חינוך ומשפחה לחיות בערבות הדדית נפש האדם

חשד לרצח נערה בת 16 בכפר גוש חלב

חשד לרצח נערה

כילד תמיד הפריע לי מאד שילדים נטפלים לילדים אחרים ומכים אותם. עם השנים שמשתי כיועץ למניעת אלימות של בפרויקטים של המשרד לביטחון פנים.
אני עדיין מוטרד מאד מאד מאלימות ומרצח במיוחד כלפי נשים וילדים.
ואף שעצם הירצחות נערה תמימה היה מצדיק כתבה- אני כותב גם משום ששמעתי הבוקר את הראיון עם ראש המועצה אליאס שאמר: זהו כפר קטן ומשפחתי, כולם מכירים את כולם, והיינו מחוץ לסטטיסטיקה של האלימות של יישובים ערביים. היום הצטרפנו לסטטיסטיקה זו.
פתאום נהיה לי ברור, מדברי ראש המועצה, שפינת החמד השלווה הזו, שאליה רבים מאתנו היו חולמים לעבור כדי למלט עצמם מתלאות האלימות והתוקפנות בה פוגשים בכל מקום בחיינו- לא תהיה שוב פינת שלווה כזו!

באחת הבנתי שהאופציה לברוח למקום שקט ושלו בארץ איננה כבר אופציה ממשית. לאן שלא תברחו- האלימות תצוץ גם שם.
יש המפנטזים על מעבר לארץ אחרת או לאי בודד כדי לברוח ממה שמציק להם. יש המדברים על נטישת כדור הארץ כדי להתחיל התיישבות על כוכב לכת נקי וכמו חדש. יש המפנטזים על שלווה בחייהם דרך נטילת סמים, ויש הבורחים לשינה או לתוך שיגעון כדי להירגע מהמציאות הכואבת. אך כולם סבורים שהאלימות, והנצלנות הם אצל האחר- וכי הם עצמם חפים.

אבל מה שיותר מתאים כהסבר למתרחש הוא שלכולנו יש נטיות לא טובות לצד תכונות טובות. וכל עוד נחפש את התשובה בשינוי הזולת או בבריחה מפניו- נשאר תקועים במלכוד השנאה וההתעלמות מהזולת.
הפתרון למצוקות האלימות והניכור מצוי באחדות ובחינוך ובפעולה לטובת חיבור בין כולם.
השיטה עבדה היטב, בעברו של עם ישראל, ועובדת היטב בכל מקום בו רוצים תוצאות משמעותיות לפעולה של מקבץ של בהי אדם. מנכל”ים , מנהיגים בכל קשת סוגי החברות והקהילות יודעים לפזם את חשיבות ה”גיבוש החברתי”. מפקדים מדברם על הגיבוש ביחידות כתנאי לניצחון היחידה בקרב.
לכן, רווח לי מעט, כששמעתי שמכל יישובי הסביבה כולל מהקיבוצים הגיעו לנחם את משפחת הנערה. אבל נותרתי לחוץ ומודאג מאד, כי החיבוק הסביבתי הזה לא התרחש כל עוד לא נרצחה הנערה- אפילו לא בפינת חמד משפחתית זו של גוש חלב.

ולכל מי ששואל מה עושים? אני ממליץ להירשם לערב הכרות עם חכמת הקבלה, שמארגנת תנועת קבלה לעם. בקורסים של התנועה, בשיעוריה ובפעולותיה הקונקרטיות בקהילות השונות, לומדים לייצר את החיבור שעם ישראל כל כך זקוק לו.