Left Sidebar Content

זוגיות | נשים - זווית אישית

ניגודים משלימים?

האם זיווג בין ניגודים יכול להצליח? האם הפכים משלימים זה את זו או מובילים בסופו של דבר לקטסטרופה ולסיוט? עקבנו אחרי התכנית "היפה והחנון" וניסינו להבין את התופעה על פי הקבלה
מאת: נטלי קיסוס

מספר חודשים בלבד עברו מהרגע שבו נעמה קיסרי זכתה בגמר הגדול של הישרדות, וכבר ערוץ 10 דאג לספק לנו סדרת ריאליטי חדשה שתמלא את משבצת השידור הריקה, ותעמוד איתן בטבלת הרייטינג מול התוכנית המתחרה: "הפוליגרף" שבערוץ 2 - הלהיט הטלוויזיוני הישן-חדש: "היפה והחנון".

למי שטרם הספיק להכיר, "היפה והחנון" היא תוכנית מציאות ישראלית המבוססת על הפורמט האמריקאי המצליח "The Beauty and the Geek" . בתוכנית מפגישים בין חבורת גברים המתאפיינים באינטליגנציה גבוהה וביכולות חברתיות נמוכות, עם נשים המתאפיינות ביופי ויכולות חברתיות גבוהות, אך בלי מיומנות אקדמית. חברי הקבוצות מתחלקים לזוגות (גבר ואישה) ובמהלך התוכנית הם מלמדים זה את זה מיכולותיהם.

כמו בכל תכנית ריאליטי, מדי פרק מודחים חלק מהמתמודדים וכך עד לגמר הגדול, שבו הזוג המנצח הוא זה שהצליח להעניק אחד לשני יותר כישורים ויכולות.

חיים על רקע הניגודים

ואני תוהה, עם כל הכבוד לריאליטי, האם בחיים האמיתיים זיווג מעין זה עשוי להימשך ולשגשג? או במילים אחרות האם ניגודים באמת משלימים?

הפכים מוחלטים יכולים לייצר קטסטרופה, במיוחד כשמגיעה העת להחלטות מהותיות ועקרוניות, כחלק מכל מערכת היחסים. כך למשל, בילוי משותף עלול להפוך לסיוט, כשאחד רוצה "לקרוע" את רחבת המועדונים עד אור הבוקר, ולשנייה מתחשק לראות סרט חבוקה בזרועות בן זוגה מתחת לשמיכת הפוך. או נניח שהיא בעניין של הקמת משפחה חמה ומרובת ילדים והוא טרוד בתכנון צעדיו הראשונים בעולם העסקים...

מחקרים על זוגות נשואים

דומה כי השאלה "האם הפכים משלימים זה את זו?", העסיקה דורות רבים של סופרים, הוגים וחוקרים. במאמר מטעם העמותה האמריקאית לפסיכולוגים (PAP), שפורסם בכתב העת היוקרתי "Journal of Personality and Social Psychology" מנסים צמד החוקרים שנהונג לואו ואווה קלונן (Luo, Klohnen) לשפוך אור נוסף על הסוגיה.

במחקר שערכו השניים השתתפו 291 זוגות נשואים טריים, בגילאי 50-20, שהיו נשואים בעת המחקר משך זמן של פחות משנה, אך יצאו זה עם זו כשלוש שנים לפני הנישואין. במחקר נמצא שאנשים נוטים להימשך לבני זוג שמחזיקים בעמדות ובערכים הדומים לשלהם. עוד עולה מהמחקר, שבני זוג שדיווחו על שביעות רצון גבוהה מחיי הנישואים, דומים יותר באישיותם זה לזה מאשר בני זוג שדיווחו על שביעות רצון נמוכה יותר.

חוק "השתוות הצורה"

אנחנו נמשכים למי שדומה לנו, למי שיש לנו עימו מכנה משותף, שפה משותפת. הסיבה לתופעה זו נעוצה בחוק "השתוות הצורה". ואני לא מתכוונת לכך שהבעל מגדל כרס כשאשתו בהריון או לתופעה הידועה ששני בני זוג, לאחר מספר שנים נעשים דומים חיצונית זה לזה.

היטיב לתאר את חוק "השתוות הצורה", בעל הסולם, מחבר פירוש הסולם לספר הזוהר, שאמר: "כששני אנשים אוהבים זה את זה, תאמר שהם דבקים זה בזה כגוף אחד... ואם יש ביניהם איזה שינוי צורה, דהיינו שאוהב דבר מה, אף על פי שחברו שונא הדבר, וכדומה, הרי בשיעור שינוי הצורה הזה, הם שנואים ורחוקים זה מזה".

ניתן לומר, שאהבה היא הרגשה של התקרבות הדדית של רצונות, מחשבות ותכונות, שגורמת לנו לאהוב ולהבין זה את זה. לכן לפי החוק הזה ניתן להסיק שהחשיבה הרומנטית על כך שניגודים מגיעים בסופו של דבר להבנה הדדית וליצירת קשר שיחזיק לאורך ימים, היא פשוט לא מציאותית.

חידוש וריענון , האומנם?

כשאנו מתחילים את הדרך המשותפת שלנו כהפכים, יכול להיות שנמצא בזה הרגשה של חידוש מרענן, אך בחלוף הימים הפערים הראשוניים בינינו עלולים להפוך לתהומות חשוכים. תהומות שאין מי שירצה לגשר עליהם, וגם אם היינו רוצים, לא בטוח שהיינו ממש יכולים.

אז בעצם הקלישאה החבוטה שניגודים משלימים זה את זה היא אולי עוד גימיק טוב לתוכנית טלוויזיה שתרתק אותנו אל המרקע, או אולי עוד אפיזודה מלהיבה וחולפת שבה נרגיש כמו הכוכבים בסרטים, אך בהחלט לא מדובר במתכון בדוק לזוגיות מאושרת וארוכת שנים.

נטלי קיסוס: בת 28 , נשואה ואם טרייה, בוגרת תואר ראשון במדעי ההתנהגות, כתבת "קבלה לעם".

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content