למנוע תגובת שרשרת שתפיל את אירופה כולה. נחבר את הכל ביחד ונקבל סכומי כסף שהמחשבון הביתי פשוט לא יכול להכיל.

האם כסף באמת עוזר לשווקים?

"תעזוב אותי, אין לי מושג", תהיה התשובה הכנה ביותר שתוכלו להוציא מהאנליסטים והכלכלנים הבכירים. רק לשם המחשה: על פי הערכות המומחים, היקף ה"נכסים הרעילים" השוכבים במאזנים של הבנקים בארה"ב מגיע לסכום כסף שבין 500 ל-1000 מיליארד דולר נוספים. "למה בין 500 ל-1000?" תשאלו, הרי מדובר בהבדל עצום? התשובה, כפי שבוודאי ניחשתם בעצמכם, די פשוטה: לאיש מהמומחים אין מושג לגבי ממדי המשבר. ולכן, כל מה שניתן לעשות הוא לשחק עם המספרים. אלא שהמספרים הללו, הם לא סתם מספרים. מדובר בסכומי כסף שנגרעים מפנסיה וקרנות החיסכון של אנשים כמוני כמוך בכל רחבי העולם. נעלמים כלא היו מהזיעה וההשקעה של אנשים שעבדו למענם במשך שנים, נגרעים מהכספים של משלם המיסים. המצב מגיע עד כדי כך שבסקרמנטו שבארצות הברית מאות אנשים חיים כבר באוהלים!

אז מה עושים?

מתחילים להפנים שהטירוף שאוחז כעת בעולם וחוסר היכולת של מנהיגי המדינות להתמודד עם המציאות החדשה שהתגלתה, מעידים על הנחיצות בשינוי הגישה. במציאות שבה כל בני האדם קשורים בטבורם זה לזה, לא מספיק להזריק למערכות שקורסות תרופות הרגעה. מה הטעם להזרים הון כסף לבנקים, אם הם שומרים אותו אצלם ובמקביל זורקים אנשים לרחובות? לא רגולציה נוקשה יותר וגם ולא קנייה של עוד ועוד "נכסים רעילים" - שני הפתרונות המוצעים כעת על ידי ראשי המעצמות הגדולות - יוכלו להוציא את העולם מההקפאה שבה הוא שרוי כבר מספר שנים.

הדרך לפתור את המשבר הזה היא להבין שבמצבו הנוכחי של העולם, לא תספיק רגולציה חיצונית, אלא נחוצה רגולציה ברמה פנימית יותר, אנושית, ברמת הקשר בין האנשים. שם המשבר הזה התחיל, ועליו להיפתר באותה הרמה. ה-"כסף שנעלם" הוא רק ביטוי חיצוני למשבר ביחסים. האזרחים הפשוטים לא מאמינים לבנקים, שלא מאמינים לחברות ולסוחרים פרטיים, שלא מאמינים לממשלה, שלא מאמינה באזרחים.

במילים אחרות, עולמנו עשיר דיו ורחב מספיק כדי לפרנס את כולנו, והנזילות היחידה שחסרה בו כיום, היא בקשר בין בני האדם. כדי להוציא את העולם מהמשבר, על מנהיגי העולם לשתף בכך את האנשים. עליהם לגרום לכל בני האדם לקחת חלק בתוכנית של ערבות הדדית אמיתית. לא ניתן יהיה לכפות משטר רגולטורי על השווקים, בדיוק כפי שלא ניתן לסתום מרזב - גם אם ממש בא לנו - כי המים יפרצו ממקומות אחרים. לא ניתן לאנוס את האדם להגביל את עצמו, אלא רק להביא אותו למצב שבו הוא בעצמו מעוניין לחשוב על אחרים.
הרגולציה היחידה שתעבוד היא כזו שתבוא מהאדם עצמו, רק אם הוא ירגיש בצורה עמוקה וברורה שכל העולם תלוי בו והוא תלוי בכל האחרים. שינוי יחס כזה של האדם לסביבתו ייצר מעצמו את הרגולציה שאותה מחפשים שרי האוצר והמנהיגים.

אז מהיכן יש להתחיל?

מיצירת חברה אנושית שתעלה את המודעות של כולנו לחוקי החיים בעולם המקושר שבו אנו דרים. כדי לצאת מהמשבר הכלכלי, על כל אדם להפנים שהדרך היחידה שלו לשרוד היא לרצות לנטרל את האגו מהיחסים הבין אישיים. לכן רק כשרשתות התקשורת וראשי המדינות יקדמו הסברה רחבה לגבי האגו כסיבה האמיתית למשבר, ויחנכו את תושבי הכדור לכך שהחיים בעידן הגלובלי מחייבים אותנו להיות מאוחדים ואחראיים אחד על השני, שפע של כסף יישב בחשבונות הבנק שלנו, כסף שנדע להרוויח ממנו באמת.

הפתרון למשבר

צפו בקליפ: "ההבדל בין בעלות לשליטה"

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content