Left Sidebar Content

אקטואליה | זמן קורונה

קורונה: מה אלוהים רוצה

מתי אלוהים ייקח את הקורונה בחזרה? למה הוא לא עוזר לנו עם כל הסיפור הזה של המגפה? מה הוא רוצה? הוא כועס? הרבה שאלות מעלה התקופה, בואו נעשה קצת סדר לצורך פיתוח גישה בריאה.

חכמי הקבלה אומרים כי "הטבע" שווה "א-לֹהים" (בגימטרייה 86). כוונתם להדגיש שהתייחסות לטבע או לאלוהים היא היינו הך. אלוהים זו מערכת הטבע הכללית, שבתוכה הדומם, הצומח, החי והאדם שבעולמנו וגם טבע עליון שנסתר מעינינו. המועיל ביותר זה להתייחס לאלוהים כאל מכונה, שאמנם מלאה ברגש ובשכל, אבל בסופו של דבר מתפקדת כמערכת קשיחה, לפי חוקים מוחלטים. אם נדע איך להשפיע עליה, נוכל לקבל ממנה תגובות חדשות. 

למה אלוהים לא עוזר לנו עם הקורונה? כי הריפוי תלוי בנו, בני האדם. אנחנו קלקלנו את העולם, ובהתאם קיבלנו מהמערכת תגובה לא טובה. במקום להתחבר נכון זה לזה, בידידות, בהתחשבות, בהתקרבות הדדית, במקום ללמוד ליהנות מהחיים ביחד, התפתחנו בכיוון הפוך. אנשים מפרגנים רק לאגו שלהם, בכל דבר ועניין. הקלקולים הללו מצטברים במערכת, ובשלב מסוים באה תגובה מתקנת כמו נגיף הקורונה. כדי לסלק את המגפה, עלינו להבין את חוקי המערכת ולדעת איך להתקשר נכון זה עם זה.

יש החושבים שאלוהים כועס, אבל האמת היא שאין דבר כזה. "דיברה תורה כלשון בני אדם", אמרו על כך החכמים. אין בכוח העליון שום כעס, הוא למעלה מכל הרגשות האנושיים הללו, ובמערכת ידוע מראש מה צריך לקרות. 

איך אפשר להיות בטוחים שהקורונה באה בגלל שבני אדם לא מספיק מתחשבים זה בזה? פשוט מאוד. אנחנו רואים את הטבע כמערכת אינטגרלית, שכל חלקיה קשורים זה לזה. אם יש אלמנט חופשי שיכול להוציא את המערכת מהתקשרות מלאה, זהו רק האדם, היצור היחיד שניתנה לו בחירה. באדם טבוע אגואיזם צר, יצר רע, ועליו לאזן אותו עם יצר טוב. אם אין הוא עושה זאת, מצטברות במערכת טעויות. וכשהסטיות הללו מגיעות לרף מסוים, המערכת מגיבה בדיוק באופן שיתקן את כיוון ההתפתחות השגוי.

שימו לב: כשאדם אחד מתייחס לא טוב לאדם אחר, העניין לא נגמר ברמה האנושית, אלא משפיע לרעה על כל המערכת הגדולה של הטבע. למה? כי במערכת שכולה גלובלית ואינטגרלית, כל פעולה משפיעה על כלל המערכת.

אילו יכולנו לדבר עם אלוהים, לשאול אותו מה הוא רוצה מאיתנו עם כל הקורונה הזאת, מה הוא היה עונה? שנתחבר נכון זה לזה. אבל, כדי להיות מסוגלים לשמוע את תגובתו, אנחנו צריכים קודם לבנות בתוכנו מערכת כמו שאלוהים בנה. מערכת של השפעה, מלשון הענקת שפע, מערכת של אהבה ושל נתינה טהורה. רצון להיטיב לכול, לבני האדם, לדומם, לצומח ולחי, למערכת כולה. כשנתקין בתוכנו מערכת כמו שלו, נוכל להתחיל להרגיש מיהו ומהו אלוהים. נרגיש שהוא נמצא בנו ונוכל לדבר עמו כמו עם חבר, אפילו קרוב הרבה יותר. נוכל לשאול ולקבל תשובה.

אם אלוהים רוצה רק להיטיב, למה לפעמים נראה שהוא עושה לנו רע? כי אנחנו לא מבינים אותו, כמו ילדים שלא מבינים מדוע אבא שלהם דורש מהם ללמוד במקום לשחק בטלפון כל היום.

מתי אלוהים ייקח את הקורונה בחזרה? כשהיא תגמור לרפא את החברה האנושית מהאגו המופרז, מהאכזריות ומהשנאה, מכל הרע שיש לאנשים בלב זה כלפי זה. תראו באיזה עולם חיינו עד שבאה הקורונה: כמה אנשים סבלו מאי צדק ומחוסר יושר, כמה אנשים חלו או אפילו מתו כל יום בגלל יחסים גרועים בין בני אדם. עוד רגע והייתה מתפרצת מלחמת עולם גרעינית שמי יודע מה היה נשאר אחריה. אי אפשר היה לכופף את האגו שתפח לממדי ענק בשום דרך. עד שבאה הקורונה וריככה את הכול. 

הווירוס הזה כמו פוקד עלינו: "שבו בבית! אני לא אתן לכם להמשיך להתפתח בצורה כל כך גרועה. עד שלא תקבלו שכל ותבינו איך החברה האנושית צריכה להיראות, אילו קשרים חדשים עליכם לרקום ביניכם, לא אתן לכם לצאת מהבית. ומי שיצא, ימות".

למעשה זהו צעד חינוכי מצד הכוח העליון כלפינו. עד שלא נלמד את חוקי ההתנהלות של חברה מתוקנת, עד שלא נדע להתייחס לכולם כמו שאלוהים מתייחס, כלומר בצורה שווה, בצדק וביושר, לא נוכל לצאת מהמשבר הזה. נגיף הקורונה, ממש כשמו, הוא כתר. הוא ילמד אותנו איך לחיות בעולם החדש.

ואיך הווירוס ידע שהגיע זמנו לעצור, שמשימתו נשלמה? אל דאגה, הוא מופעל על ידי מערכת הטבע, מערכת חיה, עגולה, שכל חלקיה מקושרים כל הזמן זה עם זה. ומכיוון שהמערכת אינטגרלית, ברגע שנגיב נכון לווירוס על ידי שינוי חברתי חיובי, השפעת התגובה מצדנו תורגש במערכת כולה וגם צורת הווירוס ברמה הביולוגית תשתנה.

אז מה כדאי לנו לבקש מאלוהים בעת הזאת? להבין אותו. שייתן לנו שכל ורגש להבין מה הוא רוצה, למה עשה אותנו כאלה אגואיסטים ואיך עלינו להתייחס נכון לאגו כדי להבין את הטבע לעומקו ולגלות את המטרה הגדולה של קיומנו.

מן המקורות

"תכלית הבריאה... להעלות את האדם למדרגה יותר נכבדה וחשובה, שירגיש את אלוקיו, כמו הרגשה האנושית שכבר מוקנית לו. וכמו שיודע ומרגיש את רצונותיו של חברו, כן ישכיל בדרכי הבורא, כמו שכתוב אצל משה רבנו: 'ודבר ה' אל משה פנים אל פנים, כאשר ידבר איש אל רעהו'. וכל אדם יכול להיות כמשה רבנו עליו השלום כנודע". 

בעל הסולם, מאמר "תורת הקבלה ומהותה"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1218 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content