Left Sidebar Content

משמעות החיים

מיניות רוחנית

למה הדחף המיני חזק כל כך אצל בני אדם? מדוע המין תופס מקום כה מרכזי בתרבות האנושית? יש כל כך הרבה דברים נוספים בחיינו, אבל דומה שיצר המין תמיד נמצא בשטח וגונב את ההצגה לעצמו. סוג של פרובוקטור. מדוע כך בנויה ההסתכלות שלנו על החיים?

חכמת הקבלה מסבירה מאיפה זה נובע. מבחינה רוחנית, הדחף למין מגיע אלינו מהמקור שלנו, מאותו כוח שיוצר אותנו. חכמי הקבלה קוראים לכוח הכללי הזה של הטבע, הבורא, ומגלים שמגמתו היא לקדם אותנו לזיווג עמו. כל מה שיש לנו בחיים, בכל הצורות והאופנים, נועד רק כדי לקדם אותנו אל אותו זיווג מושלם, שבו נחוש תענוג עילאי.

בהגדרה הרוחנית למיניות, החלק הנשי מייצג את המוכנות לקבל מילוי, והחלק הגברי את המוכנות לתת. מתוך השורש הרוחני הזה נובעות כל צורות ההתקשרות בטבע. החיים קיימים לא באחד ולא בשני, אלא רק בקשר בין פלוס ומינוס, בין זכר ונקבה. בדומם, בצומח ובחי זיווג כזה מתקיים ברמת החומר, ואילו ברמה האנושית הזיווג מתקיים גם ברמת הרגש, שהיא מעל החומר.

מבחינה רגשית, התקשרות נכונה בין שני בני אדם נקראת בקבלה "זיווג" בין זכר ונקבה, בלי קשר להיותם גבר או אישה. כאשר האחד רוצה למלא את האחר בכל טוב הוא נחשב זכר, וכאשר הוא מספק לאחר הזדמנות להעניק לו מילוי, הוא נחשב נקבה. כלומר, השיוך המיני הרגשי הוא דינמי, ומוגדר לפי סוג הפעולה שמתקיימת ביניהם באותו רגע.

ועכשיו לדחף המיני. גם אם איננו מודעים לכך, היחס למין טבוע בכל דבר בחיינו כבני אדם, כפי שהסביר פרויד. מבחינה אבולוציונית, הדחף למין הוא הדחף לחיים. התקשרות מינית מביאה אותנו להתפתחות, ללידתו של דור חדש. גם ברמת החומר, התקשרות בין החלקיקים האלמנטריים בונה אטומים, מולקולות וכן הלאה. במבט רחב, התפתחות החיים גם מקדמת אותנו אל פסגת האבולוציה.

בשיא התפתחותנו כבני אדם אנו אמורים להעפיל אל הזיווג המושלם. הזיווג הרוחני. במה מדובר? הפרטנרים בזיווג הרוחני הזה יהיו האנושות והכוח העליון. כדי להיות ראויים לזיווג הזה, עלינו לפתח כלי מתאים מצדנו לקבל את מה שהבורא רוצה לתת. הוא יהיה אז כגבר כלפינו, וכולנו גם יחד נהיה כמו אישה. התנאי לקבלת השפע ממנו הוא שנרצה להיות מחוברים זה לזה באהבה, שתהיה בינינו השלמה הדדית. רק אז האור יוכל למלא אותנו ולזרום בינינו. מדובר במצב האושר האולטימטיבי, ולכן הוא נקרא הזיווג הרוחני.

שימו לב, במקור, כולנו נשמה אחת, אבל נשברנו לחלקיקים נפרדים. לכן המטרה הגדולה של החיים היא להרכיב מחדש את הפאזל האנושי. להיות שוב כמו אחד, אבל מתוך הכרה ובחירה חופשית. בלי קשר לסקס, ביכולתנו להעפיל לקיום של מין רוחני. במצב הזיווג הרוחני כל אחד מתפקד כלפי האחרים גם כזכר וגם כנקבה. אף אחד לא יכול למלא באופן ישיר את רצונותיו עצמו, להרגיש סיפוק אמתי בחיים לבדו, אנחנו יכולים למלא רק האחד את השני. זה השיעור הגדול שעלינו ללמוד בסופו של דבר.

בצורתה האידיאלית, מערכת קשר רוחנית מכילה פרטים שכל אחד שואף להיטיב עם כולם. כמו תאים בגוף שמרכיבים ביחד ישות שגבוהה יותר מכל אחד מהם, גוף חי, כך גם קורה במערכת הקשר הזו. על ידי זיווגים רוחניים אנו מתחילים לחיות ברמה גבוהה יותר, מעל מגבלות הזמן, התנועה והמקום. ממלאת אותנו הרגשת הרמוניה ושלמות, שאין לה שום קשר לגופים הפיזיים שלנו, ובתוך אותה נשמה אחת, אנחנו מוצאים את קיומנו השלם והנצחי.

 

"וכשהאור הזה מתעורר, הכול בחיבור, בזיווג, הכול באהבה, הכול בשלמות" (ספר הזוהר).

 

"ולא חסר לך כלום, אלא לצאת בשדה אשר בֵּרכו ה', וללקט כל אלו האיברים המדולדלים שהתדלדלו מנשמתך, ולצרף אותם לגוף אחד. ובגוף השלם הזה ישרה ה' שכינתו בתוכו בקביעות בלי הפסק כלל. והמַבּוע של תבונה רבה, ונחלים עליונים של אור, יהיו כמעיין שלא נפסק. וכל מקום שתיתן עיניך בו, יתברך" (הרב יהודה אשלג - "בעל הסולם").

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 704 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content