Left Sidebar Content

חינוך, הורות והוראה | טיפים להורים וילדים | ארכיון כתבות - טיפים להורים וילדים

איך מתגברים על פחד?

הרב ד"ר מיכאל לייטמן השיב על חלק מהשאלות שהעסיקו לאחרונה את צופי תכנית הטלוויזיה "שאל את המקובל"

כרמל, בת 12: מה זה פחד, איך להתגבר עליו, ולמה הוא קיים?

האדם מפחד מהלא ידוע. כאשר אנו יודעים מה צפוי לנו, בדרך כלל לא נפחד.
לכן כנגד הפחד מומלץ פשוט להגיע לידיעה, להבנה. תשאלי ותחקרי עד שתגיעי למצב שהכול יהיה מורגש ומובן. בסוף החקירות תגלי שאת נמצאת בחסות האור העליון שאוהב ומחזיק אותך, ורק רוצה להעניק לך כל טוב. ואז גם הפחד יפוג. אני תמיד מתרגש משאלות הילדים הצעירים, הן כל כך טבעיות ויפות.

 

איילת מאזור המרכז: כמעט כל זוג שמתחתן מרגיש מחויב לרכוש דירה או בית. האם למושג "בית" יש שורש או משמעות רוחנית כלשהי?

ה"בית" הוא מקום שבו מתרחש ונבנה הקשר הנכון בין האיש לאישה, קשר שהוא תולדה של הקשר הרוחני שקיים בין הבורא לשכינה. בקבלה השכינה נקראת "בית", וזהו גם מקור השם "בית המקדש", ה"בַּית" לגילוי הבורא.
לשאלתך, ודאי שאין הכרח לרכוש בית או דירה על מנת להתקדם ברוחניות, ואפשר לעשות זאת גם כאשר מתגוררים בדירה שכורה.

 

הדס מרעננה: בתור אם לשתי בנות, האם יש משהו פרקטי שאני יכולה לעשות כדי לאפשר לבנותיי חינוך טוב יותר?

אני ממליץ להקדיש כמה שיותר זמן לחינוך הילדות וללימודן, לאפשר להן לשאול את כל השאלות שמטרידות אותן, ולהסביר להן איך בנוי העולם, מהי נשמה וכיצד פועל האדם. הילדים הקטנים מקבלים את הלימוד הזה בצורה מאוד טבעית. תראי, לדוגמה, אילו שאלות שואלים ילדים קטנים בתכנית הזאת. גם אנחנו שאלנו כך, רק אולי שכחנו שפעם היו לנו שאלות דומות. כשאנחנו מתבגרים אנחנו שוכחים את הדברים הללו, ומעבירים איכשהו את החיים. אבל לילדים יש שאלות מצוינות, שפורצות מתוך הנשמה שלהם, ואנו צריכים לספק להם מענה, לתת להם את הכיוון הנכון בחיים. כתוצאה מההכוונה שאת נותנת לבנותייך הן לא ייפלטו לחברה לא טובה, ויחפשו את המתאים להן לפי היסוד שהענקת להן. כך עשיתי עם בני ושתי בנותיי, ואני רואה את התוצאות עד היום.

דוד מקריית מוצקין: האם שמירה על איכות הסביבה משפיעה על התפתחות הנפש?

לבעיות האקולוגיות שמאיימות על חיינו צריך למצוא מענה מיידי, אך חשוב להבין שזה לא מספיק. הגורם היחיד שמפר את האיזון בטבע הוא האדם. דווקא אנחנו, עם המחשבות והרצונות שלנו, הורסים את הטבע ואת החברה האנושית כולה. בדומה לגוף החי, שבו כל תא צורך רק את הנחוץ לו כדי לשרת את הגוף כולו ולספק לו חיים, כדי להגיע לאיזון עם הטבע עלינו ליישם את הגישה הזו בתוך החברה שלנו.
עד שלא נתקן את היחסים בינינו, לא נוכל לנקות ולשפר את מצבו האקולוגי של כדור הארץ. השינוי האמתי צריך להיות שינוי מערכת היחסים בין הבריות ליחסים המושתתים על נתינה, אהבה והשפעה הדדית.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content