Left Sidebar Content

זוגיות | אהבה וזוגיות

משיכה בין גברים ונשים

מדוע אנו נמשכים אל אנשים מסוימים ולאחרים לא? האם אפשר לנקות את כל 'רעשי הרקע' ולזהות מי באמת מתאים לנו? ולבסוף, שאלת השאלות, לכל סיר יש מכסה?

כבר מתחילת התפתחות היקום לפני 14 מיליארד שנה, התחילו להווצר חלקיקים המשוייכים לשתי צורות הפוכות, פלוס ומינוס, שאפשר לכנותם גם זכר ונקבה. החלקים האלה אינם יכולים להתקיים זה ללא זה, וההתקדמות נעשית על ידי חיבור ביניהם. הפגישה ביניהם מולידה בהדרגה צורות מורכבות יותר ויותר, ומובילה את ההתפתחות מדומם לצומח, מצומח לחי ולבסוף מהחי אל המדבר. עד דרגת המדבר, ההתקשרות נעשית בצורה אינסטינקטיבית ובכל פרט מוטבעת נטייה כלפי הזיווג המתאים לו.

חיות מרגישות פחות או יותר מה מתאים להן, הזכרים בוחרים את הנקבות לפי המידה בה הן נראות בריאות, יכולות להעמיד צאצאים בריאים יותר. נקבות בוחרות את בני זוגן לפי חוזקם, כך שיוכלו להביא להן צאצאים חזקים יותר, להגן עליהן ולספק את צרכיהן. אותם דחפים טבועים גם בנו, בני המין האנושי. אמנם לנו נדמה לנו שזה לא כך, ואנחנו מסתירים את זה בכל מיני דברים, אבל הרבה מאוד מהנטייה שלנו אחד לשני מושפעת מהתנאים האלו.

בשונה מבעלי חיים רבים שכמעט ולא נמצאים יחד לאחר הזיווג, אצלנו בני הזוג בונים יחד משפחה. החיים המשותפים כוללים מרכיבים רבים כמו בית, עבודה, השכלה לילדים ולנכדים. אך טבעי הוא שלמסע ארוך ומורכב כל כך, נבחר בני זוג שיכולים להתאים לנו על פי פרמטרים חיצוניים ופנימיים, אבל כאן בדיוק מתחילות הבעיות האנושיות של זמננו.

חינוך, הרגל, תרבות, שייכות לעם או למגזר מסוים, מוסכמות חברתיות, אופנה - גורמים סביבתיים אלה ונוספים מטשטשים את נטייתו האישית של האדם. כתוצאה מכך, האדם נמשך למישהו שבאופן טבעי לא אמורה להתעורר בו שום משיכה כלפיו.

כולנו שונים, כל אחד מיוחד, אבל פועלת עלינו נורמה חברתית אחת שמגדירה מהו יופי, למי כדאי להימשך. לדוגמה, פעם נשים מלאות היו נחשבות ליפות, היום רזות. וכך, את הטעמים וההעדפות האישיות שלנו, הדעות שלנו, ההסתכלות שלנו, את האושר הפנימי האמתי שלנו, אנחנו הופכים למשהו צר מאוד, משהו אחיד.

טבועים בנו דחפים שאמורים לכוון אותנו אל מה שמתאים לנו באמת, אבל החברה שאנחנו נמצאים בה לא מאפשרת לנו לממש אותם. אנחנו פועלים לפי מודלים כלל-חברתיים, מנסים להיראות טוב בעיני אחרים, ולכן אנחנו לא מאושרים. כתוצאה מכך, אנשים נכנסים למערכות יחסים, מתחתנים ואפילו מגדלים ילדים, אבל מתישהו מרגישים, לא, זה לא זה. זה לא מה שאני מבפנים הייתי רוצה.

במקביל, החיים של היום מושכים אותנו לכל הכיוונים, כל גבר צריך אלף נשים, וגם נשים כבר לא מסוגלות להיות עם גבר אחד, אף על פי שזה לגמרי לא טבעי. כל זאת מפני שאנחנו רחוקים מאוד ממציאת משהו שמתאים לנו.

קריסת התא המשפחתי בזמננו מחייבת אותנו לבחון מחדש את כל היחס שלנו לאיתור בני זוג. הקשר הזוגי עומד ביסוד החיים, ביסוד ההתקשרות בטבע. משום כך, אי סיפוק ביחסים עם בני זוג משליך על כל תחומי חיינו. כל אחד יודע שכאשר יש לו בעיות בבית, זה מקרין על כל מה שהוא עושה בחיים. לעומת זאת, אם טוב לאדם בקן המשפחתי, הוא רגוע ויודע איך לפתח נכון את כל הקשרים בחייו.

בסוף מאה שנות בלבול, אנחנו נצפצף על כל המוסכמות החברתיות ושטיפת המוח התקשורתית, ונשתדל לזהות את הדחפים הפנימיים שלנו, הטבעיים. על פיהם נבחר לעצמנו בני זוג מתאימים, שותפים לחיים.

ייתכן שבעתיד יפותחו בדיקות מיוחדות, מין מבחנים אישיים שיוכלו לסייע לאנשים לחדור דרך כל מעטה הנורמות החברתיות שספגו מהתרבות, מכלי התקשורת, מהאינטרנט וכולי, ולאתר את ההעדפות הפנימיות שלהם. להרגיש מה באמת מתאים להם לפי טבעם. כך נוכל להוות חברה שמסייעת להתפתחות זוגית נכונה וטבעית.

אם נבנה יסוד זוגי נכון, אנחנו בזה בונים את העולם החדש. נדע איך להתייחס נכון לכל דבר בחיים. נרצה לבנות גם את החברה בצורה כזו שתתאים לתא המשפחתי, שתתמוך בחיי המשפחה. ואז במקום לכוון אותנו לכל מיני מטרות מלאכותיות כמו להתעשר ללא סוף ולכבוש עוד ועוד יעדים מפלסטיק, החברה החדשה תדגיש את בניית המשפחה הנכונה כיסוד החיים הבריאים.

האם לכל סיר יש מכסה? ללא ספק. בסופו של דבר, מסבירים חכמי הקבלה, כולנו חלקים ממערכת רוחנית אחת. היא מורכבת משני חלקים, זכר ונקבה, אדם וחווה. כשהם עברו פיצוץ מכוון שנקרא 'חטא עץ הדעת', ההתפוצצות הזו הרחיקה בין זוגות חלקיקים זכריים ונקביים שאמורים להשלים זה את זה. מול כל חלקיק יש את האחר שדווקא הוא משלים אותו, בצורה אידיאלית.

במבט כולל אפשר לומר כך: כל הגלגולים שעברנו משך ההיסטוריה הם רק כדי שנמצא בסופו של דבר את החלק שמתאים לנו ומשלים אותנו בדיוק.

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 709 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content