Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות | מדע ותפיסת המציאות - כתבות נוספות

החושים והרגשת החיים

מהו תפקיד החושים? האם גם לצומח ולדומם יש חושים? מה קובע אילו חושים יתפתחו ביצור מסוים בטבע? לאן לוקחת אותנו האבולוציה של החושים בעידן המסכים?

תפקיד החושים הוא להיות בקשר עם הסביבה, ועל ידי כל אותו המידע שאנו סופגים מהסביבה לצייר בנו תמונה פנימית של המציאות. בתוך המוח שלנו יש מין מסך שעליו מוקרנת תמונת המציאות שמציירים לנו חושינו. עם זאת, המדע והטכנולוגיה מוכיחים שזה לא מספיק. יש הרבה מאוד מידע שנשאר מחוץ לגבולות הקליטה של חמשת חושינו. כדי להבין איך נוכל להתקדם אל קליטת המציאות השלמה, עלינו להבין קודם כל איך בכלל פועלים החושים.

החושים שלנו מופעלים על ידי מנוע פנימי שעומד מאחוריהם. זהו הרצון להתמלא, הרצון לקבל הנאה ותענוג, הרצון ליהנות. חכמת הקבלה מלמדת שהוא הכוח שנמצא ביסוד החומר, הכוח הפנימי שממנו מורכבת הבריאה. הרצון לקבל מתפתח בטבע בהדרגה, ומתעטף בצורות חיצוניות שונות של דומם, צומח, חי ואדם. בהתאם לרצונות ולצרכים שמתפתחים בכל יצור ויצור, מתפתחים גם חושיו. אין ליצור מסוים צורך לפתח חושים יותר ממה שהוא זקוק כדי לקיים את עצמו במצב הטוב ביותר שאפשר.

הדומם רוצה לשמור על קיומו, הצומח כבר מתפתח. סופג מהסביבה כל מיני דברים, פולט אחרים. צמחים מרגישים קור, חום, לחות, כל מיני צורות קרינה, וגם חשים אם לידם נמצא אדם טוב או רע, כיצד הוא התייחס אליהםוכן הלאה. אחר כך התפתחו בעלי החיים, שלהם כבר רצון לקבל גדול ואיכותי יותר מהצמחים. תוספת הרצון לקבל גרמה לכך שבחי יש לא רק חושים נוספים, אלא גם צורת חיים משוכללת יותר. מה שמבדיל את האדם מבעלי החיים הוא הרצון לקבל שבו. לאדם יש את הרצון לקבל הגדול ביותר, והוא דוחף את האדם להתפתחות יתרה. האדם רוצה אוכל, מין, משפחה, כמו כל בעלי החיים, אבל מעבר לכך רוצה גם כסף, כבוד, שליטה, ידע. הרצון של האדם הוא בלתי מוגבל, חוצה גבולות, דורות ומרחקים.

לצורך מילוי הרצונות המיוחדים שלו,לא היה האדם זקוק לחושים נוספים, אלא פיתח את ההשכלה, המדע, התרבות, החינוך וכיוצא בהם. עם הזמן, הצורך של האדם בחושיו הלך ופחת, והוא איבד מן היכולות הגופניות שיש לבעלי חיים אחרים. לצורך הדוגמה, כדי לעשות הרבה כסף לא היינו זקוקים לחוש ריח מפותח אלא לחוש עסקי מחודד. במילים אחרות, כבני אדם התפתחנו לכיוון הפוך מהקיום הגופני בלבד של החיות, ולכן חושיהם הגופניים חדים הרבה יותר משלנו. איך שלא יהיה, המדע מוכיח לנו שהמציאות שאנחנו קולטים היא חלק קטנטנן בלבד מהמציאות השלמה. איך נוכל לתפוס יותר?

כאן לא יעזרו לנו חמשת החושים הגופניים, אלא יהיה עלינו להתקדם לשיטה חדשה לחלוטין לתפיסת המציאות. במה מדובר? עד כה תפסנו את המציאות בתוך הרצון לקבל שלנו, כמו כל בעלי החיים. דרך חמשת החושים ששימשו את הרצון לקבל ויצאו להשיג לו כל מיני מילויים, קיבלנו לתוכנו כל מיני סוגי מידע, כל מיני גירויים. סך כל המידע הזה הסתכם בתוכנו, כאמור, ויצר לנו תמונת מציאות מסוימת. שיטת התפיסה הבאה מבוססת על פיתוח רצון חדש, הפוך, רצון לתת, לאהוב, להשפיע טוב אל מחוץ לנו. הרצון החדש יביא עמו תפיסה חדשה, לא בתוכנו אלא מחוץ לנו. בתפיסה החדשה יתפתחו לנו גם כן חמישה חושים חדשים. הרצון החדש ייחשב לרצון רוחני, והחושים החדשים לחושים רוחניים. בחכמת הקבלה הם נקראים: כתר, חכמה, בינה, תפארת ומלכות.

נכון, המושג נתינה יכול כאן לבלבל, כי אין הכוונה לנתינה כפי שאנו מכירים, ולא לרצון לתת כפי שהוא בא לידי ביטוי בחיינו כיום. מדובר ברכישת כוח על-טבעי, כלומר כוח המנוגד לטבע שעמו נוצרנו מלכתחילה, כלומר מנוגד לרצון לקבל. על ידי שיטה מיוחדת שגילו חכמי הקבלה אפשר לרכוש רצון הפוך שכזה, רצון להשפיע טוב אל מחוץ לנו. ברכישת הרצון החדש יש 125 מדרגות של התפתחות, ובכל מדרגה שכזו נפתחת בפני האדם עוד שכבה מהמציאות. כך האדם מתפתח ועולה בסולם התפיסה הרוחנית, עד להשגת המציאות השלמה והנצחית.

מן המקורות

"כל מדרגה ברוחניות הוא מציאות, שכולם רואים המציאות. כמו שכולם שבאים לעיר לונדון באנגליה, כולם רואים מה שיש בעיר, ומה שמדברים בעיר" (בעל הסולם, מאמר "רוחניות נקרא מה שלא יתבטל לעולם").

"אין השתנות באור, אלא, כל השינויים הם בכלים, היינו בחושינו" (בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר "עניין ההשגה הרוחנית").

"למשל, חוש הראיה שלנו, שאנו רואים לפנינו עולם גדול ענקי, וכל מלואו הנהדר. הרי באמת אין אנו רואים כל זה אלא רק בפנימיותנו עצמה. כלומר, במוח האחורי שלנו, יש שמה כעין מכונה פוטוגרפית המציירת לנו שמה כל הנראה לנו, ולא כלום מחוץ לנו. ועל כל זה עשה הבורא לנו שם במוחנו, כעין ראי מלוטש, המהפך לנו כל דבר הנראה שם, שנראה אותו מחוץ למוחנו מול פנינו" (בעל הסולם, "מבוא לספר הזוהר", לד).

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 788-789 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content