Left Sidebar Content

חגים ומועדים

משה – המנהיג האידיאלי

תגידו, ראיתם איזה מנהיג דגול בסביבה? אפילו לא פה בישראל שכל כך מפולגת, אלא בכלל? על רקע וואקום כלל-עולמי באגף המנהיגות בימינו, דמותו של משה רבנו שמוציא את ישראל ממצרים נראית זוהרת מתמיד. מה הפך את גדול הנביאים למנהיג כה בולט בין דפי ההיסטוריה? איזה כושר מנהיגות מיוחד היה לו? והכי מסקרן, איך הסתדר לו עם הגמגום?

לא פשוט לדבר על משה, כי הוא העפיל במעלות האהבה והנתינה גבוה יותר מכל אחד אחר. מבחינת כושר מנהיגות, לא היה בו שום דבר מיוחד. לאורך ההיסטוריה היו הרבה אנשים שידעו לנהל מצוין, לסובב אחרים לכאן או לכאן בהתאם לשאיפותיהם האגואיסטיות, אבל הם לא זכו להיחשב למנהיגים הגדולים של ישראל. תחכום, ערמומיות ושאר תכונות חלקלקות, כל אלה לא נדרשות למנהיג ישראלי. מה הוא כן צריך? להיות תמים.

להיות תמים פירושו לא לרצות כלום לעצמך, מלבד להידבק יותר ויותר בתכונת האהבה והנתינה הטהורה. זו תכונתו של הכוח העליון שפועל בכל הטבע, הכוח האחד שגילו גדולי האומה. אם מנהיג פועל בתמימות כזו, כוח האהבה והנתינה משפיע דרכו על כל העם. בכך המנהיג תורם לחינוך העם. לאט לאט, בסבלנות ובהדרגה, דרך כל המאורעות שעוברים עליהם, המנהיג מקדם את העם לתיקון היחסים בין אדם לחברו. וכשהאנשים מתקרבים לחיבור, לוויתור, לסובלנות ולהתחשבות הדדית, הם נעשים לעם ישראל. עם שמכוון ישר אל האהבה. מעל כל ההבדלים וחילוקי הדעות כולם מתחברים זה לזה, כדי שיתגלה ביניהם כוח עליון של אהבה ונתינה.

בכל פעם שהאגו של העם מתנפח, משה מאזן אותו. אגב, זה לא מקרי שהאגו כל הזמן גדל, זו הזמנה להתקדמות ולהתפתחות. אבל כדי לממש אותה נכון, יש צורך להוסיף לאגו החדש כוח נוסף, כוח מאזן-אגו. לצורך המחשה נאמר שהאגו גדל בק"ג אחד, יש להוסיף כנגדו ק"ג אחד של כוח מתקן. האגו גדל בעשרה ק"ג, להוסיף מולו עשרה ק"ג של כוח מתקן. אם כן, תפקידו של משה כמנהיג ישראלי הוא לשמור על האיזון הזה. לעזור לכל אדם לאזן את האגו שלו עם חיבור ואהבה.

משה חוקר את מערכת הכוחות שפועלים באדם, בחברה ובכלל הטבע. א-לֺהים בגימטרייה הטבע (86), ובמערכת הזו יש חוקים. מתוך הבנת מטרת התפתחותנו ותכליתה, משה מסביר בכל פעם מה הצעד הבא. הוא מלמד מאין באנו, איך אנו מתפתחים, מהם הכוחות שמובילים אותנו ואיך אנחנו יכולים להתקדם בצורה טובה ממצב למצב. איך בכל פעם שהאגו מרחיק בינינו אפשר להתחבר מעל כל הפערים, לבנות גשרים של אהבה מעל השנאה.

בדרך כלל למנהיגים יש אגו גדול מאוד, מה לגבי משה? אכן, למשה היה אגו גדול מאוד. הרי איפה הוא גדל והתחנך? בבית פרעה. ארבעים שנה הוא היה שם, ופיתח אגו עצום. אבל אחר כך, הוא למד גם איך מתעלים מעליו. על כך מרמז הסיפור שאומר שכאשר יצא משה וראה מצרי אחד מכה איש עברי מאחיו, הוא הרג אותו והטמין אותו בחול. תשכחו רגע מסרטי פעולה, התורה היא לא תסריט הוליוודי. כתבי הקודש מדברים על מערכה שמתנהלת בתוך אדם אחד, כפי שמוסבר בספר הזוהר. האדם הוא עולם קטן. אותו מצרי שמשה טומן בחול מייצג את הכוח האגואיסטי שלו עצמו. הוא לומד איך לגבור עליו, איך לנצח אותו.

אז משה הוא לא איזה חנון אוורירי, יש לו אגו אכזרי ביותר, כמו שנאמר "כל הגדול מחברו יצרו גדול הימנו", אבל משה למד איך מכוונים את האגו לכיוון חיובי על מנת להתפתח. לכן משה נחשב לגדול יותר מאחרים. לכן הוא יכול לגשת אל העם ולנסות ללמד אותם איך להתמודד עם האגו שמתעורר בהם בכל פעם. אבל העם קשה עורף, כידוע, עושים למשה חיים לא קלים. מתייחסים למשה בזלזול, כטיפוס קצת הזוי, לא ריאלי, לא מציאותי. משה מתקשה מאוד למצוא איתם שפה משותפת, וזה נרמז בכך שמשה מגמגם. אבל משה יודע שאין לו ברירה, שהוא חייב לבצע את שליחותו.

בזמננו, כוח הנהגה מסוגו של משה צריך להתבטא בדמותה של מערכת חינוכית כלל- חברתית. מערכת שתגרום לכל אחד מאתנו להבין שהשורש לכל הבעיות של ישראל, מבית ומחוץ, הוא האגו שמביא פירוד. שהמלחמות שלנו איש באחיו ממררות את חיינו, וגם מביאות עלינו צרות מבחוץ. דרושה לנו הנהגה ישראלית מקורית, שתלמד אותנו להתעלות מעל כל חילוקי הדעות, ולמרות כל השוני להתחבר זה לזה. רק כך נוכל להביט לילדינו בעיניים ולהבטיח שמחר באמת 'יהיה בסדר'.

מן המקורות

"הרועה את הצאן, כשהצאן יולדת, הרועה נוטל אותם טלאים בחיקו, כדי שלא ילאו ויגעו, ומוליכם אחרי אִמוֹתם, ומרחם עליהם. כך המנהיג לישראל, צריך להנהיג אותם ברחמים, ולא באכזריות. וכן אמר משה, כי תאמר אליי, שָׂאהו בחֵיקךָ כאשר יישא האומֵן את היונק" (ספר הזוהר עם פירוש "הסולם", פרשת שמות, שעה).

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 542 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content