Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

אמנות החיבור בטבע

הטבע כולו בנוי מחיבור בין חומרים וחלקיקים שיוצרים את כל מה שאנחנו רואים סביבנו. גם אותנו כיצור אנושי. איך עובד מנגנון החיבור בטבע? מהו הדבק שמחבר בין חומרים שונים? האם אפשר להיעזר בו במערכות יחסים בין אנשים? על אמנות החיבור שבטבע, מנקודת המבט הרחבה של חכמת הקבלה.
ראשית כדאי לדעת כי כל מה שקיים במציאות נובע מהחיבור המרכזי בטבע, שהוא הקשר בין הבורא לנברא. הבורא הוא הכוח הכללי שבטבע. תכונתו היא השפעה, כלומר נתינה טהורה. הנברא נוצר עם תכונה הפוכה, עם רצון לקבל לעצמו בלבד. הניגוד בין הבורא לנברא הוא גמור, אך מגמת ההתפתחות היא לחבר ביניהם, מעל כל ההבדלים.
כדי לתת לנברא יכולת להתחבר, הבורא החדיר בו חלק ממנו שנקרא ניצוץ. משהו מטבע הנתינה, שמאפשר חיבור. ואז הנברא, למרות העובדה שלפי טבעו המקורי הינו הפוך מחיבור, כלומר לא רוצה להתחבר או לתת לאחרים אלא רק לקבל, בכל זאת, משהו בתוכו דוחף אותו לחיבור.
בהתאם לזאת, אנחנו רואים בטבע חומרים שמתחברים זה לזה בכל מיני תנאים. לעתים אנו צריכים לחמם אותם, לעיתים לקרר, ללחוץ, לסובב וכן הלאה, כדי להוציא מן הכוח אל הפועל את היכולת שלהם להתחבר לחומרים אחרים. כך מתקדמים החיבורים בין הנבראים השונים, בדרגות רוחניות וגשמיות, בדומם, בצומח בחי ובחברה האנושית.
המדע מלמד שאחרי המפץ הגדול החל היקום להתפתח ממימן, הליום וליתיום, אחר כך התחילו להתחבר יותר ויותר חלקיקים למעין גושים, עד שנוצר חלל מלא בגופים, המחוברים בכל מיני צורות. בגופים הללו יש תרכובות של חומרים, שגם הם מורכבים מכל מיני אטומים, המורכבים מחיבורים בין חלקיקים. ככל שחודרים לחומר רואים שאין סוף לעומק החיבורים ולמורכבותם.
במבט כולל ניתן לומר שהטבע מפתח את הדומם, הצומח והחי, דרך בניית חיבורים מסוגים שונים. כל חלקיו מחוברים זה לזה כמארג אקולוגי אחד. בחקר הפיזיקה, הכימיה, הביולוגיה, הזואולוגיה, הרפואה וכן הלאה, אנחנו למעשה מתחקים אחרי אמנות החיבור בטבע. כל המחקר שלנו הוא בסך הכול למידה של איך כל פרטי המציאות מחוברים זה לזה.
חכמת הקבלה מלמדת שכל חומר מצד עצמו אינו רוצה, אם אפשר כך לומר, להתחבר לחומר אחר. אבל יש כוח מיוחד שמדביק בין חומרים. זהו כוח הבורא, כוח החיבור הכללי שבטבע. לולא כוח זה, לא היה יכול להיווצר חיבור הדדי, כי חומר אחד היה "אוכל" את השני, בולע, מבטל אותו. אבל מפני שכוח הבורא שואף להביא את כל פרטי הטבע לחיבור שלם, הוא זה שמחייב את החיבור הנכון להתקיים.
לאף יצור בטבע אין הבנה של התהליך הזה, והחיבורים השונים מתרחשים דרך חוקי הטבע השונים באופן אינסטינקטיבי. הם מלווים במאבקים ובהתכתשויות, שכולם מנוהלים באופן מוחלט על ידי החוקיות שבמערכת הטבע. אבל לאדם ניתנה האפשרות לפתח הכרה. יש לנו רצון ומחשבה, וביכולתנו לפתח אותם לרמה של פעולה מעל האינסטינקטים שטבועים בנו מלידה.
באופן טבעי, האדם יוצר חיבורים לשם רווח פרטי, חושב רק על עצמו ומנצל הכול לטובתו. הדבר בא לידי ביטוי בכל מערכות היחסים, בבית ובעבודה, בחברה ובמדינה, בקהילה הבינלאומית וביחס האנושות לסביבה האקולוגית. האגואיזם הצר חסר גבולות, לא יודע שובע. בכך האדם ניצב כמנוגד למגמה הכללית של הטבע, שהיא להביא את כל חלקיו לחיבור מושלם, עם עזרה, השתתפות ותמיכה הדדית, כמו אברים בגוף אחד. הניגודיות הזו היא המקור לכל הרע וכל הסבל בחיינו.
כדי להתקדם עלינו לרכוש את אמנות החיבור שבטבע. אם נדע איך להתחבר נכון עם כל דבר סביבנו, ובמיוחד עם בין בני האדם האחרים, בכך אנחנו נגלה את החוק הכללי של הטבע, חוק החיבור הגדול שעוטף הכול, מקיף הכול, תופס את כל הדומם, הצומח החי והאדם בתוכו. אין יותר ממנו. אותו אנחנו מוזמנים להכיר, להבין ולקיים, כלומר להגיע לחיבור השלם והנצחי בין כל פרטי המציאות.
מצד הבורא יש בכך כוונה עמוקה, שהנבראים יתפתחו לרמה שבה ישיגו את מהות החיבור. שאנחנו נלמד איך דווקא על ידי החיבור בין כוחות מנוגדים, החל מכוח המשיכה וכוח הדחייה שבגרעין האטום ועד לחיבור בין אנשים שונים, מתחילים להשיג דרגות מתקדמות יותר של חומר, אחר כך של כוח, ואחר כך של רוח, כלומר של הדרגות העליונות בטבע שבהן נמצאים הכוחות שמנהלים אותנו.
על כך אמר "בעל הסולם", הרב יהודה אשלג, גדול המקובלים במאה ה-20: "כל התפתחותנו בבריאה, אינה רק ההתחקות אחריה... ועד כמה שההתחקות מתאימה עם מלאכת הטבע - באותו שיעור נמדד שיעור התפתחותנו".

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1114 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content